Do domów dziecka większość dzieci trafia z przyczyn społecznych, sierot naturalnych raczej się w nich nie znajdzie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie aktywnie działa, by pomóc dzieciom pozbawionym rodzinnego domu, znaleźć im rodziny zastępcze.
Jedyny ratunek – rodzina zastępcza
Ubóstwo, złe warunki mieszkaniowe, brak pracy, alkoholizm i inne uzależnienia, ciężkie choroby somatyczne i psychiczne, niezaradność w sprawach opiekuńczo- wychowawczych, skutki przedwczesnego macierzyństwa to główne powody separacji dzieci od ich rodziców.
Pytając o właściwe miejsce wychowania dziecka, każdy, bez wahania, odpowie, że jest nim rodzina. Każdy zapewne potwierdzi, że placówka nie wychowa, nie otoczy miłością, nie da poczucia bezpieczeństwa, nie zbuduje zdrowej tożsamości…
A jednak wciąż kilkadziesiąt dzieci w powiecie tczewskim nie ma domu, ani szans na powrót do rodziców biologicznych. Jedynym ratunkiem dla nich są rodzinne formy opieki zastępczej.
Podjęcie decyzji i starań o ustanowienie rodziny zastępczej wymaga wielkiego serca, a jeszcze większej odwagi i odpowiedzialności. Dziecko umieszczane w rodzinie zastępczej jest po szczególnych przejściach, jest dzieckiem skrzywdzonym. Zostaje wyrwane ze swego środowiska, później trafia do placówki, tracąc dotychczasowe życie, czuje się poniekąd jak sierota. Rodzinna opieka zastępcza jest jedną z zasadniczych form opieki nad dziećmi, które jej nie mają ze strony rodziców i jest usługą na rzecz dzieci i ich rodziców biologicznych. Rodzina zastępcza daje dzieciom i rodzicom szansę, aby zaleczyć rany, odrodzić się i rozwinąć.
Jak zostać rodzicami zastępczymi?
Rodziną zastępczą mogą zostać małżonkowie lub osoby nie pozostające w związku małżeńskim, jeżeli:
- dają rękojmie należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej,
- mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
- korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczone we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona,
- wywiązują się z obowiązków łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu,
- nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
- mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania,
- uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie uwzględnia dodatkowo predyspozycje psychofizyczne kandydatów do pełnienia funkcji rodzica zastępczego, w zależności od typu rodziny zastępczej, umiejętności niezbędnych w opiece nad dziećmi o szczególnych potrzebach, doświadczenie w pracy z dziećmi, informacje pozwalające na ocenę funkcjonowania kandydatów w środowisku lokalnym.
Kandydaci na rodziny zastępcze odbywają jeszcze odpowiednie szkolenie, które kończy się uzyskaniem świadectwa kwalifikacyjnego.
Regulacje prawne w zakresie rodzin zastępczych
Pomiędzy opiekunami zastępczymi, a dzieckiem umieszczonym w rodzinie zastępczej nie powstaje więź rodzinno-prawna. Dziecko to nie staje się dzieckiem rodziny, nie powstają też obowiązki i uprawnienia alimentacyjne, czy dotyczące dziedziczenia. Stan cywilny dziecka nie ulega zmianie, dziecko nie przyjmuje nazwiska opiekunów, a rodzina zastępcza nie przyjmuje pełni władzy rodzicielskiej nad dziećmi.
Dziecko zostaje umieszczone w rodzinie zastępczej na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego. Rodzina zastępcza pełni swą funkcję do dnia uzyskania przez dziecko pełnoletniości lub ukończenia szkoły, rozpoczętą przez nie przed 18. rokiem życia bądź powrotu dziecka do rodziny biologicznej.
Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych
Rodzina zastępcza otrzymuje z Centrum pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. Wysokość tej pomocy uzależniona jest od wieku oraz stanu zdrowia dziecka i wynosi od 658,80 do 1317,60 zł. Kwota ta jest pomniejszana o połowę dochodu dziecka. Dodatkowo rodzina nie spokrewniona z dzieckiem otrzymuje 164,70 zł z tytułu opieki i wychowania dziecka. Każda rodzina zastępcza może otrzymać również jednorazowe świadczenie pieniężne na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka w wysokości do 150 proc. podstawy (maks. 2470,50 zł).
Centrum przewiduje również podjęcie współpracy z zawodowymi rodzinami zastępczymi, które na podstawie umowy cywilno – prawnej będą otrzymywały wynagrodzenie.
Szukamy rodzin, szukamy domów
Poszukujemy kandydatów, którzy chcieliby znaleźć w swych domach i sercach miejsce dla dzieci i młodzieży, pozbawionych opieki rodziców. Centrum zapewnia, oprócz wymienionej pomocy pieniężnej, także pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, pomoc pedagogiczną, psychologiczną i prawną oraz odpowiednie, bezpłatne dla kandydatów, przeszkolenie.
Kontakt: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Kołłątaja 5, 83-110 Tczew, tel. (0-58) 530 44 47.
Napisz komentarz
Komentarze