sobota, 30 listopada 2024 11:47
Reklama
Reklama

Tablice i płyty w kaplicy św. Jana Chrzciciela w Farze

TCZEW. Pierwsza wzmianka o kaplicy św. Jana Chrzciciela pochodzi z 1597 r. Wiemy o niej dzięki tutejszym żeglarzom. W XVIII wieku tę część tczewskiego kościoła poświęcono Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Kaplica była doglądana przez Bractwo Aniołów Stróżów.

Obecnie w tym punkcie znajdują się tablice poświęcone różnym osobom i wydarzeniom związanym z Tczewem bądź tragedią II wojny światowej. W ciągu kilkunastu lat zawieszono ich znaczną liczbę. Warto odwiedzić to ciekawe miejsce. Nigdzie indziej na terenie naszego miasta nie obejrzymy tak dużej liczby pamiątkowych płyt.

Chrzcielnica i relikwie
Pośrodku kaplicy stoi chrzcielnica datowana na XIII wiek. Wykonana jest ze skandynawskiego granitu, zaś stopa z wapienia. Naprzeciwko niej, na ścianie południowej, stoi wysoko drewniana figura z XIX wieku przedstawiająca św. Jana Chrzciciela. Pod nią umieszczono marmurową płytę z dawnego ołtarza głównego. Zawiera ona relikwie męczenników rzymskich. Natomiast nad tablicami, po stronie wschodniej, zawieszono obrazy dwóch świętych: królowej Jadwigi i Andrzeja Boboli. Całości dopełnia cynowa lampka z XIX wieku, podwieszona nad chrzcielnicą.
Na ścianie wschodniej powieszonych jest 9 tablic. Zaczynając od wejścia należy wymienić rzeźbioną płytę, która oddaje cześć: „Pamięci tych, których wierność, idee wolności potwierdzili czynem pod Monte Cassino, Falaise, Arnhem oraz w Powstaniu Warszawskim”. Tablicę tę ufundowali mieszkańcy Tczewa w 1994 r., w 40-lecie tamtych wydarzeń.
Poniżej brązowo – czarna płyta poświęcona gen. Władysławowi Sikorskiemu. Ta z kolei została ufundowana w 2003 r. przez Konwent Organizacji Kombatanckich, kadrę 16. tczewskiego Batalionu Saperów oraz mieszkańców Kociewia. Warto przyjrzeć się bardzo ładnie wkomponowanej postaci generała, której biel kontrastuje z czernią tablicy.

Pamięci pomordowanych tczewian
Po prawej stronie, trochę wyżej, w 1996 r. powieszono szarą płytę poświęconą weteranom walk na wszystkich frontach II wojny światowej. 9 lat później umieszczono poniżej czarną tablicę, która wymienia ofiary żołnierzy, którzy polegli 1 września 1939 r. na terenie Tczewa. Wymieniono tam 24 nazwiska. Okolone są one 12. symbolami armii, Korpusu Ochrony Pogranicza, lotnictwa i marynarki. W górnej części widnieje orzeł podtrzymujący odznaczenie „Virtuti Militari”.
Dalej, po prawej stronie, zawieszono tablicę z nazwiskami poległych kupców i innych znanych osobistości czasów przedwojennych. Jest to jedna z najstarszych płyt znajdujących się w Farze, gdyż pochodzi z 1949 r. Wykonana została z białego kamienia, ufundowali ją tczewscy kupcy.
Kolejna tablica jest brązowa, opatrzona złoconymi literami. Takimi w historii parafii farnej zapisał się ks. Aleksander Kupczyński oraz ks. wikariusz Jan Schwanitz. Ten ostatni został zamordowany w Lesie Szpęgawskim. Płyta została odsłonięta z okazji 25-lecia wybuchu II wojny światowej. Poniżej (bardzo niedawno, bo 30 sierpnia 2007 r.) umieszczono płytę poświęconą trzem braciom Prabuckim. Paweł, Alojzy i Bolesław Prabuccy byli kapłanami, a swoje życie zakończyli w nazistowskim obozie koncentracyjnym Dachau. Pierwszy z nich był wikariuszem i administratorem parafii farnej.

Kardynał Wyszyński przemawiał w Farze
Róg kaplicy św. Jana Chrzciciela poświęcono wschodnim ziemiom Rzeczpospolitej. U góry umieszczona jest czarna płyta - w hołdzie „ofiarom więzień, łagrów, zsyłek wszelkich miejsc kaźni Polaków na nieludzkiej ziemi sowieckiej”. Tablicę ufundowali Sybiracy mieszkający w Tczewie. Poniżej wisi płyta, wykonana w 60-lecie bitwy pod Lenino, tzn. w 2003 r. Widnieje na niej biały orzeł; podpisali się pod nią starosta tczewski, prezydent miasta oraz Konwent Organizacji Kombatanckich.
Ścianę południową otwiera pięknie wykonana płyta upamiętniająca ks. Janusza Pasierba, filozofa i poetę związanego z Tczewem. Dalej, po prawej stronie zawieszono tablicę składającą się z czterech części. Wszystkie tworzą uproszczone kontury granic polskich. W ten sposób uhonorowano wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wygłosił w Farze homilię w 1958 r.
W prawym rogu południowej ściany widnieje ciemna płyta poświęcona ks. prałatowi Wacławowi Preisowi, wieloletniemu proboszczowi Fary i tczewskiemu dziekanowi. Administrował on najstarszą tczewską parafią w latach 1950–1987 i położył duże zasługi w odnowieniu wielu zabytków tego kościoła.
Na ścianie zachodniej wisi duża tablica z napisem: „W hołdzie żołnierzom niepodległości, więźniom politycznym obozów hitlerowskich, łagrów sowieckich, terroru komunistycznego”. Powstała ona w 1997 r. Ostatnia tablica, znajdująca się na północnym skrawku ściany, wspomina Józefa Nałęcza – Dylkiewicza. Był wieloletnim kronikarzem Tczewa, a przede wszystkim żołnierzem Armii Krajowej i nauczycielem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama