czwartek, 5 grudnia 2024 04:03
Reklama
Reklama

RUSZ SIE! Jesienne wędrówki po Kociewiu

WAĆMIEREK – PELPLIN. Ciekawą trasa turystyczną w powiecie tczewskim jest „Szlak Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima” (ok. 85 km). Przedstawiamy drugi odcinek tej wycieczki - tym razem wędrujemy z Waćmierka do Pelplina (ok. 15 km).
RUSZ SIE! Jesienne wędrówki po Kociewiu

Wyprawę rozpoczynamy przy drodze biegnącej z Czarlina do Starogardu Gdańskiego,  popularnie zwana jest ona Berlinką.

Pomnikowe lipy i zwyczajne buki
Ruszamy pod górę w kierunku lasu. Po ok. 500 m widzimy po lewej stronie grodzisko. Wkrótce wychodzimy z lasu, aby w pierwszą boczną ścieżkę skręcić w prawo. Idziemy na ul. Polną w miejscowości Waćmierz. Następnie skręcamy w lewo, przechodząc przez wieś i kierujemy się w stronę wsi Brzuśce. Za zabudowaniami skręcamy w leśną drogę prowadzącą do Leśnictwa Bukowiec.
Obok tej leśniczówki stoi grupa 10. pomnikowych lip drobnolistnych oraz 6 buków zwyczajnych. Warto zauważyć, że te drzewa mają po ok. 30 m wysokości, a ich wiek obliczany jest na 200 lat. Za zabudowaniami leśnictwa idziemy prosto i po przejściu 1,5 km skręcamy w prawo. Znajdujemy się na leśnej drodze z Brzuśc do Brzeźna. Następnie po ponad 2 km docieramy do dużego połączenia dróg. Skręcamy ostro w lewo i cały czas idziemy prosto, przez ponad 3 km. Wtedy to wychodzimy z lasu i znajdujemy się przed wsią Rajkowy. W oddali widać kościół parafialny.

Do pelplińskiej katedry
Znajdując się w centrum wsi skręcamy w prawo, w kierunku Pelplina. Mijamy osiedle piętrowych domów i szkołę. Za łukiem drogi znajduje się niewielki lasek, za którym skręcamy w prawo, w polną drogę wiodącą skrajem boiska sportowego. Po ok. 1 km dochodzimy do drogi biegnącej do Pelplina, tutaj skręcamy w lewo. Wychodząc z lasu, ukaże się nam panorama Pelplina. Po kilkuset metrach natrafiamy na asfaltową drogę z Rajków, niedługo potem wchodzimy do miasta. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, kierując się w stronę Starogardu Gd. Wycieczkę kończymy na placu, przed pelplińską katedrą.

Godne uwagi – grodzisko i Madonna
Grodzisko Waćmierek – jedyne na Kociewiu, dobrze zachowane grodzisko nizinne. Dawny gród znajdował się na jednym z półwyspów nieistniejącego już Jeziora Gniszewskiego.
Rajkowy – jedna z najstarszych osad na Kociewiu. Była to posiadłość zakonu oliwskich cystersów, która darowana im była przez Sambora II. We wsi warto zwiedzić zabytkowy kościół, w którym można podziwiać gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem oraz pochodzący z Pelplina ołtarz główny z okresu baroku. Z 1676 r. pochodzi umieszczony na kościele słoneczny zegar ścienny, który został wykonany w czerwonym piaskowcu. To jeden z dwóch takich na Kociewiu.

Biblia Gutenberga
Pelplin – miejscowość ta pojawiła się na kartach historii w 1274 r. Wtedy to książę Mestwin założył tu opactwo cysterskie; prawa miejskie nadano jednak Pelplinowi dopiero w 1931 r. Godny polecania jest gotycki zespół klasztorny cystersów, a w tym Bazylika Katedralna wybudowana w połowie XV wieku. To trójnawowa świątynia wzorowana na tej z Doberanu, stamtąd bowiem przybyli cystersi. Obok znajduje się ogród seminarium, a dalej neoklasycystyczny pałac biskupi. Obowiązkowo trzeba odwiedzić Muzeum Diecezjalne. Wśród jego zbiorów są dzieła średniowiecznego malarstwa i rzeźby sakralnej: krucyfiksy, figury Madonn oraz świętych. Można podziwiać unikalne starodruki, w tym jedyny w Polsce egzemplarz „Biblii Gutenberga” z unikatowym śladem przewróconej czcionki drukarskiej. Po drugiej stronie ul. Starogardzkiej stoi kościół farny pw. Bożego Ciała. To świątynia z XIV wieku - z barokowym i rokokowym wyposażeniem.

Komunikacja
Do Waćmierka najlepiej dojechać autobusami PKS. Z Tczewa w tym kierunku odchodzą autobusy PKS o godz. 7.50, 9.00 i 9.30. Przy czym pierwszy kurs (o godz. 7.50) jest aktualny tylko od poniedziałku do piątku. Po zakończeniu wycieczki w Pelplinie, można wrócić do Tczewa pociągiem, autobusem PKS bądź prywatnymi busami. Połączenia w dni powszednie i niedziele są tak częste, że nie będziemy ich wymieniać. Można również rozpocząć wyprawę z Pelplina. Wtedy musimy być o odpowiedniej porze w Waćmierku, aby zdążyć na autobusy odchodzące do Tczewa o godz. 11.22, 11.58, 13.18, 13.23, 14.13, 14.47, 14.52, 15.43 i 16.40. Uwaga: w soboty i niedziele można wrócić tylko kursami o godz. 11.22, 11.58 i 14.52.

Znakowanie szlaków
Poruszanie się po szlakach ułatwia nie tylko dokładna mapa, ale również rozmieszczone na trasie ujednolicone znaki, które wskazują drogę, wszelkie zakręty itd. Składają się one z trzech poziomych linii, dwóch białych (po brzegach) i jednej, takiego koloru, jakiego jest szlak (żółty, czerwony, zielony, niebieski bądź czarny). W przypadku szlaku Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima jest to kolor zielony.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama