sobota, 30 listopada 2024 05:50
Reklama
Reklama

Prawie 800 uczniów z Tczewa wzięło udział w prawyborach

TCZEW. Na kilka dni przed wyborami do parlamentu w dwóch tczewskich szkołach - Gimnazjum nr 3 oraz I LO - zorganizowano uczniowskie prawybory. W I LO głosowała także młodzież pełnoletnia, był to dla niej sprawdzian przed prawdziwymi wyborami. W obu szkołach głosowanie przebiegło spokojnie, ale gorącej atmosferze.

Prawybory odbywały się w całej Polsce w ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej – Młodzi Głosują. W całej Polsce w tym młodzieżowym przedsięwzięciu wzięło udział 229 842 uczniów z 1250 szkół.

Plakaty prowyborcze
I LO wygladało naprawdę interesująco. W całej szkole porozklejano dziesiątki plakatów wykonanych przez świadomych wagi wyborów licealistów. Nauczyciel WOS, Dariusz Makać pokazał nam jeden z plakatów, który nie mógł być dopuszczony do wywieszenia.
- Na tym plakacie są nazwy większości partii kandydujących, ale nie ma wszystkich. Ktoś mógłby nam zarzucić agitację na rzecz którejś z nich.
Plakat wyglądał całkiem niewinnie. Wszystkie główne partie, których symbole jeden z uczniów rozmieścił wokół namalowanej urny były umieszczone, ale... niestety, nie wszystkie. I dlatego plakat nie mógł agitować na rzecz udziału w wyborach. Taki bowiem był główny cel szkolnej kampanii plakatowej.

Wyniki - w poniedziałek
- Uczniowie głosują na 7 komitetów wyborczych, w niektórych okręgach jest więcej, ale tych 7 jest zarejestrowanych w całym kraju – tłumaczył Dariusz Makać. - Finałem akcji jest głosowanie przy urnach.     
Wyniki prawyborów zostały podane do wiadomości uczniów dopiero w poniedziałek, po tym jak odbyły się „prawdziwe” wybory. Wszystko po to, by szkolny wynik pozostał... bez wpływu na ten prawdziwy.
- W naszym liceum organizowaliśmy już prawybory prezydenckie w 2005 r. oraz podczas kampanii samorządowej w 2006 r. I chcemy dalej działać na tym polu. Nasza akcja jest typowo edukacyjna. Chcemy zachęcić młodzież do udziału w wyborach. Nie ograniczaliśmy się jedynie do wieszania plakatów w szkole, rozklejaliśmy je też w mieście. A oprócz tego uczniowie rozdawali ulotki i naklejki. Ale w sklepach nie zawsze chcieli się godzić na umieszczenia materiałów prowyborczych.

Zakaz Giertycha
Nauczyciele w obu szkołach opowiadali młodzieży przed wyborami jak funkcjonuje Sejm, Senat, jak przebiegają wybory, kto może wybierać, a kto być wybieranym.
- Centrum Edukacji Obywatelskiej ufundowało nagrody dla tych organizatorów akcji, u których frekwencja będzie miała najwyższy przyrost w stosunku do głosowań sprzed lat. W poprzednich latach minister Roman Giertych ograniczał prawybory do pełnoletnich uczniów, co skutkowało wykluczeniem młodzieży gimnazjalnej. Dyrektorzy prowadzili takie głosowania na własną odpowiedzialność. Nie można tego było robić już w 2006 r.   
Dla wielu uczniów i nauczycieli taki pomysł ministerstwa był niezrozumiały. 

Kierowali się programem i... aferami
Magdzie Władarczak z III b nie przeszkadzał fakt, że prawybory nie miały przełożenia na prawdziwe wybory. Przeciwnie, uważa ona że jest to sposób, na pokazanie iż młodzi ludzie też mają jakieś zdanie w tej sprawie. Obecne wybory parlamentarne były jej pierwszymi w życiu.
- Myślę, że takie prawybory to dobry pomysł. Dzięki temu ktoś, kto nie interesował się polityką, może to zrobić. W zeszłym roku przygotowałam plakat wyborczy, w tym... nie. Przy wyborze kandydata kierowałam się tym, czy nie był bohaterem jakichś afer. Poza tym oglądałam publicystykę, przeczytałam program partii, którą popieram.
Głos można było oddać zarówno podczas przerwy, jak i w trakcie lekcji pod opieką nauczyciela. Jednym z wybierających uczniów był Paweł Pastewski z III b. Trudno było przecisnąć się przez tłum głosujących. Komisja była dosłownie oblegana.
Paweł w swoim wyborze kierował się głównie debatami, które najbardziej do niego przemawiały.
– Czytałem też dużo artykułów w prasie na temat kampanii. Zwracałem uwagę na programy partii. Trochę mnie martwi, że tylko dwie partie wiodące - PO i PiS - mają największą szansę by rządzić. Na razie mam 17 lat, ale na wybory będę chodził. Chcę mieć wpływ na to, co będzie się działo w kraju. A poza tym jest to obywatelski obowiązek...

Jak głosowali uczniowie?
I Liceum Ogólnokształcące: · Uprawnionych do głosowania – 729; · Frekwencja - 74,76 proc.; · Oddanych głosów – 545 (ważnych 533, nieważnych 12); · Wyniki: PO - 339, PiS - 73, LiD - 64, Samoobrona – 22, Polska Partia Pracy – 14, PSL - 13, LPR - 8.
Gimnazjum nr 3: · Uprawnionych do głosowania – 259; Frekwencja - 85,7 proc.; · Oddanych głosów – 222 (ważnych 210, nieważnych 12); · Wyniki: PO - 140, PiS - 28, LiD - 18, LPR - 18, Samoobrona - 6, Polska Partia Pracy - 2, PSL - 0.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama