Reklama
środa, 5 lutego 2025 20:13
Reklama

Do Matki Bożej w deszczu łask

TCZEW. Wyruszyła XVI tczewska piesza pielgrzymka do Częstochowy. 450 km – taki dystans mają do przebycia pielgrzymi z dekanatu tczewskiego, w drodze pod tron Matki Boskiej Częstochowskiej. Tczewianie pożegnali ponad stu wytrwałych wiernych modlitwami i życzeniami szczęśliwej drogi.
Do Matki Bożej w deszczu łask

Początkiem Pielgrzymki Pomorskiej był wybór kard. Karola Wojtyły na Ojca Świętego w 1978 r. Z upływem czasu grupa ta rozrosła się na kilka samodzielnych pielgrzymek. Tczewscy pątnicy po raz pierwszy samodzielnie wyruszyli do Częstochowy w 1992 r., kiedy to biskup nowo założonej diecezji pelplińskiej, Jan Bernard Szlaga, zdecydował się na utworzenie pielgrzymki diecezjalnej, w której skład weszła również grupa tczewska (oraz starogardzka, chojnicka, kościerska i świecka). W br. po raz drugi poprowadzi ją ks. Stanisław Olszewski, wikariusz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach, w asyście tczewian: ks. Mariusza Herolda z parafii pw. św. Józefa, ks. Jana Gilmeistera z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ks. Roberta Elaka z parafii pw. NMP Matki Kościoła.

Chrystus wzorem pielgrzyma
Zanim pielgrzymi postawili pierwsze kroki na pątniczym szlaku, w kościele pw. NMP Matki Kościoła odbyła się pożegnalna msza św., w której uczestniczyli, obok pielgrzymów, także ich rodziny, znajomi i ci tczewianie, którzy zapragnęli ich pożegnać.
- Pielgrzymka przypomina nam życie, bo nasze życie również ma kształt pokonywanej z mozołem drogi ku wieczności – mówił w homilii ks. bp Piotr Krupa, sufragan diecezji pelplińskiej. – Nie idziecie sami, ale idziecie z Bogiem, który zawsze jest z wami. Wzorem pielgrzyma jest Jezus – wasz współwędrowca.
Według ks. biskupa pielgrzymka bez Chrystusa, codziennej Eucharystii i rozważania Słowa Bożego nie byłaby prawdziwą pielgrzymką. Z kolei zadaniem pątnika jest rozpoznać Chrystusa przez pielgrzymkę w swoim życiu.
- Pielgrzymka pokazuje, że dla Boga trzeba znaleźć czas i wiele dla Niego znieść – dodał ks. bp Krupa. – Pochód pątników ogarnia swoim błogosławieństwem nawet tych, którzy stoją z boku, patrzą i nie rozumieją pielgrzymowania, a może i nawet z niego szydzą.

Wyjątkowe przeżycie
Jak mówią sami pielgrzymi, idą do Częstochowy, bo tam czeka na nich, jak co roku, Maryja – Królowa Polski. Długi dystans i czas (równe dwa tygodnie), jaki trzeba poświęcić na jego pokonanie sprawiają, że dorośli mają problemy z wygospodarowaniem tak długiego urlopu, dlatego tradycyjnie na pielgrzymkę w przeważającej większości poszli ludzie młodzi – uczniowie i studenci, którzy część wakacji postanowili spędzić w drodze do Częstochowy.
- Wysiłek fizyczny nie jest dla nas żadną przeszkodą, bo pielgrzymujemy po raz kolejny – mówią zgodnie 16-letnia Paulina Jacniacka, która idzie po raz drugi oraz 18-letnia Żaneta Bielecka, która na pątniczy szlak wybiera się już po raz czwarty.
Obie dziewczyny pochodzą z Subków, z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a podczas pielgrzymki pełnią funkcję kwatermistrzyń.
- Kwatermistrzowie, jako tzw. pielgrzymi funkcyjni, są odpowiedzialni za załatwianie noclegów – wyjaśniają nasze rozmówczynie, które na pytanie, dlaczego w ogóle idą na Jasną Górę, odpowiadają: - Łatwo jest porzucić wakacyjne leniuchowanie na rzecz pielgrzymowania, bo jest to wyjątkowe przeżycie oraz szansa na poznanie nowych ciekawych ludzi. Nie jest nam szkoda wolnego czasu.

Na przekór ulewie
Tczew żegnał pielgrzymów rzęsistymi opadami deszczu – już na pierwszych metrach szlaku przydały się parasole i płaszcze przeciwdeszczowe.
- Limit złej pogody na tę pielgrzymkę został już dzisiaj wyczerpany – dodawali sobie otuchy.
Pielgrzymów (a także swoich parafian) żegnali proboszczowie tczewskich parafii, księża prałaci: Stanisław Cieniewicz, Antoni Dunajski i Piotr Wysga. Pątnicy wyruszyli ok. godz. 8.30, kierując się ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego i 30 Stycznia w stronę Bałdowa i Subków. Ubezpieczani przez policję i osoby odpowiedzialne za kierowanie ruchem ulicznym, przeszli przez miasto z nieodłącznymi pieśniami religijnymi na ustach.
- Oto pogoda, którą dał nam Pan – intonował na przekór ulewie ks. Mariusz Herold.

Niesiemy ze sobą prośby i podziękowania
Rozmowa z ks. Stanisławem Olszewskim, przewodnikiem tczewskiej pielgrzymki na Jasną Górę
- Jakie jest hasło tegorocznej pielgrzymki?
- „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” – takie same jakie przyświeca całemu roku duszpasterskiemu.
- Jakie przesłanie wypływa z tego hasła dla pielgrzymów?
- Każdy człowiek powinien przypatrzeć się temu, czy dobrze wypełnia swoje życiowe powołanie – jako chłopak, dziewczyna, mąż, żona, osoba duchowna, czy pozostaje wierny swoim życiowym celom, które kiedyś sobie postawił.
- Ilu pielgrzymów z dekanatu tczewskiego wybierze się w drogę do Częstochowy?
- Będzie ich szacunkowo ok. 100, ale liczba ta wzrośnie, ponieważ nowi uczestnicy będą jeszcze dołączać podczas trasy.
- Prognozy pogody przewidują, że na trasie będzie raczej pochmurnie. To lepsza sytuacja dla pielgrzymów niż mocno prażące słońce?
- Każdy z nich ma swoją ulubioną pogodę. Osobiście wolę słońce.
- Co „ciągnie” pielgrzymów na Jasną Górę? Rezygnują z wakacyjnego leniuchowania na rzecz dwóch tygodni męczącego marszu...
- Przede wszystkim to chęć spotkania z Matką Najświętszą oraz przeżycia głębszych duchowych rekolekcji. Wielu z pielgrzymów ma swoje osobiste intencje – prośby o zaliczenie egzaminu dojrzałości, czy też chęć podziękowania za zdanie matury. Pielgrzymi niosą ze sobą także modlitwę o nawrócenie dla kogoś lub o to, żeby ktoś z bliskich wyszedł z nałogu.

Trasa XVI tczewskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę
30 lipca Tczew - Subkowy - Rajkowy – Pelplin – Nowa Cerkiew  (33 km),
31 lipca Nowa Cerkiew – Barłożono - Stara Jania – Kamionka – Nowe nad Wisłą (34 km),
1 sierpnia Nowe nad Wisłą – Komursk - Buśnia – Jeżewo (26 km),
2 sierpnia Jeżewo – Świecie - Chełmno – Kijewo Królewskie (31 km),
3 sierpnia Kijewo Królewskie – Narwa – Łubianka - Różankowo – Toruń (34 km),
4 sierpnia Toruń – Aleksandrów – Ostrowąs (30 km),
5 sierpnia Ostrowąs – Siniarzewo – Kościelna Wieś – Samszyce (33 km),
6 sierpnia Samszyce – Topólka - Izbica - Brdów – Bugaj – Dębno Królewskie (40 km),
7 sierpnia Dębno Królewskie – Boguszyniec - Dąbie – Czepów Górny (38 km),
8 sierpnia Czepów Górny – Wola Flaszczyna (28 km),
9 sierpnia Wola Flaszczyna – Rafałówka - Sieradz - Strońsko – Woźniki (38 km),
10 sierpnia Woźniki – Widawa – Chocim – Szczerców (30 km),
11 sierpnia Szczerców – Zabrzezie – Skąpa - Dubidze – Stara Brzeźnica (30 km),
12 sierpnia Stara Brzeźnica – Rybna – Czarny Las (26 km),
13 sierpnia Czarny Las – Jasna Góra (10 km),
Msza święta na Wałach, godz. 12.30.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama