piątek, 29 listopada 2024 18:35
Reklama
Reklama

Na pograniczu abstrakcji i realizmu

TCZEW. Podczas wernisażu malarki Aleksandry Jadczuk w Centrum Wystawienniczo - Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie, artystka zaprezentowała prace na pograniczu abstrakcji i realizmu.
Na pograniczu abstrakcji i realizmu

- Wspólnym mianownikiem zaprezentowanego tu malarstwa są kolor i materia – mówiła Aleksandra Jadczuk do zwiedzających.

Kolejowy motyw
A jakie prace mogliśmy podziwiać? Na wielkoformatowych płótnach oglądaliśmy m.in. starodawne pociągi. Jeden z obrazów przedstawiał lokomotywę wydobywającą się z kłębów pary. Można się domyślać, że malarka specjalnie wybrała taki „kolejowy motyw”. Powód? Zaprosiło ją... miasto kolejarzy.
Mimo, że bardzo widowiskowe i chyba najbardziej przyciągające oko były właśnie wielkie płótna (z ciekawą fakturą), to jednak widzowie nie ograniczali się jedynie do nich; oglądali uważnie wszystkie prace. Szczególnie te niewielkich rozmiarów - kilka na kilkanaście centymetrów - wzbudzały ciekawość

Motywem może być wszystko
Przygladając się zgromadzonym obrazom kolejny raz, każdorazowo można było wyciągać inne wnioski. Najpierw wydawało się oczywiste, iż przedstawiają one fragmenty jakiejś konstrukcji, architektury, lub - w przypadku małych form - że są to pejzaże. Jednak po uważniej obserwacji nie było to już takie oczywiste. Widać było, że pejzaż nie do końca jest pejzażem, a coś co przypominało nam budynek znajduje się w jakimś nieokreślonym, odrealnionym świecie.
Szkoda, że zabrakło podpisów pod obrazami. O ile brak tytułu można jeszcze wytłumaczyć, o tyle brak określenia techniki plastycznej i rozmiaru pracy już trudniej.
- Moich obrazów na pewno nie można zamknąć w jednym kręgu tematycznym – poinformowała nas artystka. – Temat pracy jest tylko pretekstem - punktem wyjścia do zastosowania koloru i materii malarskiej oraz ciekawej faktury. Motywem może być dla mnie w zasadzie wszystko. Nigdy nie nadaję tytułów swoim obrazom. Może dlatego, aby nie narzucać widzowi skojarzeń, by on sam mógł zdecydować co obraz przedstawia.

Maluje od dziecka
- Takimi wystawami chcemy promować młodych artystów - podkreśliła komisarz wystawy Kamila Gilmmeister. - Pani Aleksandra Jadczuk to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskała w 2001 r. Obecnie pracuje nad doktoratem, jest asystentką u prof. dr hab. Józefa Czerniawskiego. Poleciła nam ją Katarzyna Szczodrowska, tczewska artystka, która zaczęła staż w ASP, a teraz pracuje w Liceum Plastycznym w Gdyni. 
Aleksandra Jadczuk maluje od dziecka. W rodzinie malarstwem zajmował się dziadek i brat, nie pozostało to bez wpływu na wybór jej drogi życiowej.
Doktorantka z Gdańska
Aleksandra Jadczuk. Dyplom ASP uzyskała w 2001 r. w pracowni prof. Świeszewskiego. Aneks z witrażu uzyskała w pracowni prof. Diakowskiego. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta u prof. dr hab. Józefa Czerniawskiego, w swojej macierzystej uczelni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama