sobota, 30 listopada 2024 00:43
Reklama
Reklama

Remontów tczewskich ulic (prawie) na finiszu

TCZEW. Dobiegają końca prace przy przebudowie lub budowie ulic w Tczewie. Najdłużej poczekają na to mieszkańcy z ul. Kruczkowskiego. Zapewne do końca października.
Remontów tczewskich ulic (prawie) na finiszu

Nic dziwnego, że cierpliwość stracili już dawno. Remonty ulic z jednej strony cieszą (znikają  dziury w jezdni), z drugiej irytują (utrudnienia w ruchu). Można już przejechać ul. Chłopską czy drogą wewnętrzną przy budynkach Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

 „Trudny pakiet”
- Prace na ul. Kołłątaja, Brzechwy, Braci Grimm, Kruczkowskiego, Chłopskiej i drodze na terenie os. TTBS były w pakiecie jednego przetargu – mówi Maciej Zych, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miejskim w Tczewie. - Tak można było najtaniej wykonać inwestycję i najłatwiej zachęcić firmy do udziału w przetargu przy obecnych problemach na rynku pracy w budownictwie.
Z tym nie zgadzają się mieszkańcy, którzy wielokrotnie narzekali na tempo prac, uciążliwości na co dzień, a zwłaszcza „latanie” pracowników tej samej firmy z jednej na drugą remontową ulicę.
W końcu prace są na ukończeniu (poza ul. Kruczkowskiego). Np. ul. Chłopską można już przejechać. Na ul. Kołłątaja miano zdążyć do  28 września.

Parking niezgody
Sprawdziliśmy. Jeszcze w ub. sobotę kładziono nawierzchnię w obu łącznikach między ul. Kołłątaja i Paderewskiego. Trwają roboty na skrzyżowaniu Kołłątaja – Czyżykowska. Trzeba zamontować oprawy ok. 30 lamp i włączyć oświetlenie. Powstał dodatkowy chodnik, i problem, przy Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. Część mieszkańców jest oburzona umniejszeniem miejsc parkingowych.
- Trzeba było zrobić parking przy przychodni – dodaje Maciej Zych. – Jest mniej miejsc w tym miejscu (samochody stoją ukośnie), ale trzeba było się zmieścić w pasie drogowym. Ale po drugiej stronie nie było miejsc parkingowych. Chcieliśmy, aby od strony Spółdzielni Kominiarzy i sądu chodnik był pełnowymiarowy. Tam za to były protesty starszych ludzi z ul. Paderewskiego 18 przeciw miejscom postojowym.

Spóźnienie, bo...
Na ul. Kruczkowskiego było dużo sieci do przebudowy (gaz, energetyka, sieć wodociągowa i sanitarna, kanalizacja deszczowa).
- Często były niezinwentaryzowane na rysunkach (podobnie na ul. Kołłątaja) - tłumaczy Maciej Zych. - Roboty trzeba było ostrożnie prowadzić, aby nie uszkodzić często krzyżujących się sieci. Wchodzą do akcji ich właściciele, prace się przedłużają. Np. na ul. Kruczkowskiego ZWiK  musiał odbudować ceglane studnie sanitarne. Wymieniono przyłącza wodociągowe, a okazało się, że nie tylko przyłącza, ale i sieć jest do wymiany. Trzeba było szybko zrobić projekt i dodatkową robotę.
A mieszkańcy ul. Kruczkowskiego kiwają głowami z niedowierzaniem, że to tak długo trwa.
Jednak będą mieli wyremontowaną ulicę, czego od lat nie mogą doczekać się choćby mieszkańcy ul. Gdańskiej czy Jedności Narodu. Podczas deszczu tworzą się wielkie kałuże. Zresztą nie tylko tu. Niedawno zadzwoniła mieszanka z ul. Spółdzielczej na os. Staszica.
– Niech pan przyjedzie i zobaczy jak tu wygląda ulica...

Niedoróbki i nieporządek
Nie tylko terminowość i jakość świadczą o inwestycji. Denerwują np. kupki asfalciku, piasku, fragmenty płytek po zakończeniu robót. Mają zniknąć z ulic po komisyjnym odbiorze. A kto wysieje trawę w miejscach między chodnikiem a jezdnią? Nie zawsze to jest oczywiste. Trzy budynki os. Centrum od strony ul. Kołłątaja, 6 rynien, trzy „patenty” na odprowadzenie wody. I jak zawsze styk miasto-powiat. Odcinek ul. 30 Stycznia (powiatowa) od ul. Kołłątaja (miejska) w kierunku ul. Paderewskiego. Wszędzie polbruk, tylko ok. 20 m nawierzchni bitumicznej. Kiedy wymiana?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama