Reklama
środa, 5 lutego 2025 07:01
Reklama

35-lecie „Jedenastki”

TCZEW. Jesienią 1970 roku ruszyła budowa. Dwa lata później, 1 lutego, Franciszek Drelich otrzymał mianowanie dyrektorskie. Pierwszy, historyczny dzwonek zadzwonił dla ok. 800 przyjętych do szkoły uczniów 2 września.
35-lecie „Jedenastki”

Święto tczewskiej placówki: uroczyste 35-lecie „Jedenastki”
Od pierwszej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im Mikołaja Kopernika lekcji minęło 35 lat. Koniec października okazał się dobrą okazją, aby przypomnieć historię SP 11, pochwalić się jej sukcesami, złożyć życzenia i pogratulować dyrekcji oraz ciału pedagogicznemu. Tego dnia odbyły się obchody jubileuszu 35-lecia szkoły.

Dobre wyniki w nauce
- 35 rocznica nazywana jest koralową, stąd widoczne akcenty w naszych ubiorach - powiedział dyrektor Marek Trzciński, prezentując przy tym swój własny koralowy element ubioru. - 35 lat to nie jest okrągła rocznica, ale godna uczczenia.
Dyrektor SP 11 zwrócił uwagę na wniosek, jaki sam nasuwa się podczas analizy minionych lat:
- Ciągle się doskonalimy i rozwijamy. To przesłanie kieruję do osób, które zakładały i kierował tą szkołą. Witam pana Franciszka Drelicha, Ernę Urbańską oraz Wasylę Cychowską.
Piątkową uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu innych gości, m.in. wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa:
- 35 lat to wiek średni, ale jest to też dostateczna ilość czasu, aby wypracować sobie dobrą markę. Taką marką Szkoła Podstawowa nr 11 na pewno się cieszy. Tak trzymać! (…). Do tej szkoły uczęszczała trójka moich dzieci, syn kończy ją w tym roku. Dlatego chciałbym podziękować za trud i za to, że dzięki waszej pracy moje dzieci, jak i tysiące innych, osiągają tak dobre wyniki.

„11” bezkonkurencyjna
- Nasz patron wyznaczył nam prawdziwie gwiezdny szlak, szlak doskonałości - powiedział Lucjan Wojcieszak, szkolny pedagog, który zainaugurował uroczystość. - Szkoła ma 35 lat, prawie tyle samo co ja.
- 35 lat temu, kiedy Lucjan Wojcieszak przychodził na świat, ja przyjmowałem święcenia kapłańskie - przypomniał obecny na uroczystości ks. Antonii Dunajski.
Proboszcz zaprzyjaźnionej ze szkołą parafii pw. Św. Józefa przybył, aby pogratulować pracownikom i ich podopiecznym dorobku.
- Cieszymy się twórczą i sympatyczną współpracą, np. podczas rekolekcji, które odbywają się przy ogromnym wkładzie szkoły.
Zdzisław Bergiel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, stanął na czele komitetu tczewskich dyrektorów.
- Współpraca z SP 11 przebiegała miło, ale jednocześnie szkoła była trudną konkurencją... „Jedenastka” wygrywała we wszystkich konkursach i turniejach.

Za 5 lat narzucimy na siebie rubiny
Po części inauguracyjnej nadszedł czas na część rozrywkową. Tę przygotowali dla gości nie - jakby się wydawało, że być powinno - uczniowie, ale… grono pedagogiczne.
- Tradycją naszych jubileuszy stało się, że nauczyciele przygotowują kabaret - powiedział Lucjan Wojcieszak. - Dzisiaj nie będzie inaczej. Pięć lat tematu było wesoło. Mam nadzieję, że dzisiaj nasze grono również nas rozbawi.
I rozbawiło! Zresztą nawet wyobrażając sobie nauczyciela, który wychodzi na dyżur uzbrojony w pałkę i w hełmie na głowie mimowolnie się uśmiechamy. Podczas imprezy w „Jedenastce” nie musieliśmy sobie tego wyobrażać. Jedni rechotali, inni się wzruszali. „Ale to już było i nie wróci więcej” - śpiewali nauczyciele, a wespół z nimi wszyscy goście. Nic dziwnego, że kilka osób uroniło łezkę.
- Każde urodziny mają w sobie pewien wątek, wątek przemijania - powiedział dyrektor Marek Trzciński. - Dziś jest czas, kiedy możemy świętować, możemy się bawić i reflektować to, co się przez tyle lat w naszej szkole zdarzyło. (…) Za 5 lat będziemy obchodzili swoją 40 rocznicę, tym razem rubinową. Jestem przekonany, że dzięki dobrej i efektywnej pracy oraz pomocy zewnętrznej staniemy się ozdobą miasta. I mam nadzieję, że naszych pracowników będzie wówczas stać na… rubinowe ozdoby.

„Jedenastka” - z kart historii
Dyrektor Franciszek Drelich otrzymał mianowanie dyrektorskie 1 lutego 1972 r., a wkrótce potem pieczęcie - firmową z napisem Szkoła Podstawowa Nr 11 w Tczewie oraz imienną. Główną siłę roboczą stanowili żołnierze z tczewskiej jednostki wojskowej i sierżant Mieczysław Brykarczyk, późniejszy długoletni przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego szkoły. Nie można zapomnieć o mistrzu Aleksym Klejnie, którego dziełem są dwa zegary słoneczne w narożnikach szkoły.
2 września 1972 r. nowa szkoła przyjęła w swe mury 800 uczniów, których uczyło 32 nauczycieli w 26 oddziałach. Zaproszono władze, budowlanych, dyrektorów wszystkich szkół, przyjaciół z zakładów pracy, rodziców. Grała Harcerska Orkiestra Dęta. Sztandar wyhaftowany wg projektu dyr. Drelicha wręczył szkole p. Włodzimierz Sak.
Zbliżała się rocznica Kopernikowska: 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Dyr. Drelich zaproponował, by nowo wybudowaną szkołę nazwać jego imieniem. Wiosną 1973 r. urządzono w szkole pod czujnym okiem p. Henryka Komorowskiego wspaniałą wystawę filatelistyczną poświęconą w całości patronowi szkoły. W czerwcu 1973 r. nastąpił historyczny moment nadania szkole imienia.
Na początku 1982 r. dyrektorem SP 11 został Kazimierz Kreft. 9 lat później (1991) objęcie stanowiska zaproponowano Grzegorzowi Tyda. Nie była to łatwa decyzja. Ostatecznie propozycja została przyjęta, choć nowy dyrektor zdawał sobie sprawę z trudności, jakie napotka w związku ze zmianami w Polsce. Miał nadzieję, że uda mu się pokierować szkołą tak, by nie zmarnować osiągnięć poprzedników. Uważa, że to mu się udało. Do 1995 r. starał się zapewnić dzieciom i kadrze pedagogicznej odpowiednie warunki nauki i pracy.
Po rezygnacji Grzegorza Tydy funkcję dyrektora szkoły objął Marek Trzciński. U steru stoi do dziś.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama