sobota, 30 listopada 2024 07:32
Reklama
Reklama

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

POMORZE. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - pamięć o męczennikach i zmarłych. Ta uroczystość, obchodzona zawsze 1 listopada, poświęcona jest znanym i nieznanym świętym oraz męczennikom.
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Poza tym to święto wszystkich osób, dla których celem jest bezgrzeszne życie.

Specyficzny zwyczaj listopadowy
Wspominanie wszystkich zbawionych ludzi przed VII wiekiem odbywało się 1 maja. Dopiero w 731 r. papież Grzegorz III ustanowił tę uroczystość w dniu 1 listopada. W następnym dniu (2 listopada) Kościół katolicki wspomina dusze wszystkich zmarłych, stąd popularna nazwa - Zaduszki. Szczególne modły kierowane są za osoby przebywające w czyśćcu.
Te dwa dni z jednej strony są smutne - wspominamy ludzi, których już nie ma wśród żyjących. Z drugiej strony wiara we wspólne życie po śmierci powinna każdego wzmocnić. Przekonanie o bycie po śmierci jest powszechne dla wszystkich cywilizacji i kultur. Jednak tylko chrześcijaństwo wytworzyło specyficzny, a dla nas wręcz naturalny, zwyczaj listopadowy. Przystrajamy groby zielenią i kwiatami, które towarzyszą płonącym zniczom. Ogień świec symbolizuje pamięć o zmarłych osobach.

Duchy i przesądy
Na Pomorzu zawsze popularne były wieńce, najczęściej o średnicy ok. 35 cm. Składały się one z warkocza słomy oplecionego srebrnym gatunkiem mchu, określanym przez botaników chrobotkiem reniferowym. Niegdyś zwano go zadusznikiem. Bogatsze wieńce dekorowano gałązkami świerku i kwiatami.
Drugi dzień listopada miał być porą, kiedy przybywały z zaświatów duchy przodków. Z tego też powodu przestrzegano różnych przesądów. Psy wiązano krócej niż zwykle, aby nie przeszkadzały krążącym duszom, a ławki przysuwano bliżej pieców, aby mogły się ogrzać. Po zapadnięciu zmroku starano się nie wylewać wody, aby nie oblać niewidzialnych istot. Niektóre, bardziej gorliwe osoby, wykładały na parapetach ulubione potrawy niedawno zmarłych osób. Gdy nie zostały one zjedzone martwiono się na drugi dzień, czemu nie smakowało zmarłym.
Ludowa mądrość zna wiele przysłów, które wróżą pogodę na najbliższy okres. Zauważono, że: Niekiedy czasy takie bywają, że Wszyscy Święci w bieli przybywają. Mówiono: Gdy na Wszystkich Świętych ziemia skrzepła, to zima znowu będzie ciepła. Często bowiem tak bywało, że białe cmentarze po kilku dniach stawały się szare lub kolorowe w rytm spadających liści.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama