czwartek, 5 grudnia 2024 04:03
Reklama
Reklama

Rolnicze podsumowanie - rekordowo wysokie koszty

TCZEW. Miniony rok był wyjątkowo trudny dla polskiego rolnictwa, a kolejny wcale nie zapowiada się na łatwiejszy - stwierdzili rolnicy, plantatorzy roślin oraz zarządcy gospodarstw z terenów Żuław, Powiśla i powiatu tczewskiego, którzy właśnie podsumowali ostatnie 12 miesięcy.
Rolnicze podsumowanie  - rekordowo wysokie koszty
Organizatorem konferencji w tczewskiej restauracji „Piaskowa” pt. „Nowoczesne nawożenie organiczne oraz fitosanitarne podsumowanie roku 2008. Ochrona pszenicy i rzepaku w 2009 roku” była firma ProCam Polska. To spółka specjalizująca się w doradztwie rolniczym, sprzedaży nawozów i środków ochrony roślin. Należy do angielskiej grupy ProCam Group, która w Polsce posiada 12 oddziałów.

Pogoda nie dla zbóż
Konferencję rozpoczął dr inż. Dariusz Wyczling, dyrektor agrotechniczny ProCam Polska. Przybliżył on główne problemy związane ze zdrowotnością roślin uprawnych w 2008 r. Jak co roku, były to choroby i szkodniki zbóż, rzepaku i innych upraw, które w wypadku masowego występowania na plantacjach powodują pogorszenie jakości oraz spadek wielkości plonów. Miniony rok do udanych z pewnością zaliczą plantatorzy rzepaku. Nie powiedzą tego natomiast rolnicy stawiający na zboża. Liczono, że sytuacja z zadowalającą ceną skupu będzie podobna do tej z 2007 r. Jednak krótko po żniwach okazało się, że była ona w 2008 r. średnio o połowę niższa niż przed rokiem. Dodatkowe trudności w uprawie zbóż przysporzyła pogoda – najpierw długotrwała wiosenno-letnia susza, a potem długo utrzymujące się opady deszczu sprawiły, że znacząco przesunął się termin zbioru i pogorszyła jakość zbóż.

Trudny czas
Potwierdza to Adam Olech z Tczewskich Łąk, który gospodaruje na 70 ha ziemi.
- Rok 2008 był kolejnym trudnym czasem dla rolnictwa – stwierdził. - Cena zboża spadła o połowę w porównaniu do ubiegłego roku, a koszt samych tylko nawozów wzrósł o 100 proc. w ciągu dwóch ostatnich lat.
Pan Adam od kilku lat korzysta z pomocy doradców firmy ProCam Polska, która ma swoją główną siedzibę w Tczewie. Pomagają mu dobrać technologię uprawy, ustalić nawożenie i ochronę roślin, a także zaopatrują gospodarstwo w wymienione towary. Pozwala to na oszczędne, a zarazem precyzyjne gospodarowanie, które procentuje zadowalającymi plonami.
- Ceny środków produkcji dla rolnictwa są aktualnie rekordowo wysokie, a nic nie zapowiada zwiększenia naszych dochodów – dodaje pan Adam. - Uprawiam pszenicę, rzepak, groch, fasolę i buraki od wielu lat, a rok 2009 jest pierwszym, w którym zastanawiam się nad ograniczeniem nawożenia tych upraw, co na pewno wpłynie na ich jakość.

Jak oszczędzić na paliwie
Uczestnicy konferencji mogli także zapoznać się z ofertą innowacyjnych nawozów wieloskładnikowych Prosan i Microsol C i T, francuskiej firmy FCA. Nawozy te produkowane są na bazie melasy buraczanej i zawierają azot (trudno wypłukiwany z gleby), potas, siarkę (w formie, która nie zakwasza gleby), mikroelementy, a także specjalne szczepy bakterii i grzybów, których działalność powoduje zwiększone wykorzystanie fosforu znajdującego się w glebie, który staje się przyswajalny dla roślin. Nawozy typu Microsol dzięki pozytywnemu wpływowi na glebę zawartych w nich mikroorganizmów, powodują poprawę jej struktury, rozluźnienie i lepszy wzrost roślin przy jednocześnie mniejszych nakładach na uprawę. Jednym z pozytywnych skutków stosowania nawozów organicznych FCA jest obniżenie zwięzłości gleby, dzięki czemu można ograniczyć zużycie paliwa w rolnictwie. W tym właśnie kierunku rolnictwo powinno poszukiwać oszczędności, których zastosowanie nie wpłynie na pogorszenie jakości plonu.

Wymiana doświadczeń
Na spotkaniu poruszano również zagadnienia praktycznych zaleceń dotyczących ochrony i nawożenia pszenicy ozimej oraz rzepaku ozimego w nadchodzącym sezonie. Zebrani wymieniali się także swoimi doświadczeniami związanymi ze sposobami nawożenia plantacji. Dyskutowano m. in. o środkach ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami roślin, jakie będą stosowane w 2009 r.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama