piątek, 1 listopada 2024 19:29
Reklama
Reklama

Czytelnicy pytają – prawnik odpowiada: Rozwiązanie umowy o pracę

PRAWO. Udostępniamy Państwu rubrykę poświęconą poradom prawnym. Udzielał ich będzie mgr prawa Roman Małecki.
Czytelnicy pytają – prawnik odpowiada: Rozwiązanie umowy o pracę

Aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji [email protected]..
Cykl porad rozpoczynamy odpowiedzią na pytanie z zakresu prawa pracy.

- Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
- Kodeks Pracy przewiduje dwa warianty wypowiedzenia umowy przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Pierwszy z nich to rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Ustawodawca przewidział trzy sytuacje, których zaistnienie skutkować może zastosowaniem niniejszego trybu. Są to: ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownika przestępstwa uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku (o ile jest ono oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu), utrata uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy.
Na rozwiązanie umowy o pracę w w/w trybie pracodawca ma jedynie 1 miesiąc od uzyskania wiadomości o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy. Co więcej, ciąży na nim obowiązek zasięgnięcia w tej sprawie opinii zakładowej organizacji związkowej, którą musi powiadomić o przyczynach uzasadniających rozwiązanie umowy.
Drugi wariant przewiduje rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika. Stosowany jest w przypadku niezdolności pracownika do pracy wywołanej chorobą: dłuższą niż 3 miesiące w przypadku osób zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy lub  dłuższą niż łączny okres pobierania wynagrodzenia, zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – dla osób zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność związana jest z wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową.
Ponadto tryb ten może zostać zastosowany także w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika (z przyczyn innych niż wymienione powyżej) trwającej nie dłużej niż 1 miesiąc.
Ustawodawca wprowadza jednak pewne wyjątki. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracodawcy nie wolno rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku: nieobecności w pracy spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku; nieobecności spowodowanej zachorowaniem na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może także nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny jego nieobecności.
Kodeks Pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm).

Pytnia moża także kierować do [email protected] lub na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama