Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 23:32
Reklama
Reklama

Przywrócić tradycję wojsk II Rzeczpospolitej Polskiej

TCZEW. Nieformalna grupa miłośników polskich sił zbrojnych z okresu międzywojennego wybrała Tczew na miejsce zawiązania swojego stowarzyszenia. W przyszłym roku zobaczymy pasjonatów militariów „w akcji”.
Przywrócić tradycję wojsk II Rzeczpospolitej Polskiej

Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” powstała, żeby sformalizować działania kilkudziesięciu osób zafascynowanych wojskiem polskim z całego regionu, a nawet z Obwodu Kaliningradzkiego. Wydawałoby się, że jest to grupa wyłącznie dla „dużych chłopców” i ich „zabaw”, ale co ciekawe, wśród członków są również kobiety.

Historia na wyciągnięcie dłoni
Stowarzyszenie chce przede wszystkim odtworzyć tradycję wojskowości polskiej z lat dwudziestolecia międzywojennego oraz z okresu II wojny światowej. Ma temu służyć zbieranie i naprawianie sprzętu i akcesoriów, pokazywanie ich ludziom oraz rekonstruowanie wydarzeń historycznych.
- Pomorze było dość specyficznym i ważnym, bo granicznym terenem II Rzeczpospolitej – mówi Zbigniew Stochowicz, prezes SGO „Pomorze”. – Przykładem tego jest wrzesień 1939 r. i wielka koncentracja wojsk wokół Grudziądza, tzw. przedmościa bydgoskiego, Westerplatte, obrona Wybrzeża, oddział operacyjny „Czersk”, bataliony w Starogardzie Gdańskim i Tczewie. Jest mnóstwo takich jednostek, którym poświęca się mało uwagi. Podobne grupy jak nasza tworzą się w Trójmieście, ale reszta Pomorza jest zaniedbana i my chcemy tę lukę wypełnić.
Członkowie stowarzyszenia znają się już od wielu lat. Pierwsze kontakty zawiązywali 6 lat temu, podczas dużych zlotów podobnych im hobbystów np. w Bornem Sulinowie, Darłowie, Bielsku, czy na corocznym spotkaniu w Krojantach pod Chojnicami – miejscu walk z hitlerowskim najeźdźcą 1 września 1939 r.

Odtworzą walki o Mosty Tczewskie
Jak mówi prezes SGO „Pomorze”, stowarzyszenie zawiązało się akurat w Tczewie z powodów pragmatycznych.
- Tutaj krzyżują się drogi nas wszystkich – tłumaczy Zbigniew Stochowicz. - Pochodzimy z miejscowości całego Pomorza, częściowo z Obwodu Kaliningradzkiego. I między Kaliningradem, Gdynią a Chełmnem Tczew leży akurat pośrodku i jest dla nas dobrym punktem wypadowym. Ponadto Tczew ma bardzo ciekawą historię, związaną m. in. z przedwojennym II Batalionem Strzelców. Można tu robić ciekawe inscenizacje związane np. z wysadzaniem Mostów Tczewskich i ich obroną w 1939 r., zajęciem miasta przez żołnierzy gen. Hallera w 1920 r. i wyzwalaniem przez oddziały radzieckie w 1945 r. Bardzo wielu członków jest związanych z Tczewem, bo tu mieszkają, albo stąd pochodzą.
Członkom grupy bardzo zależy, aby pierwszą wielką inscenizacją historyczną była właśnie obrona Mostów Tczewskich. Planują odtworzyć działania wojenne z pierwszego dnia II wojny światowej w 2009 r., w 70. rocznicę wybuchu wojny.
- Jednak już w przyszłym roku, jesienią, chcemy zrobić happening lub drobną inscenizację właśnie w Tczewie – obiecuje Z. Stochowicz.

Jak wstąpić do SGO „Pomorze”?
Żeby zostać członkiem Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” wystarczy porozumieć się z jednym z członków założycieli i uzyskać jego rekomendację oraz złożyć wniosek do zarządu. Ten, po uzyskaniu przynajmniej dwóch pozytywnych opinii od pozostałych członków, dopisuje kandydata do listy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama