Reklama
środa, 5 lutego 2025 09:36
Reklama

O tczewskich nekropoliach, zmarłych - zasłużonych

TCZEW. „Przywróćmy pamięć…” to tytuł nowej książki Czesława Glinkowskiego. Jest w niej zawarta historia tczewskich cmentarzy przedstawiona poprzez wędrówkę autora szlakiem grobów znanych, a także zapomnianych już mieszkańców Tczewa.
O tczewskich nekropoliach, zmarłych - zasłużonych

- Józef Dylkiewicz, który redagował kronikę „Ziemia Tczewska”, rozpoczyna ją słowami „Dawałem miastu co roku cząstkę mego serca, aby wreszcie oddać całe” – czytamy we wstępie do książki Czesława Glinkowskiego, byłego prezydenta Tczewa oraz autora kilku pozycji z dziejów Grodu Sambora.
- Cytowane wyżej rozważania stały się myślą przewodnią mojej nieśmiałej próby spaceru po naszych cmentarzach. Aby pokazać pośmiertne biografie tych, którzy oddali miastu cząstkę swego pracowitego życia i w chwale na nich spoczęli.

Historia zapisana w grobowcach
Pomysł na książkę o tczewskich nekropoliach wziął się z wielu spacerów autora po mieście. Czesław Glinkowski chce przywrócić pamięć o żarliwych społecznikach, kapłanach, fachowcach, nauczycielach, lekarzach, działaczach kultury i sportu, którzy w swoich zawodowych obowiązkach oraz w działalności społecznej znajdowali sens życia.
- W listopadzie ub. roku zaproponowałem Towarzystwu Miłośników Ziemi Tczewskiej konkurs fotograficzny pt. „Jesień pamięci”. Nagrodzone zdjęcia zainspirowały mnie i zacząłem zbierać materiał na książkę. Chciałem ją ukończyć na tegoroczne święto 1 listopada, ale z różnych względów to się nie udało. Wydawałoby się, że pisząc o ludziach, których już między nami nie ma, nie trzeba docierać do tych wszystkich osób, które są.
Nasz rozmówca pragnie, aby dla wszystkich przekraczających bramy cmentarzy, była to - obok odwiedzania grobów bliskich - chwila zadumy i pamięci nad historią miasta zapisaną na płytach grobowców i grobach znanych tczewian.
- Zapisy na nich informują o pochowanych, ale także o faktach z ich życia i o historii tych lat. Nasuwają się myśli o przemijaniu i marności spraw ziemskich, ale były i takie, które nakazują tak żyć i pracować, aby zostawić po sobie nawet najdrobniejszy udział w życiu społeczności tczewskiej.

Rozmowy nad mogiłami
O wielu postaciach (których jest ponad 50), przedstawionych na kartach książki, rozmawiają z autorem nad ich nagrobkami członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy. Interesująca jest zwłaszcza dyskusja z muzykiem Romanem Puchowskim nad grobem jego ojca Leona, wicedyrektora fabryki gazomierzy oraz działacza samorządowego.
- Przypadek sprawił, że przeczytałem artykuł w „Gazecie Wyborczej”, gdzie Roman mówił, że jego tata chciał, aby został inżynierem. Zainspirowało mnie to, spotkałem się z nim przy grobie ojca, gdzie porozmawialiśmy o tej historii.
O kim jeszcze, typowych „zwyczajnych – niezwyczajnych”, przeczytamy w książce? M. in. o Kazimierzu Czajkowskim, naczelniku Ochotniczej Straży Pożarnej, pierwszym tczewianinie uhonorowanym Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem dla członków OSP; o drukarzu Ignacym Fortunie; o Florianie Hłasko – lekarzu, który zmarł 29 grudnia 1921 r. wskutek przeziębienia, któremu uległ po mroźnej nocy, kiedy szedł z pomocą do chorego ucznia. Ten ostatni też zmarł krótko po lekarzu, obaj leżą obok siebie.

Zapadli w pamięć
-  Osoby, które wspominam, nie zawsze są ludźmi z „wysokiej półki”. Pisałem o tych, którzy w swojej dziedzinie zrobili coś znaczącego dla Tczewa i zostawili o sobie pamięć.
Przykładem może być postać Józefa Wolszlegera – mistrza murarskiego, który praktycznie tylko swoimi rękoma zbudował kościół pw. NMP Matki Kościoła oraz parafialną plebanię, za co został wyróżniony Złotym Krzyżem Papieskim w 1998 r.
- Ludzie, o których piszę są znani i mniej znani. Z historycznego punktu widzenia nie piszę tylko o tych, którzy wybitnie się zasłużyli, ale też o takich, którzy zapadli w pamięć mieszkańców miasta, np. o Hubercie Zebbel i jego słynnych ciastkach „zeblówkach”.
Na stronach książki nie mogło zabraknąć wspomnień o bardziej znanych mieszkańcach grodu Sambora: o kronikarzu miasta Józefie Dylkiewiczu (opowiada o nim jego córka Krystyna Łatasiewicz), o niedawno zmarłym regionaliście Romanie Landowskim, czy mistrzu Europy w boksie Józefie Kruży. 

Od „starego” po komunalny
Najwięcej ze wspominanych postaci spoczywa na „starym” cmentarzu. Czesław Glinkowski zabiera nas także w wędrówkę na pobliski „nowy” cmentarz, nekropolię ewangelicką (która kiedyś była znacznie większa i obejmowała teren dzisiejszego parku im. Mikołaja Kopernika), cmentarz przy ul. Gdańskiej oraz na najmłodszy – komunalny przy ul. Rokickiej. Na „starym” cmentarzu zatrzymuje się na dłużej przy czterech najbardziej monumentalnych i dekoracyjnych grobowcach rodzinnych, należących do zamożnych mieszkańców przedwojennego Tczewa – familii Hirszów, Nierzwickich, Hoffmann i Wojciechowskich.
- Nagrobki na „starym” cmentarzu reprezentują różnorodność form i stylów architektonicznych. Najczęściej spotykaną, a zarazem najprostszą formą architektoniczną nagrobka jest czworograniasty cokół, bardziej lub mniej  rozbudowany, przeważnie zwieńczony krzyżem, rzadziej figurą, umieszczoną głównie w centralnym miejscu mogiły ziemnej lub u wezgłowia płyty, czy tumby nagrobnej. Najstarsze nagrobki znajdujące się na cmentarzu przybierały przeważnie styl neoklasycystyczny. Biorąc pod uwagę wiek najstarszy pochodzi z 1900 r. i upamiętnia Augustyna i Annę Kloschinskich.
Czesław Glinkowski wymienia i opisuje również pamiątkowe tablice. W książce nie zabraknie miejsca ma masę fotografii.

Historia cmentarzy w pigułce
Czesław Glinkowski pisze w swojej książce również o cmentarzach, których nie znajdziemy już na mapie Tczewa. Pierwszy z nich był zlokalizowany wokół Fary. 7 grudnia 1815 r. poświęcono cmentarz za murami miasta, usytuowany między obecnymi ulicami ks. Ściegiennego i 1 Maja, gdzie dzisiaj znajduje się mały poszpitalny park. „Stary” cmentarz przy ul. 30 Stycznia został wytyczony w 1870 r., wówczas daleko za miastem, obok cmentarza ewangelickiego i żydowskiego (teren stacji benzynowej i przychodni lekarskiej przy ul. Wojska Polskiego). Dużą wartość prezentuje na tej nekropolii korpus krzyża cmentarnego, pochodzący z łuku tryumfalnego kościoła podominikańskiego. Tzw. „nowy” cmentarz oddany został do użytku w 1890 r. Jego centralnym miejscem jest kaplica Matki Boskiej Bolesnej.   

Pisarz i samorządowiec
Czesław Glinkowski z Tczewem jest związany zawodowo od 1959 r. Był prezydentem miasta w latach 1977-1990, inicjatorem powstania Kociewskiego Kantora Wydawniczego i długoletnim członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Został wyróżniony medalem Pro Domo Trsoviensi i tytułem Tczewianin Roku 2001. Jego wcześniejsze publikacje to: „Życie Tczewem pisane”, „Tczew na przełomie XX i XXI wieku”, „Tczewskie szlaki turystyczne”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pelplinianka 28.04.2019 20:32
Panie Czeslawie pamietam Pana rodzicow pamietam Pana zone Pania Felicje (przedszkolanke)oraz Pana nauczyciela ze szkoly podstawowej nr 2 w Pelplinie .Jak szybko czas leci i nie widze teraz Pana w Towarzystwie Milosnikow Ziemi Tczeskiej.

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama