sobota, 30 listopada 2024 06:51
Reklama
Reklama

Kosz kwiatów i łzy w oczach niezwykłej pary małżeńskiej

TCZEW. Maria i Andrzej Chudzianowie na pierwszy rzut oka wydają się zwykłą parą w średnim wieku. A jednak ich historia jest niezwykła. Poznali się w 1996 r. w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowowiejskiej.
Kosz kwiatów i łzy w oczach niezwykłej pary małżeńskiej

Rok później 27 września wzięli ślub. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby oboje nie byli niepełnosprawni intelektualnie.

Niewiele takich ślubów
Ich małżeństwo, jak prawie każde, przetrwało różne koleje losu. Terapeuci mówią, że choć niepełnosprawnych par w tczewskich ŚDPS jest więcej, to jednak wciąż należą one do rzadkości. Niewiele z nich decyduje się na ślub. Niektóre z tych osób nie są w stanie zawrzeć takiego związku. Pojawiają się trudności natury zdrowotnej, prawnej (niekiedy potrzebna jest zgoda dorosłego członka rodziny) i religijnej. Państwu Chudzian się udało, choć przekonanie rodziny i pokonanie wszystkich formalności trochę trwało...

Łzy w oczach
W rocznicę ślubu cały środowiskowy dom (28 domowników) odśpiewał im „Sto lat”. W prezencie opiekunowie podarowali Chudzianom wielki kosz kwiatów. Potem wszyscy starali się przypomnieć sobie radosne chwile podczas zawarcia przez nich związku małżeńskiego w USC w Tczewie (zostały zarejestrowane kamerą wideo).
Pan Andrzej słysząc swoją przysięgę małżeńską mocno się wzruszył. W pewnej chwili poprosił, by zrobić głośniej i zaczął jeszcze raz powtarzać te słowa, które mówił za ówczesną kierownik USC Wandą Giełdon. Miał łzy w oczach!
Aby przypieczętować rocznicę nie mogło obejść się bez pocałunku, do czego kilkakrotnie zachęcali opiekunowie wołając „Gorzko, gorzko”.

Radzą sobie, są samodzielni
Przed laty ich ślub był w ośrodku wielkim wydarzeniem.
- Jako terapeuci pytaliśmy wszystkich naszych podopiecznych o to, czy wiedzą czym jest zawarcie związku małżeńskiego – wspomina Gabriela Brządkowska, kierownik ŚDPS. – Tłumaczyliśmy, że ślub to coś niepowtarzalnego, że to nie jest fanaberia. Nie można się pogniewać i wyjść. Obserwuję jak sobie radzą, a idzie im nieźle. Sami opłacają rachunki. Utrzymują się z renty socjalnej i różnych zasiłków. Otrzymają też dofinansowanie z Urzędu Miejskiego.
Właściwie pan Andrzej to chodząca historia Tczewa; pracował w wielu zawodach. Wystarczy wymienić, że był kolejarzem, stróżem i pracownikiem elektrowni.
- Dla osób niepełnosprawnych, które decydują się na taki związek, to dodatkowa szansa na samodzielne, normalne życie – twierdzi pani kierownik. – Takie osoby muszą żyć, normalnie funkcjonując w społeczeństwie. Nie są wykluczone. Nie pozostawiamy ich jednak samych sobie. Pomagamy im, doradzamy. W mojej pracy zawodowej spotkałam się z dwiema niepełnosprawnymi parami, które zawarły związek małżeński.

Związki niepełnosprawnych
Pensjonariusze ośrodka najpierw wstydzili się, że chodzą na zajęcia do takiego miejsca. Ale w miarę jak tolerancja i świadomość społeczeństwa wobec problemu niepełnosprawności ewoluuje, stają się bardziej otwarci. Podobnie było z państwem Chudzian. Teraz jest wręcz przeciwnie. Sami chcą pokazać, że są zdolni i potrafią coś zrobić. Wydają się być dumni z tego, że są razem.
Według lekarzy wśród osób z lekkim stopniem upośledzenia umysłowego śluby lub związki nieformalne nie są wcale takie wyjątkowe. Z reguły im większy stopień niepełnosprawności, tym do ślubów dochodzi rzadziej. Jeśli chodzi o trwałość tego typu związków – nie ma reguły. Związek może być udany lub nie, tak jak w „zwyczajnych” małżeństwach. Te osoby mają zresztą takie same potrzeby seksualne jak każdy człowiek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama