Reklama
wtorek, 4 lutego 2025 22:08
Reklama

150. rocznica powstania Mostu Tczewskiego: Ocalić od... zawalenia

TCZEW. To obiekt z którego miasto powinno być dumne, ale także obiekt, o którego stan techniczny powinniśmy się martwić - mówił podczas uroczystości 150-lecia tczewskiego mostu prezydent Zenon Odya.
150. rocznica powstania Mostu Tczewskiego: Ocalić od... zawalenia

Miniony piątek był dniem, podczas którego oprócz słów wychwalających tczewski zabytek, padło także wiele zdań zwracających uwagę na jego stan. To nie była najweselsza rocznica…
- Przykro patrzeć w jakim most jest obecnie stanie - przyznał prezydent Odya. - Jego remont przekracza możliwości miasta, powiatu i województwa. Myślę, że powinniśmy zwrócić się do rządu, wszak jest to ozdoba nie tylko miastowa, ale przede wszystkim krajowa. Może za 10 lat, kiedy będziemy obchodzić 160-lecie mostu, będzie on już wyglądał zdecydowanie bardziej okazale.

Istnieje szansa…
Prof. Krzysztof Wilde, przedstawiciel rektora Politechniki Gdańskiej, zwrócił uwagę, że most należy zachować nie od zapomnienia, a od zawalenia:
- Zróbmy wszystko, aby przetrwał kolejne 150 lat.
Prof. Edmund Wittbrodt, senator RP, zapewnił, że jest duża szansa, aby most przetrwał:
- O tym zabytku sztuki inżynieryjnej mówi się coraz więcej w Polsce i na świecie (…). Na politechnice jest wielu profesjonalistów w dziedzinie inżynierii budowy mostów, którzy są jednocześnie pasjonatami mostu tczewskiego. Porównują go oni z innymi najpiękniejszymi mostami na świecie (…). Dziś możemy ubiegać się o wsparcie ze środków unijnych. Zobowiązuję się, że będę w Brukseli wspierał wnioski, które przygotują lokalne władze wspólnie z Politechniką Gdańską.
Maciej Malinowski, jeden z referentów konferencji naukowej, nie podzielił tego optymizmu. Postawił on sprawę jasno.
- Nie liczmy na to, że skoro most stoi już 150 lat, to postoi drugie tyle.

Powrót do lat świetności
Dlaczego prelegenci zorganizowanej z okazji 150-lecia mostu Międzynarodowej Konferencji Naukowej starali się unikać tematów związanych z obecnym jego stanem? Prawdopodobnie dlatego, aby urodziny mostu nie zamieniły się w jego przedwczesny pogrzeb. Prelegenci skupili się na czasach świetności mostu: na jego nadzwyczajnych projektach architektonicznych, znaczącej roli oraz niegdysiejszym statusie najdłuższego mostu w Europie.
Prof. dr inż. Wieland Ramm, jeden z zagranicznych gości konferencji, zaznaczył:
- Wzniesienie Mostu Tczewskiego i bliźniaczego mniejszego przez Nogat w Malborku uznano za kamienie milowe inżynierii budowlanej w skali światowej (…). Trzy zachowane oryginalne przęsła Mostu Tczewskiego są unikatowym zabytkiem o wielkim znaczeniu międzynarodowym.
Prof. Ramm przytoczył także słowa hrabiego Augusta Heinricha Dönhoffa, dziadka sławnej hrabiny Marion Dönhoff. Otóż tuż po otwarciu mostów wyraził on radość mieszkańców wschodnich prowincji: „Jakąż nieobliczalną korzyścią są te mosty dla naszych biednych stron. Jedynie ten, kto podróżował w swej młodości do Berlina przez 8 dni i 8 nocy bez przerwy, może docenić ten dzisiejszy niezwykły postęp.”

150 lat historii w obiektywie
Oprócz prelekcji prof. Ramma uczestnicy konferencji mogli wysłuchać referatów na takie tematy jak np. „Mosty tczewskie 1 września 1939 r.” (Kazimierz Ickiewicz), „Obecny most kolejowy w Tczewie na tle dużych mostów kratowych w Polsce” (prof. Zbigniew Cywiński) oraz „Drogowy most przez rzekę Wisłę w Tczewie - stan dzisiejszy, a możliwości modernizacji” (Maciej Malinowski). Podczas sesji wystąpił także Józef Golicki, który zaprezentował unikatowe, nigdy dotąd nie publikowane, zdjęcia mostów ze swojej książki „Album Tczewski. Tczewskie mosty przez Wisłę - 150 lat historii”.
- Pierwszoplanową rolę w albumie odgrywają zdjęcia, szkice i grafiki. W związku z tym, że publikacja powinna trafić do szerokiego kręgu odbiorców, zrezygnowano w niej z obszernych, technicznych dywagacji na rzecz przystępnego przekazu. W publikacji znajduje się wiele nigdy wcześniej nie publikowanych lub sporadycznie prezentowanych fotografii, np. przedstawiające drewniane rusztowanie, które służyło do montażu stalowych elementów mostu czy też pokazujące budowę ozdobnej bramy na zachodnim przyczółku mostu i wież na pierwszym i drugim filarze w 1857 r. W albumie znalazły się także stare pocztówki z początku XX w. pokazujące mosty z różnych perspektyw, a także zdjęcia mostu tymczasowego z września 1939 r. wykonane przez niemieckich żołnierzy.

Tczewscy filateliści
Jednym z punktów jubileuszowego programu była Krajowa Wystawa Filatelistyczna, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Jerzy Białas, przewodniczący Okręgu Pomorskiego Polskiej Kapituły Filatelistycznej, kiedy rozejrzał się po budynku, stwierdził:
- Chciałoby się, żeby tczewski most spotkał taki sam los, jaki spotkał ten przepiękny obiekt.
Ludwik Malendowicz, prezes zarządu głównego PZF, zauważył, że otwarcie wystawy zbiegło się ze świętem filatelisty (obchodzone jest 9 października).
- Zawsze podczas tego święta przyznajemy odznaczenia i wyróżnienia wszystkim, którzy nam pomagają, a działalność filatelistów z Tczewa spotyka się z ogromnym uznaniem w całym PZF.
Odznakami za zasługi dla polskiej filatelistyki zostali odznaczeni m.in.: prezydent Zenon Odya, zastępca prezydenta Zenon Drewa, przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Mroczkowski oraz Ludwik Kiedrowski z biura promocji miasta.
Odznaczony prezydent Odya dodał:
- Most łączy brzegi, a ta uroczystość łączy także różne środowiska.

Most relacji międzynarodowych
Trzecią częścią obchodów była uroczystość pod samym mostem, przy kamieniu upamiętniającym jego 150 urodziny. Po odsłonięciu obelisku głos zabrała delegatka warszawskiej ambasady USA, która zwróciła uwagę na symboliczne znaczenie mostu:
- Walter Dean, dziekan Uniwersytetu Kentucky, w 1999 r. wygłosił przemówienie, w którym porównał most do relacji międzynarodowych. Budowanie tych relacji pozwala nam osiągać cele, których nigdy nie bylibyśmy w stanie osiągnąć jako pojedyncze narody. Jestem pewna, że zebrani dzisiaj tu znamienici inżynierowie budownictwa wodno-lądowego zgodzą się ze mną, że most wymaga solidnego fundamentu i podstawy po obu stronach. To samo dotyczy relacji międzynarodowych. Jednak most wciąż jest poddawany różnym czynnikom, naprężeniom (…). W przypadku koalicji, wszystkie elementy w jednakowym stopniu podtrzymują ciężar konstrukcji - jeśli jedna jednostka zawiedzie, zawiedzie całość. Tak jak ten most jest poddawany różnym naciskom, tak i nasze polsko-amerykańskie relacje są często poddawane próbie wytrzymałości. Zapewniam, że nasze długie partnerstwo, tak jak ten długi most, wróży silnej i zdrowej współpracy na przyszłość.

Most, który łączy - nie dzieli
Podczas nadwiślańskich uroczystości Stefan Kukowski, artysta-plastyk, pomysłodawca postawienia obelisku, powiedział, że każdy człowiek jest inny.
- Jednak niech ten most nas łączy, a nigdy nie dzieli - zaapelował.
Ludwik Kiedrowski zwrócił uwagę, że w deklaracjach przedwyborczych deklarowano m.in. budowę mostów przez Wisłę.
- Chcielibyśmy wybudować 50 mostów przez rzekę Wisłę. Ja proponuję wybudować 49 mostów, a jeden, ten tutaj, po prostu wyremontujmy.
Nad Wisłą odsłonięto także tablicę informacyjną, z której zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści będą mogli dowiedzieć się więcej o poszczególnych fragmentach mostu. Tablica mogła powstać w oparciu o informacje zawarte w publikacji prof. Wielanda Ramma.
Konferencja naukowa, podczas której debatowano nad tczewskimi mostami, została zorganizowana pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia, rektora Politechniki Gdańskiej. Przewodniczącym Komitetu Honorowego był prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt, senator RP, przewodniczącym Komitetu Naukowego zaś prof. dr hab. inż. Zbigniew Cywiński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stasiek 06.04.2008 14:41
Profesorowie i wszelkiej maści "fachowcy teoretycy" tylko opowiadają sobie na przeróżnych spotkaniach że TRZEBA coś ocalić od zniszczenia np mosty w Tczewie i na tym sie to ich ocalanie kończy!!! A weźcie się wreszcie do pracy a nie tylko gadanie i planowanie i dobre chęci z tego Waszego gadania i bezowocnych spotkań nic nie będzie. Dobrze że 150 lat temu nie było samych mówiących głów tylko zaplanowano i wykonano.

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama