Reklama
środa, 5 lutego 2025 01:11
Reklama

Goście specjalni atrakcją Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych

TCZEW. Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zorganizował ciekawą imprezę - Nadwiślańskie Spotkanie Regionalne. Dwudniowy cykl tematycznych sesji był okazją, by porozmawiać o Kociewiu: o jego sławnych postaciach, walorach turystycznych oraz o organizacjach tu działających.
Goście specjalni atrakcją Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych

Oprócz paneli (turystyka, historia, samorząd) w Nadwiślańskim Spotkaniu wzięli także udział dwaj goście specjalni: Grzegorz Szyszkowski oraz Dusan Pazdjerski. Kim są ci panowie?

Rowerem przez pustynię
Grzegorz Szyszkowski jest laureatem nagrody Kolos 2006 w kategorii Wyczyn Roku. Ten student Politechniki Gdańskiej wyruszył w zeszłym roku w samotną podróż rowerem po Andach i pustyni Atacama. W skrajnie trudnych warunkach przebył 2033 km, zahaczając po drodze o dwa 6-tysięczniki i pustynię. Podczas spotkania opowiedział o swoich przygodach.
Przygotowania do wyprawy trwały dwa lata, sama podróż - 32 dni. Na „egzotyczne” postacie natrafiał już podczas pierwszych dni podróży.
- W trakcie 36-godzinnej jazdy autobusem cały czas prowadził jeden i ten sam kierowca - mówił Szyszkowski. - Zatrzymywał się tylko co 5 godzin, tankował i jechał dalej. Nie widziałem twardszego kierowcy!
Z autobusu młody podróżnik przesiadł się na własny rower. Zniszczony, jak się okazało...
- Air France wrzuciło mój rower na samo dnu luku bagażowego i przygnietli go wszystkimi bagażami - żalił się. - Całe szczęście pomogła mi grupa Chilijczyków. A już byłem przekonany, że to koniec mojej podróży.

Aklimatyzacja przy filiżance herbaty
W końcu Grzegorz ruszył na Atakamę.
- Pierwszy odcinek, to jeden wielki wjazd. Musiałem podjechać do 5000 m n.p.m., co wiązało się z 300 km ostrej jazdy pod górę. Na pewno byłoby łatwiej, gdyby nie 90 kg bagaży (w tym 30 litrów wody) oraz dwukrotnie mniejsza ilość tlenu. Na 5000 m jest go już na tyle mało, że aby się nie dusić, trzeba oddychać dwa razy szybciej.
Wjeżdżając na Altiplano, gdzie teoretycznie powinno być mniej życia, rowerzysta natrafiał na drodze podobne do lam stworzenia.
- To wikunie. Po powrocie do Polski dowiedziałem się, że sweter z wikuni kosztuje ok. 10 tys. USD. Gdyby wiedział wcześniej, to zwróciłyby mi się koszty wyjazdu... 
Wysokości, na których poruszał się Grzegorz, wymagają aklimatyzacji. Rowerzysta nie miał z tym problemów. Miał je jednak pewien Francuz, którego spotkał na swojej drodze.
- On też się aklimatyzował, ale zapomniał, że w takiej sytuacji trzeba dużo pić, ponieważ organizm przystosowuje się do wysokości wydalając bardzo dużo wody. Francuz strasznie się odwodnił. Gdyby nie herbata, którą zabrałem ze sobą, miałby poważny problem. Później to ja miałem problem, ponieważ wszystko mi wypił...

Nie bierz ryb od obcych
Pewnego dnia Grzegorza obudziły przeraźliwe piski.
- Wyglądam z namiotu i widzę jak wikunię zagryza stado dzikich psów! Chciałem pomóc zwierzęciu, rzucając w psy kamieniami. Nie za bardzo się to udało. Rzuciłem czterema, z czego dwa trafiły wikunię.
Na brak wrażeń Grzegorz Szyszkowski nie mógł narzekać także podczas przekraczania granicy chilijsko-boliwijskiej.
- Byłem w pomieszczeniu z celnikiem. Próbowałem go zagadać. Na ścianie było zdjęcie 40-letniej kobiety, więc mówię do tego celnika: „O, niezła laska!” On na mnie patrzy i mówi: to nasz prezydent... Skąd miałem wiedzieć, że w Chile prezydentem jest kobieta.
Często przebywał obraną trasę w rytmie marsza wygrywanego przez... kiszki. Nic dziwnego, że skoro trafił na swojej drodze na bazę wojskową, poprosił żołnierzy o jedzenie.
- Dostałem od nich puszki z rybą. Prawdopodobnie żołnierze zrobili sobie ze mnie jaja i dali mi żarcie dla kota. Otworzyłem pierwszą puszkę i zacząłem jeść. W pewnym momencie trafiłem na ogon ryby. Ale byłem głodny, jadłem dalej. Do momentu, kiedy znalazłem głowę i oczy... Chorowałem po tym dwa dni.

Kociewie w Internecie
Drugi gość Spotkania Regionalnego, slawista dr Dusan Pazdjerski, zaprezentował swój projekt Biblioteki Internetowej Rastko.
- Internet to medium przyszłościowe. Na razie większość ludzi czerpie informacje z książek. Nasz projekt prezentuje książki w postaci cyfrowej. Rastko ma już 10 lat. W ciągu tego okresu dużo już zostało zrobione, wciąż pracujemy i nadal będziemy pracować nad  projektem.
Jeśli chcesz pomóc autorom Biblioteki Internetowej, możesz wesprzeć ich przy korekcie zeskanowanych fragmentów książek (dostępnych na stronie internetowej Rastko).
Projektem o podobnym charakterze są „Teki Kociewskie” autorstwa członków Oddziału Kociewskiego ZKP. Krzysztof Korda, prezes oddziału, tak wytłumaczył ideę „Tek…”:
- Nie wszystko można łatwo wydać. Z pomocą przychodzi Internet.
Michał Kargul, sekretarz oddziału uzupełnił:
- Mnóstwo jest prac na wysokim poziomie. Mnóstwo jest też esejów, rozważań i refleksji na tematy związane z regionem, które nie mają możliwości się ukazać. Swoje miejsce znajdą w naszym czasopiśmie.
Co jeszcze w „Tekach…”?
- Znajdzie się w nich także miejsce ma sprawozdania z prac naszego oddziału - kontynuuje Kargul. - Pierwszy zeszyt został poświęcony pamięci Romana Landowskiego. Czasopismo będzie można ściągnąć ze strony Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama