Już od 1997 r. zasiadają w MRM przedstawiciele wszystkich tczewskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także delegaci Centrum Edukacji Dorosłych i Związku Harcerstwa Polskiego. Tym razem pośród młodych radnych zabrakło przedstawicieli CED oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.
To dopiero początek?
Legitymacje młodym radnym wręczył Włodzimierz Mroczkowski, przewodniczący „dorosłej” Rady Miejskiej oraz prezydent Zenon Odya.
- Cieszę się, że idea Młodzieżowej Rady Miasta spotkała się z entuzjazmem tczewskiej młodzieży - powiedział prezydent. - Dzięki strukturze tej możliwy jest kontakt z dorosłym samorządem miasta, a co za tym idzie - przekazywanie mu postulatów młodego pokolenia.
Prezydent wyraził nadzieję, że pośród nastoletnich radnych znajdzie się choć kilku, którzy w przyszłości będą kontynuowali działalność na rzecz miasta.
- Tak jak np. Krzysztof Korda, który rozpoczynał w MRM, a dziś jest radnym Rady Miasta - zwrócił uwagę Zenon Odya. - MRM to doskonałe miejsce na zdobywanie doświadczenia. Gratuluję i niech wasza praca w samorządzie młodzieżowym daje wam satysfakcję i uznanie kolegów, których reprezentujecie.
Szefami jednak chłopacy
Tak się złożyło, że w nowej MRM najwięcej zasiadło dziewcząt. Ucieszyła się z tego powodu Grażyna Antczak, wiceprzewodnicząca RM:
- Dobrze, że już teraz angażujecie się w działalność społeczną, ponieważ później, kiedy będziecie już dorosłe i będziecie musiały pogodzić obowiązki matki i żony z pracą zawodową, na działalność społeczną nie starczy wam już czasu. M. in. dlatego w polityce dominują panowie. Mam nadzieję, że o was, dziewczęta, jeszcze w przyszłości usłyszymy.
Kiedy młodzi samorządowcy odebrali już legitymacje i złożyli ślubowanie, wybrali spośród siebie członków prezydium. I tak oto przewodniczącym Rady został Mateusz Dziudziel, a jego zastępcą - Damian Nowaczyk (obaj z Liceum Katolickiego). Sekretarzem wybrano Angelikę Rutkowską (Związek Harcerstwa Polskiego). W prezydium zasiedli ponadto dwaj radni bezfunkcyjni: Żaneta Kowalkowska (ZHP) oraz Natalia Kaszubowska (I LO). Radni wybrali ponadto swojego przedstawiciela do Rady Strategii Rozwoju Miasta - została nim Karolina Chamska (I LO).
Przypominamy, że MRM Tczewa należy do najstarszych Polsce - Tczew był jednym z prekursorów upowszechniania idei samorządności wśród młodzieży.
Kolejna sesja MRM - 22 stycznia.
Kto będzie reprezentował młodzież?
5119 osób uprawnionych do głosowania, 3819 oddanych głosów, w tym 3674 ważne - tak przedstawia się bilans przeprowadzonych pośród młodzieży wyborów. Członkami Młodzieżowej Rady Miasta zostali w rezultacie:
Paula Wyczyńska i Paulina Kobiela (obie Gimnazjum Nr 1), Izabela Rogaszewska i Daria Szczepańska (obie Gimnazjum Nr 2), Małgorzata Szydlik i Martyna Czapiewska (obie Gimnazjum Nr 3), Paweł Paluszkiewicz i Paulina Turska (oboje Gimnazjum Katolickie), Karolina Chamska i Natalia Kaszubowska (obie I Liceum Ogólnokształcące), Patryk Kloskowski i Paulina Sajda (oboje II Liceum Ogólnokształcące), Mateusz Dziudziel i Damian Nowaczyk (obaj Liceum Katolickie), Karol Stopa i Paweł Holz (obaj Zespół Szkół Technicznych), Marek Dunajski i Maciej Ziółkowski (obaj Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich), Emil Narloch i Marta Block (oboje Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych), Paulina Błażej i Nikola Śliwka (obie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), Angelika Rutkowska i Żaklina Kowalkowska (obie Związek Harcerstwa Polskiego).
Po co nam MRM?
Każda ze szkół i hufiec mają prawo wyłonić w wyborach dwóch radnych, którzy cieszą się największym zaufaniem uczniów danej placówki. Celem działania MRM jest w szczególności: upowszechnienie idei samorządowej wśród młodzieży oraz zwiększenie aktywności młodych ludzi w danym środowisku, kształtowanie poczucia odpowiedzialności w zakresie spraw dotyczących samorządu lokalnego, zapewnienie uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość ich życia, kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych oraz wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji w określonych obszarach zagadnień, prowadzenie wśród młodzieży kampanii informacyjnej na temat swojej roli w samorządzie oraz zakresu funkcjonowania samorządu lokalnego, reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych i pozarządowych, współpraca z samorządami uczniowskimi, działanie na rzecz ochrony praw i godności ucznia.
Reklama
Dziewczyny - do władzy! Jednak szefami są chłpocy
TCZEW. 24 młode osoby (15 dziewczyn !) weszły w skład Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa kadencji 2008-2010. Niedawno odbyło sie pierwsze posiedzenie nastoletnich samorządowców.
- 30.12.2008 00:00 (aktualizacja 02.08.2023 22:21)
Napisz komentarz
Komentarze