piątek, 29 listopada 2024 23:04
Reklama
Reklama

Ścieki i woda w unijnych standardach

TCZEW. Laboratorium wody i ścieków Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tczewie rozpoczęło swoją działalność badawczą w 1989 r. jako pracownia wody badań fizyko-chemicznych.
Ścieki i woda w unijnych standardach

Dzisiaj jest to miejsce, gdzie badania spełniają wszystkie rygorystyczne wymogi unijne. 

Pierwsze kroki
W 1989 r. badania obejmowały takie parametry, jak: żelazo, mangan, amoniak, azotyny, azotany, fluorki, twardość, utlenialność, barwa, mętność, chlorki, zapach, oraz zawartość tlenu.
- W tym czasie następował rozwój laboratorium w kierunku wykonywania badań bakteriologicznych - wyjaśnia kierownik laboratorimm ZWiK Aniela Rostkowska. - Został zakupiony odpowiedni sprzęt i po pozytywnej ocenie PPSSE (sanepidu) w Tczewie wdrożono powyższe badania w podstawowym zakresie. Laboratorium mieściło się na jednym z ujęć w  Tczewie - Ujęcie Motława i obsługiwane było przez jedną osobę, która merytorycznie podlegała kontroli WSSE w Gdańsku.

Woda i ścieki
W 1997 r. oddana została do eksploatacji oczyszczalnia ścieków w Tczewie i tym samym dodatkowo uruchomiono przy oczyszczalni laboratorium ścieków. Obecnie w Laboratorium Wody i Ścieków zatrudnione są 4 osoby.
   W pracowni ścieków wykonuje się następujące badania: CHZT, BZT, zawiesiny, fosfor og. fosforany, różne formy azotu, stężenia osadów, tlen, odczyn ph (kwasowość), tłuszcze. Badania przeprowadzane są przy pomocy wysokiej klasy sprzętu badawczego, którego podstawę stanowi  spektrofotometr z siatką dyfrakcyjną oraz na bieżąco weryfikowany sprzęt pomiarowy.
- Nasze laboratorium od 1995 r. systematycznie bierze udział w porównaniach międzylaboratoryjnych i osiąga celujące wyniki, które mieszczą się w najwyższych kryteriach ich oceny - zapewnia kierownik Rostkowska. - Nasza dyspozycyjność i kompetencje zyskują dobrą opinię klienta wewnętrznego i zewnętrznego. To zobowiązuje nas do ciągłego doskonalenia się, które polega na szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych, organizowanych przez certyfikowane firmy.

Akredytacja
W 2006 r. laboratorium ZWiK przystąpiło do procesu akredytacji (zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025) i pod koniec tegoż roku zostało poddane ocenie akredytacyjnej z wynikiem pozytywnym.
- Obecnie czekamy na dokumentację z Polskiego Centrum Akredytacji, która potwierdzi nasze kompetencje na poziomie europejskim – stwierdza A.Rostkowska. - Niezależnie od oceny PCA, czyli Polskiego Centrum Akredytacji, poddaliśmy się ocenie Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Tczewie, który po wydanej opinii Specjalisty ds. Jakości Laboratorium Badań Środowiskowych WSSE w Gdańsku, zatwierdził system jakości prowadzonych badań w naszym laboratorium. Dowodem naszych kompetencji jest pozyskiwanie coraz większej liczby klientów zewnętrznych.

Ilość prób zleconych badań                     

           
   Rok                                      Pracownia Wody                Pracownia Ścieków

   2005                                            124                                         21
   2006                                            151                                         81
   do sierpnia 2007                       160                                         84


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama