sobota, 30 listopada 2024 08:24
Reklama
Reklama

Urzekły ich delfiny i foki

TCZEW. "Były trudności językowe, ale na szczęście byli wśród nas tłumacze. Kiedy nie było innej rady, musieliśmy radzić sobie porozumiewając się na migi".
Urzekły ich delfiny i foki

Na zaproszenie miasta Taurogi na Litwę wybrały się polskie zespoły teatralne niepełnosprawnych. Podczas V Przeglądu Teatrów Wspaniałych wystąpiło 9 zespołów (także z Tczewa) - 5 z Polski oraz 4 z Litwy. Specjalny Ośrodek-Szkolno Wychowawczy w Tczewie ma więc już za sobą drugą, zagraniczną część przeglądu. 

Czarna ceramika
Zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie są bardzo zadowoleni z wrześniowego wyjazdu. W czasie pobytu oprócz przedstawień nie mogło obejść się bez warsztatów i wycieczek.
Uczniowie zapoznawali się ze sztuką ludową i rękodziełem z terenu Litwy. Były to m.in. pasjonujące warsztaty ceramiczne, podczas których wyroby ze świeżej gliny zakopywano na kilka dni w ziemi – co powodowało, że glina ciemniała, a tym samym po wypaleniu powodowała charakterystyczny ciemny kolor.

Sąsiedzka współpraca
- Było to o tyle ciekawe, iż tego rodzaju ceramikę spotyka się bardzo rzadko w innych częściach Europy – mówi Marek Czaja ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego. – Wyjazd był  także okazją dla samorządowców z powiatu tczewskiego do nawiązania kontaktów z włodarzami obwodu taurodzkiego. Rozmowy prowadził Henryk Nowicki, członek zarządu powiatu, Stanisław Ackerman, wiceprzewodnizący Rady Powiatu i Julita Jakubowska, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która postanowiła nawiązać współpracę z litewskimi ośrodkami.  
Oprócz warsztatów ceramicznych wszyscy skorzystali z okazji i nauczyli się układać wiązanki z suchych kwiatów, ziół i traw oraz wzięli udział w pracach pracowni plastycznych.
Uczestnikom festiwalu na długo pozostaną w pamięci atrakcyjne wycieczki po malowniczej Litwie.

Z tłumaczem albo na migi
Polacy zwiedzili oczywiście Taurogi, Muzeum Morskie i delfinarium w Kłajpedzie, a także Ogród Zimowy w Kretyndze i Górę Krzyży w Szawlach.
Litwę zwiedzali m.in. Piotr Eleman z II kl. zawodowej tczewskiej SOSW i Andrzej Cejrowski z I Liceum Specjalnego. Opowiedzieli nam o swojej podróży.
Relacjonuje Andrzej:
- Były trudności językowe, ale na szczęście byli wśród nas tłumacze: dwóch z Gdańska, jeden z Olsztyna i Litwin z Jurbarkasu. Kiedy nie było innej rady, musieliśmy radzić sobie porozumiewając się na migi.

Delfiny skakały wysoko
Piotra urzekły kłajpedzkie delfiny, fokarium i Mierzeja Kolońska.
- Po tym wyjeździe najdłużej pozostaną mi w pamięci delfiny – podkreśla.
- Wyskakiwały z wody wysoko w górę – dodaje Andrzej. – Walenie bawiły się z asystentem, śpiewały, grały w kosza i malowały obrazy.
Treserzy opowiadali też grupie o życiu fok i delfinów oraz o inteligencji tych zwierząt. Także o tym, że są one wykorzystywane w terapii osób z głębokim upośledzeniem umysłowym takim jak autyzm.

Oklaskiwani - marynarze i Kopciuszek
Marek Czaja wspomina, że w planach SOSW jest wyjazd dzieci z tczewskiej palcówki do kłajpedzkiego ośrodka w celach terapeutycznych.
Ale pobyt na Litwie to nie tylko zabawa. Andrzej i Piotr wzięli udział w przedstawieniach. Piotr z zespołem Mimi Riczi zagrał opowieść o marynarzach i rekinach.
Szczególnie do gustu przypadł widzom Kopciuszek tczewskiego zespołu Serabanda. Trupa dostała duże brawa.
- Celem wizyty było nawiązanie i zacieśnienie kontaktów pomiędzy okręgiem w Taurogach i naszym powiatem – uzupełnia Marek Czaja.
Wyjazd na Litwę zorganizowano w ramach unijnego projektu „Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Litwa – Polska – Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej w ramach projektu Interreg 3c.
Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie. Uczestniczyło w nim 50 uczestników z Polski oraz 50 z Litwy. Wszyscy to osoby niepełnosprawne.

Wystąpili na scenie
Zespoły z Polski: ● Mimi Riczi z Tczewa, ● Sarabanda z SOSW w Tczewie, ● Miglance z Tczewa, ● Ul ze Starogardu Gd, ● Wesoła Gromada z Bartoszyc.
Zespoły z Litwy: ● Theatre of Adakavas, ● Theatre Sunflower Taurage, ● Theatre of Skavdvile „Gama” – Taurage, ● Theatre of Smalininkai.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama