Reklama
środa, 5 lutego 2025 22:57
Reklama

Mieszkają w domu, który może się zawalić…

TCZEW. Pięć osób mieszka w zagrażającym życiu budynku przy ul. Podgórnej 2 w Tczewie. Urząd Miasta bagatelizuje sprawę? Wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa powiedział nam krótko, że lokali socjalnych w mieście nie ma. Zagrożonej rodzinie w Centrum Interwencji Kryzysowej powiedziano, że to jest budynek prywatny i niewiele można im pomóc.

Przechodząc ul. Podgórną w Tczewie niewiele osób zwraca uwagę na stary, zrujnowany dom z pomarańczowym napisem: „Budynek grozi zawaleniem”. Tymczasem wcale nie jest on opuszczony! Mieszka tam w tragicznych warunkach pięcioosobowa rodzina!
Wszyscy znajdują się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. W marcu 2005 r. budynek miał być gruntownie wyremontowany. Jednak w miarę postępowania prac okazało się, że ściany nośne są w tak fatalnym stanie, że ekipie remontowej pozostaje tylko dokonać rozbiórki domu! Spółka SONO, do której należy feralna kamienica, nie może jednak dokończyć prac rozbiórkowych. Właśnie dlatego, że mieszka tam (od 25 lat) rodzina Kamrowskich, czekająca na przydział mieszkania socjalnego.
Budynek jest zabytkowy, powstał na początku XX w. Ma trzy kondygnacje z podpiwniczeniem. Na zewnątrz nie wbudza podejrzeń. Dwa lata temu wyprowadziła się stąd pierwsza rodzina, potem następne. Pozostali tylko Kamrowscy...

Urząd Miasta bagatelizuje sprawę?
- Mamy sądowy nakaz dotyczący opuszczeniu tego domu z 15 czerwca 2004 r., a nawet wyrok orzekający, że mamy przenieść się do lokalu socjalnego, który przydzieli nam miasto – informuje Wanda Kamrowska, starsza osoba przebywająca tam z dorosłymi dziećmi i wnuczką. - Jednak nie możemy tego zrobić, bo nie otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego żadnej propozycji.
Pani Wanda próbowała ratować rodzinę na różne sposoby. Trzy lata temu zwróciła się m.in. do Centrum Interwencji Kryzysowej w Tczewie, ale tam usłyszała, że to jest budynek prywatny i niewiele można im pomóc. Kamienica jest rzeczywiście prywatna, ale sprawą przeniesienia rodziny w bezpieczne miejsce od lat zajmuje się Urząd Miejski. Z jakiś powodów zagrożenie zdrowia i życia lokatorów domu jest tam bagatelizowane. W UM sugerowaliśmy, że sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ stan budynku jest katastrofalny. Usłyszeliśmy, że są rodziny, w których… mąż bije żonę, stwarzając zagrożenie dla bliskich i takie osoby też ubiegają się o lokale socjalne.
Tymczasem wydaje się, że w kamienicy przy ul. Podgórnej 2 katastrofa budowlana jest całkiem realna. A przypomnijmy sobie niedawną tragedię budowlaną podczas remontu stacji diagnostycznej Connexu na Suchostrzygach. Zginął wtedy człowiek...

Wszędzie dziury
Widok w mieszkaniu pani Wandy jest przerażający. W budynku znajdują się całkiem ogołocone pruskie ściany, drewniane w środku – niezabezpieczone stwarzają zagrożenie pożarowe.
- Proszę popatrzeć, budynek jest praktycznie w stanie surowym, wokół pełno dziur – pokazuje Rafał Kamrowski, syn pani Wandy. - Proszę uważać, żeby nie spaść…
Na kolejnym piętrze widzimy poniszczone i niezabezpieczone przewody elektryczne – cud, że prąd jakoś dochodzi do mieszkania! Na korytarzu powyrywane rury wodociągowe, które od czasu do czasu próbują wynieść amatorzy złomu!
- Woda rurami nie dochodzi – kontynuuje Rafał. - Musieliśmy podciągnąć gumowy wąż aż z parteru, który podaje nam wodę. Ale co będzie zimą? Gdy nadejdą najmniejsze mrozy wąż popęka. Instalacja gazowa też jest w nie najlepszym stanie (pokazuje sprawny bezpiecznik obok całkiem zrujnowanych). Dobrze, że mamy piec, ale i tak w zimie całe ciepło uchodzi przez dziury, które są wszędzie.

Remont, czyli pękały ściany
- Niestety, wielu ludzi uważa, że nikt tu nie mieszka – podkreśla pani Wanda. – Tam na parterze wrzucają nam do domu śmieci. W budynku są różne otwory – tam lądują puszki i butelki. Najgorzej jest w weekendy, gdy niektórzy ludzie wracają z imprez i upatrują sobie u nas miejsce na pijacką melinę. Okropnie hałasują, załatwiają potrzeby fizjologiczne...
- Staramy sobie jakoś z tym radzić – relacjonuje Rafał. – Nieraz dyżurujemy do godz. 1 w nocy, a w weekendy nawet później. Pilnujemy, by nikt nam niczego nie ukradł. Trzeba mieć też oczy i uszy szeroko otwarte, bo ten budynek jest „niepewny”.
Do prób kradzieży dochodzi często. Giną deski, elementy z metali kolorowych, druty, pręty, wspomniane już rury od instalacji. Kiedy wchodzimy na jedno z pięter, trzeba przejść obok sporej wyrwy, a następnie stanąć na krokwiach, bo inaczej można wylądować… piętro niżej.
- Gdy w budynku rozpoczęto pracę remontowe, nikt nie zwracał uwagi, że ktoś tu w ogóle mieszka – przypomina Monika Kamrowska (córka pani Wandy), trzymając na ręku 3-miesięczną córeczkę. – Przyszła ekipa młodych chłopaków i młotami zaczęła wszystko burzyć. Ściany pękały! Długi czas żyliśmy w pyle i kurzu. Nie szło oddychać. Do tego wszędzie walał się gruz. Rozwalili tynki i komin. Teraz dym z komina wlatuje do mieszkania... 
Na domiar złego w kamienicy były dwie próby podpaleń: zimą 2005 r. i na wiosnę 2006 r.

Ściany nośne – bardzo słabe
Prezes spółki SONO, obywatelka Ukrainy, właścicielka wielu nieruchomości w Tczewie proponowała pechowej rodzinie mieszkanie, w którymś ze swoich prywatnych domów. Niestety, nie stać ich było na opłacenie czynszu. Ani Rafał, ani Monika nie mają stałej pracy. Jedynym pewnym źródłem dochodów jest renta pani Wandy w wysokości 760 zł.
- Wystąpiłam do Urzędu Miejskiego o przydzielenie tej rodzinie lokalu socjalnego – mówi prezes SONO sp. z.o.o., która prosiła o nie podawanie swoich personaliów. – Od dawna nie płacili czynszu. Gdyby w tym budynku nikt nie mieszkał, już dawno byłby on rozebrany. Ale chociaż jest w tej sprawie wyrok sądu nikt się nimi nie interesuje. Ściany nośne są na tyle słabe, że grożą zawaleniem. Zarówno ja, jak i pani Kamrowska powiadomiliśmy o tym Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Trudno mi powiedzieć, czy tę rodzinę stać na inny lokal. Mam wielu lokatorów, nie znam sytuacji materialnej każdego z nich. Chcą mieszkać w lokalu socjalnym. Ponieważ miasto ma im przyznać taki lokal, zrezygnowali z mieszkania, które im proponowałam.

Długa lista oczekujących…
- Rodzina Kamrowskich oczekuje na lokal socjalny - tłumaczy Elżbieta Noch, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. - Wniosek o przyznanie im takiego lokalu został złożony jako 10. w grupie rodzin czteroosobowych. Składali oni prośbę o przyspieszenie przydziału. Ale w Tczewie od dawna istnieje problem z lokalami socjalnymi. Przyznając taki mieszkanie, musimy zapewnić rodzinie 5 m/kw. na osobę. Jeżeli ta rodzina złoży wniosek o przydział mieszkania na stałe na ogólnych zasadach (o lokal komunalny), wówczas będzie on rozpatrywany przez Społeczną Komisję Mieszkaniową w styczniu przyszłego roku. Stosowne dokumenty można składać do 30 listopada, do chwili ujęcia na rocznej liście przydziałów mieszkań. Rodzina Kamrowskich może się też ubiegać o dodatek mieszkaniowy. Mogą to zrobić zarówno osoby oczekujące na lokal socjalny, jak i te które go otrzymały, jak również osoby, które posiadają tytuł prawny do zajmowanych lokali. Natomiast pani Monika Kamrowska ubiega się, wraz z narzeczonym, o najem lokalu mieszkalnego na ogólnych zasadach.

Poszukiwanie kompromisu
Wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa powiedział nam krótko, że lokali socjalnych w mieście nie ma. Są za to kolejki, by je dostać...
- Gdy zagrożone jest życie ludzkie trzeba szukać kompromisu. We wtorek, 7 sierpnia zaplanowano wizję lokalną z udziałem strażaków i inspektora nadzoru budowlanego, przedstawiciela miasta z Wydziału Spraw Społecznych. Urzędnicy zastrzegają, że jest to budynek prywatny i obowiązują tu trochę inne zasady niż w wypadku budownictwa komunalnego.
Wszystko komplikuje nieżyciowe prawo; gdyby mieszkańcy Podgórnej 2 zaczęli wynajmować jakieś mieszkanie straciliby prawo do lokalu socjalnego. Nikt też w Urzędzie Miejskim nie poinformował pani Wandy, że w jej sytuacji korzystniej jest ubiegać się o lokal komunalny. Gdy obecnie dowiedziała się od nas, że taki wniosek można składać do 30 listopada odpowiedziała, że złożyłaby go już dawno. Gdyby o tym wiedziała...

Mieszkańcy mają opuścić kamienicę
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Leszek Lewiński:
- W sprawie domu przy ul. Podgórnej 2 w czerwcu 2006 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące stanu technicznego obiektu. Pracownicy Inspektoratu przeprowadzili wizję lokalną w terenie i stwierdzili, że budynek jest w nieodpowiednim stanie technicznym, a tym samym należy w terminie natychmiastowym opróżnić budynek, który (na podstawie ekspertyzy przedstawionej przez inwestora, jak również przeprowadzonej wizji lokalnej) bezpośrednio grozi zawaleniem. Decyzję wydałem 14 lipca 2006 r. Należy nadmienić, że wykonanie decyzji należy do właściciela obiektu, do którego kierowany jest nakaz zgodnie z rozdziałem VI Prawa budowlanego z 1994 r. 2 sierpnia br. dostałem pismo od lokatorki o katastrofalnym stanie technicznym obiektu. Niestety, od tamtej pory nie otrzymałem informacji od właściciela o dalszych pracach. W tej sytuacji zostało wysłane upomnienie do właściciela obiektu, które wzywa do wykonania w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma do wykonania obowiązku zawartego w decyzji nakazowej z dnia 14 lipca 2006 r. Z jednoczesnym pouczeniem, że w razie niewykonania obowiązku w podanym terminie zostanie wszczęte przeciwko zobowiązanemu postępowanie egzekucyjne.

Z ostatniej chwili: Za 7 dni odłączą im prąd i gaz...

Sytuacja rodziny Kamrowskich wzbudziła zainteresowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. We wtorek, 7 sierpnia przeprowadzono wizję lokalną. Przybyli: Leszek Lewiński, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Anita Dehling, przedstawicielka Wydziału Spraw Społecznych UM, asp. Zbigniew Rzepka ze straży pożarnej oraz Mirosława Byczkowska z Biura Zrzeszenia Nieruchomości (administratora obiektu).
Grupa dokładnie obejrzała kamienicę. Leszek Lewiński podkreślał, że wszystko jest wykonane zgodnie z wcześniejszymi planami inwestora, jednak obiekt powinien być lepiej zabezpieczony. W taki sposób, by osoby trzecie nie przyczyniały się do jego dalszej degradacji, tym bardziej, że mieszka tam 5-osobowa rodzina. W tym czasie przez okna zauważyliśmy grupę nastolatków, która weszła do budynku; po chwili jeden z nich wyszedł z metalową rurką...
Grupa odwiedziła też rodzinę Kamrowskich. Stwierdzono, że istnieje zagrożenie z powodu nieodpowiedniego zabezpieczenia instalacji gazowej i elektrycznej. Okazało się, że ostatnia diagnostyka instalacji była wykonana 5 lat temu. Kamrowscy oświadczyli, że chętnie by się stąd wyprowadzili, ale miasto nie ma dla nich lokalu socjalnego. Monice i Rafałowi Kamrowskim poradzono, by wystąpili z wnioskiem o mieszkanie komunalne (byłby on rozpatrywany w styczniu 2008 r.).
- Styczeń nas nie urządza - oznajmił Leszek Lewiński. - Budynek stwarza zagrożenie i należy go wyłączyć z użytkowania znacznie szybciej, właściwie natychmiast. Teraz konieczna jest kontrola instalacji – powinno się ją przeprowadzać co 5 lat. Będziemy to egzekwować.
- W takiej sytuacji Urząd Miejski zostanie powiadomiony w terminie 7 dniu, że... zostanie tu odłączony prąd i gaz – stwierdziła administratorka Mirosława Byczkowska.
Inspektor spisał jeszcze i odczytał protokół z wizji, w którym zostało odnotowane, że obiekt ulega degradacji i jest niezabiezpieczony przed szabrowaniem.
- O tej sprawie będę rozmawiał z prezydentem Tczewa – zadeklarował Leszek Lewiński.
Spytaliśmy o opinię asp. Zbigniewa Rzepkę z KP PSP.
- Zagrożenie pożarowe z pewnością istnieje, zarówno dla mieszkańców tego budynku, jak i sąsiadujących obiektów. Dom znajduje się w kompleksie zwartym. Powołaliśmy w roli eksperta Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Instalacje stwarzają ryzyko pożaru. W normalnych warunkach kontrola jest co 5 lat, ale tu mamy sytuacje nadzwyczajną – chodzi o budynek, w którym nikt nie powinien mieszkać. Elementy palne nie są w sposób należyty zabezpieczone. Na parterze gromadzi się materiały palne (ktoś składuje tu śmieci i makulaturę), co jest wbrew przepisom przciwpożarowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama