sobota, 30 listopada 2024 11:34
Reklama
Reklama

O tczewskich nekropoliach, zmarłych - zasłużonych

TCZEW. „Przywróćmy pamięć…” to tytuł nowej książki Czesława Glinkowskiego. Jest w niej zawarta historia tczewskich cmentarzy przedstawiona poprzez wędrówkę autora szlakiem grobów znanych, a także zapomnianych już mieszkańców Tczewa.
O tczewskich nekropoliach, zmarłych - zasłużonych

- Józef Dylkiewicz, który redagował kronikę „Ziemia Tczewska”, rozpoczyna ją słowami „Dawałem miastu co roku cząstkę mego serca, aby wreszcie oddać całe” – czytamy we wstępie do książki Czesława Glinkowskiego, byłego prezydenta Tczewa oraz autora kilku pozycji z dziejów Grodu Sambora.
- Cytowane wyżej rozważania stały się myślą przewodnią mojej nieśmiałej próby spaceru po naszych cmentarzach. Aby pokazać pośmiertne biografie tych, którzy oddali miastu cząstkę swego pracowitego życia i w chwale na nich spoczęli.

Historia zapisana w grobowcach
Pomysł na książkę o tczewskich nekropoliach wziął się z wielu spacerów autora po mieście. Czesław Glinkowski chce przywrócić pamięć o żarliwych społecznikach, kapłanach, fachowcach, nauczycielach, lekarzach, działaczach kultury i sportu, którzy w swoich zawodowych obowiązkach oraz w działalności społecznej znajdowali sens życia.
- W listopadzie ub. roku zaproponowałem Towarzystwu Miłośników Ziemi Tczewskiej konkurs fotograficzny pt. „Jesień pamięci”. Nagrodzone zdjęcia zainspirowały mnie i zacząłem zbierać materiał na książkę. Chciałem ją ukończyć na tegoroczne święto 1 listopada, ale z różnych względów to się nie udało. Wydawałoby się, że pisząc o ludziach, których już między nami nie ma, nie trzeba docierać do tych wszystkich osób, które są.
Nasz rozmówca pragnie, aby dla wszystkich przekraczających bramy cmentarzy, była to - obok odwiedzania grobów bliskich - chwila zadumy i pamięci nad historią miasta zapisaną na płytach grobowców i grobach znanych tczewian.
- Zapisy na nich informują o pochowanych, ale także o faktach z ich życia i o historii tych lat. Nasuwają się myśli o przemijaniu i marności spraw ziemskich, ale były i takie, które nakazują tak żyć i pracować, aby zostawić po sobie nawet najdrobniejszy udział w życiu społeczności tczewskiej.

Rozmowy nad mogiłami
O wielu postaciach (których jest ponad 50), przedstawionych na kartach książki, rozmawiają z autorem nad ich nagrobkami członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy. Interesująca jest zwłaszcza dyskusja z muzykiem Romanem Puchowskim nad grobem jego ojca Leona, wicedyrektora fabryki gazomierzy oraz działacza samorządowego.
- Przypadek sprawił, że przeczytałem artykuł w „Gazecie Wyborczej”, gdzie Roman mówił, że jego tata chciał, aby został inżynierem. Zainspirowało mnie to, spotkałem się z nim przy grobie ojca, gdzie porozmawialiśmy o tej historii.
O kim jeszcze, typowych „zwyczajnych – niezwyczajnych”, przeczytamy w książce? M. in. o Kazimierzu Czajkowskim, naczelniku Ochotniczej Straży Pożarnej, pierwszym tczewianinie uhonorowanym Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem dla członków OSP; o drukarzu Ignacym Fortunie; o Florianie Hłasko – lekarzu, który zmarł 29 grudnia 1921 r. wskutek przeziębienia, któremu uległ po mroźnej nocy, kiedy szedł z pomocą do chorego ucznia. Ten ostatni też zmarł krótko po lekarzu, obaj leżą obok siebie.

Zapadli w pamięć
-  Osoby, które wspominam, nie zawsze są ludźmi z „wysokiej półki”. Pisałem o tych, którzy w swojej dziedzinie zrobili coś znaczącego dla Tczewa i zostawili o sobie pamięć.
Przykładem może być postać Józefa Wolszlegera – mistrza murarskiego, który praktycznie tylko swoimi rękoma zbudował kościół pw. NMP Matki Kościoła oraz parafialną plebanię, za co został wyróżniony Złotym Krzyżem Papieskim w 1998 r.
- Ludzie, o których piszę są znani i mniej znani. Z historycznego punktu widzenia nie piszę tylko o tych, którzy wybitnie się zasłużyli, ale też o takich, którzy zapadli w pamięć mieszkańców miasta, np. o Hubercie Zebbel i jego słynnych ciastkach „zeblówkach”.
Na stronach książki nie mogło zabraknąć wspomnień o bardziej znanych mieszkańcach grodu Sambora: o kronikarzu miasta Józefie Dylkiewiczu (opowiada o nim jego córka Krystyna Łatasiewicz), o niedawno zmarłym regionaliście Romanie Landowskim, czy mistrzu Europy w boksie Józefie Kruży. 

Od „starego” po komunalny
Najwięcej ze wspominanych postaci spoczywa na „starym” cmentarzu. Czesław Glinkowski zabiera nas także w wędrówkę na pobliski „nowy” cmentarz, nekropolię ewangelicką (która kiedyś była znacznie większa i obejmowała teren dzisiejszego parku im. Mikołaja Kopernika), cmentarz przy ul. Gdańskiej oraz na najmłodszy – komunalny przy ul. Rokickiej. Na „starym” cmentarzu zatrzymuje się na dłużej przy czterech najbardziej monumentalnych i dekoracyjnych grobowcach rodzinnych, należących do zamożnych mieszkańców przedwojennego Tczewa – familii Hirszów, Nierzwickich, Hoffmann i Wojciechowskich.
- Nagrobki na „starym” cmentarzu reprezentują różnorodność form i stylów architektonicznych. Najczęściej spotykaną, a zarazem najprostszą formą architektoniczną nagrobka jest czworograniasty cokół, bardziej lub mniej  rozbudowany, przeważnie zwieńczony krzyżem, rzadziej figurą, umieszczoną głównie w centralnym miejscu mogiły ziemnej lub u wezgłowia płyty, czy tumby nagrobnej. Najstarsze nagrobki znajdujące się na cmentarzu przybierały przeważnie styl neoklasycystyczny. Biorąc pod uwagę wiek najstarszy pochodzi z 1900 r. i upamiętnia Augustyna i Annę Kloschinskich.
Czesław Glinkowski wymienia i opisuje również pamiątkowe tablice. W książce nie zabraknie miejsca ma masę fotografii.

Historia cmentarzy w pigułce
Czesław Glinkowski pisze w swojej książce również o cmentarzach, których nie znajdziemy już na mapie Tczewa. Pierwszy z nich był zlokalizowany wokół Fary. 7 grudnia 1815 r. poświęcono cmentarz za murami miasta, usytuowany między obecnymi ulicami ks. Ściegiennego i 1 Maja, gdzie dzisiaj znajduje się mały poszpitalny park. „Stary” cmentarz przy ul. 30 Stycznia został wytyczony w 1870 r., wówczas daleko za miastem, obok cmentarza ewangelickiego i żydowskiego (teren stacji benzynowej i przychodni lekarskiej przy ul. Wojska Polskiego). Dużą wartość prezentuje na tej nekropolii korpus krzyża cmentarnego, pochodzący z łuku tryumfalnego kościoła podominikańskiego. Tzw. „nowy” cmentarz oddany został do użytku w 1890 r. Jego centralnym miejscem jest kaplica Matki Boskiej Bolesnej.   

Pisarz i samorządowiec
Czesław Glinkowski z Tczewem jest związany zawodowo od 1959 r. Był prezydentem miasta w latach 1977-1990, inicjatorem powstania Kociewskiego Kantora Wydawniczego i długoletnim członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Został wyróżniony medalem Pro Domo Trsoviensi i tytułem Tczewianin Roku 2001. Jego wcześniejsze publikacje to: „Życie Tczewem pisane”, „Tczew na przełomie XX i XXI wieku”, „Tczewskie szlaki turystyczne”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pelplinianka 28.04.2019 20:32
Panie Czeslawie pamietam Pana rodzicow pamietam Pana zone Pania Felicje (przedszkolanke)oraz Pana nauczyciela ze szkoly podstawowej nr 2 w Pelplinie .Jak szybko czas leci i nie widze teraz Pana w Towarzystwie Milosnikow Ziemi Tczeskiej.

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama