Wszystkie sprawy związane z chowaniem zmarłych reguluje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. z późniejszymi zmianami. Tekst jednolity tej ustawy opublikowany jest w Dzienniku Ustaw numer 23 z 2000 r.
- Aby zgodnie z prawem dokonać zmiany miejsca pochówku należy uzyskać odpowiednie zezwolenia. Najważniejsze są zezwolenia na ekshumację oraz na przewóz zwłok lub szczątków - informuje Gizela Frischmut z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Starogardzie Gdańskim. - Osoba, która zamierza przenieść grób na inny cmentarz winna zgłosić się do nas po pierwsze o zezwolenie na ekshumację. Taką decyzję wydajemy niezwłocznie i nieodpłatnie na pisemny wniosek. Zgodnie z art.10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych prawo pochowania zwłok ludzkich, w tym także prawo do zmiany miejsca dotychczasowego pochówku ma najbliższa rodzina osoby zmarłej a mianowicie:
- pozostały małżonek
- krewni zstępni
- krewni wstępni
- krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa
- powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.
Dlatego właśnie we wniosku o wydanie zgody na ekshumację jest punkt w którym wnioskodawca musi podać dane wszystkich członków najbliższej rodziny zmarłego uprawnionych do ekshumacji. Dodatkowo wnioskodawca podpisuje oświadczenie w którym między innymi oświadcza, że wszystkie wymienione we wniosku osoby nie sprzeciwiają się zamierzonej ekshumacji i nie jest mi wiadomo, aby w tej sprawie toczył się jakikolwiek spór a w szczególności spór sądowy. Nad ekshumacją sprawuje nadzór inspektor PPIS więc należy dokładnie podać termin i miejsce ekshumacji. Nadzór inspektora jest bezpłatny. Natomiast jeżeli chodzi o wykonawców to jest odrębna sprawa i przepisy nie precyzują tego. Najczęściej te czynności wykonują tak zwani "kopacze" lub osoby wskazane przez zarządcę cmentarza. Koszt ekshumacji ponosi wnioskodawca. Jeżeli odległość przewozu zwłok (szczątków) nie przekracza 60 km to nie jest wymagane zezwolenie na przewóz.
Pragnę zwrócić uwagę, że ekshumację można wykonywać tylko w okresie od 15 października do 15 kwietnia. Prawo nie ogranicza obowiązku ekshumacji do czasu minionego od pochówku czyli obowiązek ekshumacji dotyczy wszystkich zwłok (szczątków) których miejsce pochówku ma być zmienione.
- Informuję, że dotychczas nie było żadnej skargi na nasze decyzje związane z ekshumacją a pracuję już w starogardzkim PPIS od 17 lat - powiedziała Gizela Frischmut.
Reklama
Jak przenieść grób
KOCIEWIE. Najważniejsza jest ekshumacja. Aby zmienić miejsce pochówku zwłok należy przede wszystkim uzyskać zgodę na ekshumację. W tym roku w powiecie starogardzkim udzielono już 5 takich decyzji.
- 01.11.2007 10:08 (aktualizacja 17.08.2023 10:36)
Napisz komentarz
Komentarze