Od 4 lat jestem wdową samotnie wychowującą 8-letniego syna i 5-letnią córeczkę. Miesiąc temu w wypadku samochodowym zginęli moi teściowie. O ile mi wiadomo nie pozostawili testamentu. Czy z godnie z prawem będę po nich dziedziczyć?
Jeżeli teściowie rzeczywiście nie pozostawili testamentu, w którym dokonali na Pani rzecz stosownego zapisu, niestety, nie będzie Pani po nich dziedziczyć. Krąg osób uprawnionych do dziedziczenia w sposób wyczerpujący wymieniony został w Kodeksie Cywilnym. W pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane zostaną dzieci spadkodawców, wśród których znalazłby się także Pani mąż. Ze względu jednak na fakt, iż nie dożył on otwarcia spadku, jego miejsce zajmą Państwa dzieci. Jeżeli mąż był jedynakiem, Pani dzieci będą jedynymi spadkobiercami, a majątek przypadnie im w równych częściach. Jeśli jednak teściowie mieli więcej potomstwa, majątek zostanie rozdzielony między wszystkie dzieci spadkodawców. Pani syn i córeczka otrzymają natomiast po połowie tej cząstki masy spadkowej, która zgodnie z zapisem ustawy przypadłaby w udziale Pani współmałżonkowi.
Podstawa prawna: Kodeks Cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.).
Jak przesłać pytania?
Aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji – [email protected], [email protected]. Więcej porad na łamach „Gazety Tczewskiej”.
Napisz komentarz
Komentarze