Niemcy byli pod wrażeniem tczewskiego Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły.
Biżuteria dla rodziny
Program współpracy polega na obustronnych wyjazdach uczniów - polskich do rodzin niemieckich (czerwiec), a następnie niemieckich do rodzin polskich (październik).
- W tym roku naszym gościom najbardziej przypadło do gustu tczewskie Centrum Wystawienniczo-Regionalne, a zwłaszcza warsztaty bursztyniarskie, które ich po prostu zafascynowały – mówi Piotr Wojtysiak, koordynator Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, nauczyciel języka niemieckiego. – Po lekcji w Centrum odbyły się zajęcia warsztatowe, na których można było własnoręcznie wykonać bursztynową biżuterię dla siebie, siostry lub mamy. Uczestnicy poznali wiele tajemnic bursztynu, mogli podziwiać piękne okazy o różnych barwach.
Kilkunastoletnia współpraca
Była to już 18. młodzieżowa wymiana. Gimnazjum w Norderstedt współpracuje z SP nr 10 od 1990 r. Po reformie oświaty w 2000 r. w projekt zostało włączone również z Gimnazjum nr 1. Te same dzieci, które uczestniczyły w wymianie w podstawówce, mogą kontynuować tę przygodę także jako gimnazjaliści.
Dzięki temu jest szansa na dalszą integrację. Taka wymiana to także nawiązywanie kontaktów przez rodziny uczniów. Rodzą się przyjaźnie, tym bardziej cenne, że oba narody dzieli historia.
- Ta jedyna w naszym regionie tak długoletnia współpraca, doskonały przykład wprowadzania w życie idei integracji europejskiej – podkreśla Piotr Wojtysiak. - Młode pokolenie Niemców może lepiej poznać swoich wschodnich sąsiadów. Sławny w świecie torunianin Mikołaj Kopernik łączy nasze narody. Nasi uczniowie mają niepowtarzalną okazję doskonalenia języka niemieckiego, przedstawienia naszego kraju, jego historii, zabytków i przyrodniczych ciekawostek.
Nie zabrakło wspólnych lekcji, wycieczek i zabaw na popołudniowych imprezach.
Kolebka wielkiego astronoma i karmelki
Bardzo ciekawy był wyjazd do Fromborka, miasta gdzie pracował i został pochowany Mikołaj Kopernik. Zainteresowanie wzbudziła wiadomość o odnalezieniu miejsca pochówku astronoma oraz rekonstrukcji twarzy na podstawie wykopanej czaszki.
Ze zrozumiałych powodów nie mogło obejść się bez zwiedzenia wspaniałej pokrzyżackiej fortecy w Malborku.
Niedzielę - trzeci dzień pobytu - przygotowały indywidualnie rodziny goszczące dzieci z Niemiec.
- Młodzież zwiedziła gdańską starówkę – opowiada nauczyciel. - Największe wrażenie zrobiły: Czerwona Sala w ratuszu, wspinaczka na wieżę Kościoła Mariackiego oraz nowo otwarte Muzeum Bursztynu. Ogromnie spodobała się fabryka cukierków „Ciuciu”, gdzie uczniowie mogli zobaczyć jak produkowało się kiedyś karmelki i spróbować wszystkich dostępnych smaków. Każdy na pamiątkę otrzymał torebkę słodkości.
Nietypowa była jedna z wspólnych lekcji muzyki, podczas której uczniowie wspólnie wykonywali afrykańskie utwory, pełne energii i rytmu.
Spotkanie z prezydentem
W tczewskim ratusza uczestnicy wymiany spotkali się z prezydentem Tczewa Zenonem Odyją. Potem grupa młodziezy udała się na zwiedzanie zabytków Tczewa pod opieką przewodnika Muzeum Wisły.
Ostatni dzień pobytu poświęcono Kaszubom. Zwiedzano fermę strusi, fabrykę porcelany w Lubianie, ze szczytu wieży widokowej w Wieżycy podziwiano pejzaż.
Opiekujący się dziećmi nauczyciele mieli swój własny wieczorny program: wzięli udział w obchodach 80. urodzin Gintera Grassa w Kościele pw. św. Jana w Gdańsku, uczestniczyli w premierze spektaklu „Francesco” w gdyńskim Teatrze Muzycznym oraz wysłuchali koncertu słynnego „Kwartetu Szostakowicza” z Rosji w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Kolejna wymiana w czerwcu 2008 r.
Uczniami opiekowali się nauczyciele języka niemieckiego: Maria Jakubowska, Maria Kosmacz i Piotr Wojtysiak. Po stronie niemieckiej udział wzięli: Tamara Bork, Reiner Schwarz oraz Ralf Wilking. Impreza nie mogłaby się odbyć bez finansowego wsparcia warszawskiego biura Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Jest już zaplanowana kolejna rewizyta; grupa polskiej młodzieży pojedzie do Norderstedt w czerwcu 2008 r.
Napisz komentarz
Komentarze