W XIV Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia, o prymat w regionie walczyło 11 zespołów. Niedzielę przeznaczono na rywalizację w III Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej i Krajów Nadbałtyckich ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza.
Patronat nad imprezą objął Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Koncerty odbywały się w sobotę, niedaleko Studzienki - miejsca objawień Matki Bożej Piaseckiej.
Puchar pojechał do Rychławy
Pierwszy przegląd zespołów folklorystycznych ku czci Matki Bożej Piaseckiej odbył się w 1994 r. i zgromadził tylko 5 wykonawców, w tym dwóch z Piaseczna, gdyż tylko tylu działało wówczas na Kociewiu. Tegoroczny przegląd tradycyjnie rozpoczął się mszą św., o której oprawę liturgiczną zadbały same zespoły. Wśród pretendentów do miana najlepszego zespołu Ziemi Kociewskiej byli m.in. Wiecznie Młodzi z Tczewa. Z „walki” na taniec i śpiew zwycięsko wyszły Rychławiaki z Rychławy (niedaleko Nowego) pod kierunkiem Gertrudy Woźnickiej.
Kochają to, co robią
W drugim dniu muzycznych zmagań odbył sie koncert Parafialnej Orkiestry Dętej „Laudate Dominum” z Piaseczna.
- Madonna Piasecka jest patronką obu przeglądów, także tego międzynarodowego, gdyż nosi tytuł Matki Jedności, tym samym integrując zespoły i różne kultury z całego Pomorza oraz Łotwy, Niemiec i Ukrainy – powiedział nam Jan Ejankowski, pomysłodawca imprezy i współorganizator.
Ostatecznie, decyzją jury pod przewodnictwem prof. Marii Pająkowskiej -
Kęsik, zwycięzcą konkursu międzynarodowego (w kategorii śpiew) okazały się Słowinki z Debrzna, otrzymując nagrodę Marszałka Woj. Pomorskiego oraz puchar przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego.
- Zespół powstał 22 lata temu – przedstawiła Słowinki Olga Kaczyńska. – Razem jest nas 12 członkiń. Występujemy tu po raz siódmy, a rok temu zajęłyśmy trzecie miejsce.
- I miejsce w konkursie międzynarodowym to dla nas ogromne zaskoczenie i wielka radość, a co za tym idzie mobilizacja do dalszej pracy – dodała Bożena Rutka. – Śpiewanie daje nam wiele satysfakcji – po prostu kochamy to, co robimy.
- Dwa lata temu otrzymałyśmy certyfikat, a dokładnie markę lokalną „Naszyjnik Północy” za promowanie Ziemi Debrzneńskiej – chwalą się Słowinki. – Niedługo wyjeżdżamy na koncerty na Ukrainę. Przy okazji chciałyśmy podziękować pani Beacie Słomian z Domu Kultury w Debrznie, która bardzo nam pomaga w organizowaniu wyjazdów.
W kategorii pieśń i taniec najlepszy okazał się zespół Powiśle z Kwidzyna.
Wyniki przeglądów w Piasecznie
XIV Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia: 1. Rychławiaki z Rychławy, 2. Piaseckie Kociewiaki, 3. Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze, 4-5. Kociewie Retro ze Starogardu Gd. oraz Błękitna Wstęga z Gniewu.
Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej i Krajów Nadbałtyckich ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza: kategoria – śpiew: 1. Słowinki z Debrzna, 2. Kaszebe z Chojnic, 3. Powiślanki z Kwidzyna. Wyróżnienia – Marezianki z Marezy oraz Pszczółkowianki z Pszczółek; kategoria – pieśń i taniec: 1. Powiśle z Kwidzyna, 2. Kaszebe z Chojnic, 3. Bławatki z Chojnic. Wyróżnienie – Mali Hopowianie z Hopowa.
Napisz komentarz
Komentarze