sobota, 30 listopada 2024 01:40
Reklama
Reklama

Elektronicznie do celu

TCZEW. Gród Sambora postawił na nowoczesność i informatyzację, czego dowodem mają być plany zinformatyzowania społeczeństwa naszego miasta. Jednak czy jest to możliwe?
Elektronicznie do celu

Projekt zawiera w sobie kilka aspektów: Internetowy portal informacyjny miasta, E-szkoła, Monitoring, E-urząd, E-zdrowie, E-turystyka, Telefonia VIP, Hosting, e-mail, Karta miejska, System analizy i kierowania ruchem drogowym.
Do tego skomplikowanego zadania został powołany zespół, w skład którego weszli: radni Krzysztof Misiewicz, Krzysztof Korda, Czesław Roczyński oraz pracownicy Centrum Informatycznego Urzędu Miasta i wiceprezydent Tczewa ds. gospodarczych Mirosław Pobłocki.

Komplikacje z marszałkiem
Jest to sprawa nie tylko kosztowna, ale wymagająca współpracy w szerszym aspekcie w celu zdobycia np. częstotliwości, możliwości zbudowania infrastruktury, w tym światłowodowej itd. A w tym celu należy konsultować się z Marszalkiem Województwa Pomorskiego, bo on także ma podobny pomysł, jednak obejmujący swoim zasięgiem znacznie większy teren. I to nieco komplikuje tczewskie plany.
By dowiedzieć się na ile jest możliwa realizacja tych ambitnych planów, przedstawiciele naszego Urzędu Miasta wizytowali w Urzędzie Marszałkowskim. Tam wiceprezydent Tczewa Mirosław Pobłocki dowiedział się, że:
- Marszałek Województwa przygotowuje projekt obejmujący swoim zasięgiem całe województwo. Celem projektu jest zrównoważenie dostępu do usług internetowych w województwie. W najbliższym czasie zostanie zlecone dokonanie inwentaryzacji uzbrojenia województwa w sieć światłowodową. Pozwoli to uniknąć przypadków projektowania nowych światłowodów w terenie, gdzie funkcjonuje taka sieć, będąca własnością np. TPSA, PKP czy prywatnych operatorów. Po tym nastąpi przygotowanie właściwego projektu, do którego zostaną zaproszone gminy. Jako nasz wkład zaproponujemy budowę sieci szkieletowej obejmującej miasto Tczew. Jest szansa na włączenie się Powiatu Tczewskiego, co zwiększa powodzenie w ubieganiu się o środki UE. Planowany termin konkursu to koniec 2008, a nawet początek 2009 roku. Ten czas powinniśmy poświęcić na przygotowanie propozycji objęcia Tczewa szerokopasmowym dostępem do Internetu wraz z usługami towarzyszącymi. Tczew jest w lepszej sytuacji niż inne miasta, gdyż posiada przygotowaną w 2006 Strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego – zrelacjonował M. Pobłocki.

Jak mogą wyglądać takie usługi?
Internetowy portal informacyjny miasta „Wrota Tczewa”  to interaktywna mapa powiązana z bazą (noclegi, apteki, szkoły, urzędy, komunikacja - trasa przejazdu, szkoły, kultura itd.); dodawanie lokalizacji, czyli baza wszelkiej informacji o mieście - podstawowe działy w min. 3 języka obcych.
E-szkoła - wszystkie szkoły posiadają strony. Część „Wrót Tczewa” z możliwością zapisu online  i e-dzienniczka – rodzice po zalogowaniu się przeglądają obecność i oceny dziecka. Wspólne zamówienia publiczne – aukcja elektroniczna – zakupy kredy, papieru, środków czystości, usługa ochrony itd. wspólnie dla wszystkich szkół – znacząca redukcja kosztów, kontrola.
- Założeniem jest stworzenie stron dla wszystkich szkół o identycznym układzie dla każdej placówki – mówi wiceprezydent..

Monitoring
Analogowe systemy kamer wymagają tzw. centrum zarządzania. Obsługa możliwa jest w tym przypadku tylko za pomocą konsoli w wyznaczonych miejscach.
- Przy cyfrowym systemie zarządzanie możliwe jest z dowolnego miejsca sieci – podkreśla M. Pobłocki. - Pozwoli to na dowolne podzielenie „oglądania”. Można zatrudnić osoby niepełnosprawne.
Kolejnym zastosowaniem monitoringu jest system analizy i kierowania ruchem drogowym
E-urząd – składa się z dwóch powiązanych ze sobą części: Zewnętrzna – portal um.tczew.pl (integralna część mającego powstać portalu Wrota Tczewa) i wewnętrznego zintegrowanego systemu informatycznego (ZSI).
Portal pozwala za pomocą formularzy on-line (z wykorzystaniem podpisu elektronicznego) na „załatwienie” dowolnej sprawy. Jest również zbiorem pełnej informacji o działalności UM, zawiera wyczerpujące wskazówki na temat sposobu załatwiana wszystkich spraw, wszystkie uchwały w formie elektronicznej z wyszukiwarką.

Bezpłatnie przez telefon?
Telefonia ViP – założeniem jest telefonia bezpłatna dla użytkowników sieci, co przyniesie oszczedności w budżetach domowych.
Hosting, e-mail- pomysł zakłada udostępnienie mieszkańcom i przedsiębiorcom z terenu Tczewa darmowego hostingu (miejsce gdzie znajdują się strony WWW), darmowych kont poczty elektronicznej oraz pomocy w stworzeniu strony internetowej. Pomoc polegać będzie na stworzeniu szkieletu stron i podstron, który dzięki systemowi pozwoli na dostosowanie go do specyficznych potrzeb poszczególnych osób bez konieczności znajomości technik tworzenia stron internetowych. System pozwoli również na aktualizację zawartości stron (cenniki, oferty itd.) przez osoby posiadające podstawowe zdolności używania komputera.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama