Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 23:27
Reklama
Reklama

Szlak Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima

TCZEW – WAĆMIEREK. Sztandarową trasą turystyczną w naszym regionie jest liczący ok. 85 km „Szlak Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima”. Oznakowany jest zielonymi znakami, biegnie z Tczewa do Opalenia.

Odcinek szlaku (Tczew - Waćmierek, ok. 11 km).

Trasa rozpoczyna swój bieg na dworcu PKP Tczew. Stąd ruszamy ul. Pomorską, następnie skręcamy w prawo ul. Gdańską. Dochodząc do drogi krajowej nr l, idziemy wzdłuż niej aż do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej. Skręcamy w nią podążając między zabudowaniami osiedla Suchostrzygi. Idziemy prosto i dochodzimy do ul. Traugutta. Tutaj skręcamy w prawo, mijając ogródki działkowe i wiadukty kolejowe. Tym samym opuszczamy Tczew, kierując się dalej przez łąki w dolinie Motławy. W tym miejscu warto mieć ze sobą mapę z wyznaczonym szlakiem, gdyż na polach brakuje stosownego oznakowania.

Do postaci Jezusa i dawnego grodziska
Po przekroczeniu rzeki na betonowym mostku docieramy do nowego osiedla Szpęgawa. Klucząc pomiędzy budynkami dochodzimy do drogi wojewódzkiej 225 i skręcamy w prawo w kierunku Skarszew. Po ok. 2 km docieramy do wsi Stanisławie. Tutaj na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dróżką docieramy do wsi Lubiszewo Tczewskie. Przechodzimy obok kościoła, kierując się w stronę południową. Wychodzimy ze wsi, po kilkuset metrach wchodzimy w las. Trafiamy do kompleksu Jezior Rokickich, idziemy na lewo nad niewielkie kąpielisko.
Stąd udajemy się w lewo przez wspominany przesmyk w kierunku wsi Śliwiny. Obok figury przedstawiającej postać Jezusa skręcamy w prawo. Tuż po wejściu do lasu na prawo, w odległości ok. 800 m nad torami kolejowymi znajduje się duże grodzisko, częściowo zniszczone podczas budowy kolei w latach 70. XIX wieku. Po ok. 2 km docieramy do Waćmierka i - obok zabudowań byłego Leśnictwa Swarożyn - wychodzimy z lasu, skąd widać Jezioro Waćmierek. Znajdujemy się na drodze krajowej nr 22.

Starodrzew i siedziba Sambora II
Motława - rzeka, która bierze swój początek na rybnym stawie położonym najbliżej Wielkiego Jeziora Rokickiego. Przechodząc przez nią, warto sobie uświadomić, że nad Motławą leży Gdańsk.
Stanisławie – wieś; stoi w niej pałac zbudowany w 1783 r. przez ówczesnego starostę tczewskiego, Augustyna Kęckiego. Obecnie znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej. Do zabudowań pałacowych należy też budynek gospodarczy, dawna oficyna oraz spichlerz. Warto obejrzeć ciekawe założenie parkowe ze starodrzewem, które znajduje się wokół pałacu.
Lubiszewo Tczewskie – wiadomo, że gród ten lokowano przed 1198 r. W okresie 1229-1253 miejscowość ta stanowiła siedzibę samodzielnego księcia lubiszewsko-tczewskiego Sambora II. Warto tu obejrzeć kościół św. Trójcy wybudowany w 1348 r., przebudowany w 1823 r.

Trzy wielkie bitwy
Jeziora Rokickie – składają się z akwenu dużego (28 ha) i małego (10 ha). Powstały one podczas dawnych prac hydrotechnicznych. Na przesmyku, dawnej przeprawie na drodze do Gdańska, rozegrały się trzy historyczne bitwy. Pierwszą stoczył książę Władysław Łokietek z margrabiami brandenburskimi o opanowanie Pomorza Gdańskiego w 1306 r. W 1577 r. ekspedycja karna króla Stefana Batorego pod wodzą hetmana Zborowskiego walczyła tu ze zbuntowanymi gdańszczanami. Trzecia rozegrała się w 1627 r. pomiędzy wojskami polskimi hetmana Stanisława Koniecpolskiego, a szwedzkimi pod wodzą króla Gustawa Adolfa.
Jezioro Waćmierek – akwen o powierzchni 5 ha. Niegdyś przedzielone było groblą prowadzącą z dawnego majątku na wzgórze, gdzie do dziś zachowały się pozostałości cmentarza właścicieli dworku z pomnikowymi okazami daglezji. Na prawym, wysokim brzegu drogi stoi drewniany krzyż z datą 1925 r. Według przekazów 15 września tego roku, na gałęzi drzewa, mieli powiesić się młodzi kochankowie, których rodzice nie zgodzili się na ślub.

Komunikacja
Z Waćmierka do Tczewa można wrócić autobusami PKS. W dni powszednie odchodzą one o godz. 11.22, 11.58, 13.18, 13.23, 14.13, 14.47, 14.52, 15.43 i 16.40. W soboty i niedziele kursy są nastepujące: godz. 11.22, 11.58 i 14.52. Innym rozwiązaniem jest rozpoczęcie wycieczki z Waćmierka. Z Tczewa w tym kierunku odchodzą autobusy PKS o godz. 7.50, 9.00 i 9.30. Przy czym pierwszy kurs o godz. 7.50 jest aktualny tylko od poniedziałku do piątku.

Kim był patron szlaku?
Roman Klim (1940 – 2000) był społecznikiem, publicystą i krajoznawcą. Prawie 20 lat życia poświęcił swojej pasji, jakim było miasto Tczew. To właśnie Klima uważa się za jednego z twórców Muzeum Wisły oraz wielu innych przedsięwzięć związanych z propagowaniem historii i regionalizmu tczewskiego oraz kociewskiego. Po śmierci otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama