1 września czcimy pamięć żołnierzy, którzy o ten honor walczyli i ginęli.
Pod tablicą przy jednostce
Uczestnicy obchodów zebrali się pod jednostką 16. Batalionu Saperów na ul. Wojska Polskiego, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów przetrzymywanych w tczewskich koszarach. Następnie pochód przeszedł przez miasto, kierując się pod Mosty Lisewskie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Obchody pod kamieniem z Tablicą Pamiątkową otworzył Mazurek Dąbrowskiego i wciągnięcie polskiej flagi na maszt.
- Z wielu przesłanek wynika, że II wojna światowa rozpoczęła się w Tczewie – mówił historyk i radny miejski Kazimierz Ickiewicz. - Natarcie lądowe na Tczew przewidziane na godz. 4.45, podobnie jak i na całej granicy państwa polskiego, zostało tu w tym miejscu poprzedzone nalotem niemieckiej Luftwaffe o godz. 4.34. Chodziło o ten most, o zdobycie go w stanie nienaruszonym.
„Nigdy więcej wojny”
Gościem specjalnym uroczystości był Honorowy Obywatel Tczewa i Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.
- Po 68 latach pamięć o tych chwilach nie ginie, mimo że nasi żołnierze walczyli w tym miejscu odchodząc do wieczności – powiedział. - Niewielu ich pozostało. Pamięć nasza jest pamięcią następnych pokoleń. Dla nas Polaków niepodległość jest tak droga, że nasi ojcowie zdecydowali się ofiarować to co mieli najważniejsze, złożyć ofiarę najwyższą. Będziemy pamiętać o tym co się działo 1 września.
- Nie wystarczy dziś mówić „nigdy więcej wojny” – trzeba stworzyć warunki, by powtórka z historii była niemożliwa – zaznaczył wiceprezydent Mirosław Pobłocki. – Jesteśmy zdolni wznieść się ponad podziały, jesteśmy zdolni szukać tego, co może nas łączyć.
- Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że pamięć o waszych czynach nigdy nie zostanie zapomniana – zwrócił się do kombatantów starosta Witold Sosnowski. – Atak Niemiec przerwał sen o budowie wielkiej Polski. Jak powiedział marszałek Józef Piłsudski – „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”
Na zakończenie obchodów delegacje złożyły wieńce pod Tablicą Pamiątkową.
Napisz komentarz
Komentarze