czwartek, 5 grudnia 2024 03:46
Reklama
Reklama

Z Tczewa wszędzie blisko – podróże za jeden uśmiech

TCZEW. Marek Karbowiak zaproponował tczewianom wycieczkę do Panamy. W maju byli z nim w Japonii,. To była pouczająca i zabawna podróż
Z Tczewa wszędzie blisko – podróże za jeden uśmiech

Z czego znana jest Panama? Oczywiście, z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki - aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki - nie muszą opływać Ameryki Południowej i przeciskać się przez niebezpieczną Cieśninę Magellana.

Kanał Panamski w liczbach
- Głębokość Kanału Panamskiego w najbardziej płytkim miejscu sięga 12,5 m, co już pozwala na przejście największych statków - tłumaczył podróżnik. - Poza tym wszystkie statki budowane są dokładnie pod wymiary śluz, które podnoszą je na 26 m, aby mogły przepłynąć ponad górami (…). Długość kanału jest porównywana do naszego Kanału Augustowskiego - 81 km. Tę odległość statki pokonują w 8 do 12 godzin. Szerokość kanału waha się od 60 do 300 m.
Ile wody potrzeba, aby napełnić śluzy i podnieść statek? Marek Karbowiak przedstawił to niezwykle obrazowo:
- Potrzeba tyle wody, ile zużywa Nowy Jork w ciągu jednej doby. To są olbrzymie ilości. Woda, która wypełnia śluzy jest dostarczana przez dwie rzeki.

Z kart historii
Pierwszym inżynierem, który rozpoczął budowę Kanału Panamskiego był Ferdynand Lesseps, który wcześniej wybudował Kanał Sueski. Dość szybko zastąpili go kolejni budowniczowie.
- W czasie kiedy prace nadzorował Lesseps, zginęło ponad 66 tys. ludzi. Dlaczego? Strefa kanału leży w klimacie tropikalnym. Jest to miejsce idealne dla wylęgu komarów i innych owadów, które roznoszą chory zakaźne, z których najniebezpieczniejsza jest żółta febra. Dlatego, kiedy Amerykanie przejęli budowę kanału, pierwszą rzeczą, którą zrobili było zapewnienie opieki medycznej. Zbudowali 14 szpitali, sprowadzili lekarzy i pielęgniarki. Drugą rzeczy było pozbycie się wszystkich latających żyjątek. Przez dzień i noc rozpylano na całym terenie ropę naftową, która szybko przyniosła oczekiwane efekty.

Oszczędność czasu i pieniędzy
Spotkanie z Markiem Karbowiakiem było jednocześnie wernisażem wystawy jego zdjęć, a także niepowtarzalną okazją do zadania pytań. Jeśli kogoś nurtowała kwestia zapłaty za przejście statku przez Kanał Panamski, mógł o to spytać.
- Zwykle jest to kwota kilkunastu tysięcy dolarów za 8 godzin przelotu.
Ile i co oszczędza się korzystając z kanału?
- To przede wszystkim oszczędność paliwa i czasu - wytłumaczył podróżnik i fotograf. - Jeżeli będziemy płynąć dookoła przylądka Horn (czyli południowego krańca Ameryki Południowej) musimy przebyć 21 440 km. Natomiast przez kanał jest to 7 360 km. Czas, który powinniśmy zarezerwować na opłynięcie południowego krańca Ameryki Południowej to 24 dni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama