Reklama
środa, 5 lutego 2025 09:40
Reklama

Spór medyków w szpitalu, a co z pacjentami?

TCZEW. Szpital Powiatowy w Tczewie: spór medyków, a co z pacjentami? Ceniony kardiochirug ze Szpitala Powiatowego w Tczewie, ordynator oddziału wewnętrznego, dr Tomasz Pusz otrzymał 7 września wypowiedzenie z pracy (jego 3-miesięczny okres kończy się 31 grudnia). Dyrektor ZOZ Janusz Boniecki uzasadnia, że dr Pusz został zwolniony, gdyż nie potrafił utrzymać zespołu, z którego odchodzą lekarze.
Spór medyków w szpitalu, a co z pacjentami?

Ordynator zaprzecza. Uważa, że dyrekcja nie ma merytorycznych powodów do wypowiedzenia mu umowy.
Zaskoczenie na oddziale
Dr Tomasz Pusz w alarmistycznym tonie powiadomił o sytuacji prezydenta miasta, starostę tczewskiego i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób wewnętrznych oraz ds. kardiologii.
Być może to przypadek, ale odejście dr Pusza zbiega się ze złożeniem wypowiedzeń przez co najmniej czterech lekarzy oddziału wewnętrznego. Inni zastanawiają się nad swoją przyszłością, biorą urlopy. Wszystko to sprawia, że jednostce grozi zamknięcie. Lekarze, pielęgniarki i pacjenci są przerażeni. Po wspomnianym odejściu medyków 65 pacjentami zajmować się będzie jedynie trzech lekarzy (pozostały personel nie może działać w pełni samodzielnie).
Rozmawialiśmy z mającą zastąpić dr Pusza dr Małgorzatą Grochocińską, która mówi że o sprawie dowiedziała się dopiero na początku września. Zaskoczenia nie kryje też oddziałowa pielęgniarek Maria Kapuśniak. Mówi krótko:
– Trójka lekarzy nie będzie w stanie obsłużyć tak dużej liczby pacjentów .
Sytuację komplikuje fakt, że trzeba też zapewnić nocne funkcjonowanie oddziału. Jest to w stanie zrobić minimum dwóch medyków: jeden zajmuje się obsługą izby przyjęć, a drugi chorymi na oddziale.

Mało lekarzy specjalistów
Według dr Pusza na oddziale pracują w tej chwili jeszcze dwie lekarki z drugim stopniem specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych. Dr Grochocińska specjalizuje się obecnie w diabetologii (leczenie cukrzycy), a dr Urszula Świerczyńska-Pusz (prywatnie żona ordynatora) w kardiologii.
- Dr Grochocińska pracuje na umowie kontraktowej, obecnie zastanawia się nad swoją zawodową przyszłością – mówi dr Tomasz Pusz. – Na pewno poradzi sobie jako ordynator. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której nie będzie wystarczającej kadry lekarskiej, jest prawdopodobne, że zrezygnuje. Odchodzi na pewno dr Świerczyńska-Pusz, jej wypowiedzenie skutkuje z końcem grudnia tego roku. Na oddziale zatrudnione są jeszcze dwie lekarki (dr Monika Wysokińska, dr Joanna Jagiełło-Bacławska), których jednak od dłuższego czasu nie ma, gdyż przebywają na urlopach (wychowawczym i macierzyńskim). Do końca tego roku nie będą pracowały. Od 1 listopada nie pracują już - zatrudnione przez szpital na czas określony - dwie kolejne lekarki (dr Aneta Kaszel i dr Katarzyna Łuczkowska).

Przeciążeni rezydenci
W zespole pracują ponadto młodzi lekarze po zdanym niedawno Lekarskim Egzaminie Państwowym. Są na tzw. rezydenturach, finansowanych przez państwo. Pensje wypłaca im Ministerstwo Zdrowia, a nie szpital. Jednak zamiast zdobywać zawodowe doświadczenie pod okiem starszych kolegów, pracują jak lekarze z wieloletnią praktyką. Każdy z nich zmuszony jest opiekować się kilkunastoma, a ostatnio nawet ponad 20 chorymi!
- Spośród trojga rezydentów jedna osoba (dr Anna Freza) nie pracuje w Tczewie od 15 października, natomiast dwie pozostałe (dr Tomasz Bojanowski i dr Ewa Gołębiowska-Kapla) złożyły wypowiedzenia z pracy ze skutkiem na 30 listopada – relacjonuje dr Pusz. - Do tego czasu pracują często zamiennie, wykorzystując należne urlopy wypoczynkowe. Można więc powiedzieć, że w listopadzie pracujemy niemal non-stop, jakby w warunkach ostrego dyżuru. Próbujemy podołać tylko najpilniejszym wyzwaniom i obowiązkom.

Potrzebne solidne wzmocnienie
Obecnie oddział wewnętrzny tczewskiej lecznicy liczy 67 łóżek i jest - obok Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku - największym takim oddziałem w woj. pomorskim. Do leczenia stacjonarnego przyjmuje miesięcznie blisko 300 chorych, drugie tyle uzyskuje porady w ramach oddziałowej izby przyjęć. Aby rzetelnie leczyć taką liczbę pacjentów, łącznie z prowadzeniem dokumentacji, konieczne byłoby zatrudnienie, zdaniem ordynatora Pusza, przynajmniej 10-12 lekarzy. Takiej kadry na tym oddziale nie było nigdy, w najlepszym okresie (od 2002 r.) pacjentami zajmowało się maksymalnie 6 specjalistów.
- Mimo to uzyskaliśmy prawo do szkolenia rezydentów, jak też - dzięki specjalizacji ordynatora - pierwszy stopień referencji z kardiologii – wyjaśnia dr Pusz.
Jakiś czas temu przy okazji kolejnych zakupów aparatury medycznej służącej kardiologii mówiło się o stworzeniu w Tczewie oddziału kardiologicznego. Zabiegał o to także dr Pusz. Tczewski Oddział Wewnętrzny ma takie same uprawnienia jak specjalistyczny oddział kardiologii w Starogardzie Gd. Podobne ma jedynie Szpital Wojewódzki w Gdańsku.

Może komuś przeszkadzałem?
Dr Tomasz Pusz nie wie czym mógł narazić się dyrekcji.
- Może zaważyło to, że mówię głośno to, co myślę. Jestem uczciwy. Nie potrafię nie zareagować, gdy gdzieś wokół mnie dzieje się komuś krzywda, ani przejść obojętnie wobec nieodpowiedzialności lub niesprawiedliwości. Dyr. Janusz Boniecki 1 sierpnia br. wrócił do pracy w Tczewie i wystarczył mu jeden miesiąc, by uznać, że ordynatora trzeba zwolnić. Być może moja osoba stała na przeszkodzie w realizacji jakichś celów. Brak konkretnych, merytorycznych powodów tego zwolnienia może kryć nieczyste intencje. W tzw. kuluarach słyszałem, że za dużo wymagam od personelu, jestem nerwowy, konfliktowy, nie potrafię zbudować zespołu itp. Kłamstwem jest rozpowszechniane stwierdzenie, że prowadzony przeze mnie oddział wypracowuje jedynie 60 proc. rocznego kontraktu z NFZ. Prawdą łatwą do sprawdzenia jest fakt, że nawet przy tak destrukcyjnej polityce kadrowej administracji szpitala i tak uszczuplonej kadrze lekarskiej oddziału, realizujemy, ogromnym wysiłkiem, 98-100 proc. kontraktu. Dodam tylko, że w tym roku kontrakt został w stosunku do 2006 r. wyraźnie zwiększony. Być może jest w tym działaniu jakaś ludzka zawiść? Może rewanż za uporczywe domaganie się wzmocnień kadrowych, z zaangażowaniem Starostwa Powiatowego włącznie?
Zdaniem ordynatora o przyczyny odejścia z pracy innych lekarzy oddziału, należy pytać ich samych.
- Być może pewne znaczenie ma właśnie sposób potraktowania ordynatora - kolegi lekarza, a zarazem przełożonego i nauczyciela – zastanawia się dr Pusz.

Było źle, jest gorzej
- Od 1 października pracujemy w ograniczonym składzie – twierdzi dr Małgorzata Grochocińska. – Od 29 października zostaliśmy w trójkę. Wcześniej było 6 lekarzy, a powinno ich być znacznie więcej. Zła sytuacja trwa od dłuższego czasu. A to co się ostatnio zdarzyło sprawia, że jest jeszcze gorzej. Pacjenci na razie przyjmowani są w normalny sposób. Nie wiedzą o sytuacji. Nie słyszałam o osobie, które mogłaby zastąpić dr Tomasza Pusza. Nic konkretnego w tej sprawie nie wiem. Mam zaproszenie na rozmowę z dyrekcją, która powinna wyjaśnić kto po odejściu ordynatora przejmie jego funkcję. Jestem zastępcą ordynatora, ale nie wyobrażam sobie bym miała zostać „sama” na tym oddziale. Zawsze dobrze pracowało mi się z ordynatorem. Myślę, że personel i pacjenci byli zadowolenie z tej współpracy.

Liczba przyjęć zostanie ograniczona?
Gdy zapytaliśmy o to, czy dr Tomasz Pusz ma trudny charakter, dr Grochocińska zwróciła się z tym pytaniem do siedziących obok lekarzy i pielęgniarek (rozmawialiśmy w gabinecie, w którym przebywało więcej osób.).
– Dla nas nie ma – odparły dwie osoby.
- Skonfliktować można się z każdym - dodała dr Grochocińska. - Z mojej strony nigdy nie było żadnego problemu. Sytuacja między ordynatorem, a dyrekcją ZOZ była jednak napięta od dłuższego czasu. Z czego dyrekcja była niezadowolona, to pytanie do niej. Słyszałam, że twierdzono, że ludzie nie chcą przychodzić do nas do pracy, bo ordynatorem jest dr Pusz. Z drugiej strony młodzi lekarze odchodzą, dlatego że go nie będzie. Obecnie przyjęcie jednego lekarza nic nie zmieni. Potrzebne jest co najmniej 5 doświadczonych specjalistów. 
- Był po prostu wymagający i chyba czasem zbyt ostry – uzupełniła jedna z lekarek, pragnących zachować anonimowość. – Może nie wszystkim to odpowiadało.
Dr Grochocińska powiedziała nam, że w najbliższą środę odbędzie się zebranie zespołu i liczba przyjęć pacjentów na oddział zostanie ograniczona. Może się ona zmniejszyć nawet o połowę.

Pielęgniarki też odchodzą
Oddziałowa pielęgniarek Maria Kapuśniak nie kryje, że zwolnienie dr Pusza było zaskoczeniem dla personelu. Jego kadencja miała trwać jeszcze rok. Potwierdza, że kadra lekarska w szpitalu jest od dłuższego czasu okrojona.
- O sytuacji dowiedzieliśmy się w dniu, kiedy ordynator dostał wypowiedzenie – informuje Maria Kapuśniak. – Jest nam bardzo ciężko. Nasz oddział jest non stop obłożony w 100 proc. Do tego dochodzi obsługa bezdomnych i osób nietrzeźwych. Jak wiadomo nie mamy w Tczewie izby wytrzeźwień. Teraz jest najgorszy okres - jesienno-zimowy. Był taki dyżur, gdy dr Świerczyńska miała trzech alkoholików. Jednego musiała reanimować. Miał ponad 5 promili alkoholu w wydychanym powietrzu! Szpital to nie tylko oddział, ale też izba przyjęć. A dziennie jest ponad 20 pacjentów. Niestety, od jakiegoś czasu izba działa jako przychodnia. Lekarzy brakuje, a pielęgniarki mogą przyjąć jedynie takie zlecenie, które wychodzi od lekarza. Ta sytuacja utrudnia pracę. Ludzie są przemęczeni. Dr Pusz próbował zatrudnić więcej specjalistów, na lepszych warunkach. Wydaje mi się, że chodzi po prostu o pieniądze. Obecnie nie wiemy, co będzie jutro. Czy w grudniu będziemy jeszcze pracować? Przedtem na oddziale wewnętrznym było 35 etatowych pielęgniarek. 7 odeszło w styczniu br. - do szpitali wojewódzkich, gdyż tam mają mniej pacjentów, mniejszy nawał pracy i większą płacę.

Sytuacja jest trudna, ale ją opanujemy
Rozmowa z dyr. Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tczewie Januszem Bonieckim

- Dlaczego musiało dojść do usunięcia ordynatora dr Tomasza Pusza?
- Przede wszystkim słowo „usunięcie” jest tendencyjne i nie na miejscu. Z panem ordynatorem rozwiązaliśmy umowę o pracę. Wówczas, gdy dyrektorem ZOZ w Tczewie był dr Zdzisław Janowiak, a ja  pracowałem w pomorskim oddziale NFZ, dyrektor mówił mi, że są kłopoty z oddziałem wewnętrznym, ponieważ zespół lekarzy się rozpada. Dr Pusz rządził tym oddziałem 5 lat i na koniec został bez lekarzy. W związku z tym, zgadzając się z dr. Jankowiakiem i nie mając innego wyjścia, dla dobra pacjentów powiatu tczewskiego, zdecydowaliśmy się na takie posunięcie. Sytuacja się tak zaogniła, że gwarancją rozwiązania problemu jest przyjęcie nowej osoby na to stanowisko. Uznałem, że nowy ordynator powinien mieć dwie podstawowe cechy: być bardzo dobrze przygotowanym merytorycznie lekarzem i będzie musiał umieć stworzyć dobry zespół, tzn. posiadać takie cechy charakteru, by lekarze chcieli z nim współpracować, a także pacjenci byli zadowoleni z opieki. Chciałem też powiedzieć, ze pan ordynator Pusz wielokrotnie sygnalizował, także w państwa gazecie, że myśli o zmianie pracy, gdyż ma wiele bardziej atrakcyjnych propozycji niż praca tutaj. To też powoduje, że nie rozumiem działań pana doktora. Lekarze z innych oddziałów pytają mnie, do czego takie działanie pana ordynatora ma doprowadzić - czy do wywołania paniki wśród naszych pacjentów?
 
- Lekarze obawiają się, że zwalniając ordynatora dyrekcja nie ma nikogo w zastępstwie...
- Dr Pusz kończy pracę z końcem roku. Prowadzimy rozmowy na temat powołania nowego i myślę, że sprawa znajdzie swój pomyślny finał w najbliższych dniach. M.in. w tej sprawie zaplanowane jest spotkanie w środę, w którym będzie uczestniczyć prof. Grzegorz Raczak, konsultant wojewódzki w zakresie kardiologii. Zapowiedział swój nieodległy w czasie przyjazd także prof. Andrzej Rynkiewicz – konsultant  wojewódzki w zakresie chorób wewnętrznych. Wizyta takich autorytetów jest znacząca i myślę bardzo pomocna nam w rozwiązaniu problemu obsady naszego oddziału. Chcielibyśmy, by nowym ordynatorem był specjalista z woj. pomorskiego, jednak mamy też kandydatów z Elbląga. List otwarty dr Pusza odnosi się do spraw, które mu wcześniej zarzucaliśmy. Lekarze publicznie nie powtórzą, dlaczego odchodzą, natomiast uzasadniali swoje decyzje podczas rozmowy w cztery oczy. Obecnie sytuacja na rynku usług medycznych jest bardzo trudna, a problemy kadrowe mają także szpitale trójmiejskie. Część lekarzy wyjeżdża za granicę. Nie jest tajemnicą, że zarobki są niesatysfakcjonujące. Obydwa szpitale tczewskie, jako nieliczne w woj. pomorskim, nie przynoszą strat. Inne - oprócz problemów kadrowych - mają również straty finansowe.

Czy oddziałowi wewnętrznemu grozi czasowe zamknięcie?
- Oddział Chorób Wewnętrznych funkcjonuje. My dążymy do jego rozbudowy, a nie do zamykania. Nie mamy takich zamiarów. Rozważamy ograniczenie liczby przyjęć, ale na pewno nie zamykamy oddziału. Nie podejmiemy jednak ryzyka, jeżeli nie będzie pełnej kadry. Dr Pusz nie powinien mówić, że ktoś inny zepsuł oddział w chwili swojego wypowiedzenia. Sytuacja jest trudna, ale jestem przekonany że ją opanujemy. Prowadzimy negocjacje z lekarzami poszukując kadry medycznej dla naszego oddziału. Ale też odbyliśmy spotkanie z tczewską Podstawową Opieką Medyczną i liczymy na współpracę także z tej strony.


Podobnie jest w całym kraju...
Barbara Wasielewska, przełożona pielęgniarek w tczewskim ZOZ:
- Pielęgniarki odeszły z oddziału, ale w ich miejsce są zatrudniane nowe - pod koniec października trzy. Sytuacja jest podobna w całym kraju. Pielęgniarki odchodzą, szukając lepszej pracy, nie znajdując jej wracają z powrotem. Praca na oddziale jest ciężka ze względu na infrastrukturę. Nie ma czegoś takiego, że ze względu na braki kadrowe jest zagrożona praca oddziału.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

miroslawa 25.09.2011 16:19
Mam z nim 3 dzieci.Trudny człowiek

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama