Identyczne panele znajdują się także w Gdańsku i Gdyni. W tym roku do sieci dołączy jeszcze Sopot.
Co w pogodzie piszczy
Pomiary jakości powietrza trwają w Tczewie od 10 lat.
- Od dzisiaj, dzięki Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, będzie możliwe ich sprawdzenie nie tylko na stronie internetowej, ale również na panelu w godzinach pracy Urzędu Miejskiego – wyjaśnił Janusz Landowski z Wydziału Spraw Komunalnych.
Dodatkowo, na 40-calowym ekranie, będą wyświetlane bieżące dane o pogodzie (temperatura, wilgotność, siła wiatru) oraz informacje z działalności Pracowni Edukacji Ekologicznej, Wydziału Spraw Komunalnych, a także inne dotyczące ochrony środowiska. Panel został sfinansowany ze środków Gminnego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz dzięki wsparciu i doświadczeniu fundacji ARMAAG. Tczewscy urzędnicy jeszcze w tym roku planują oddanie do użytku kolejnego panelu.
- Nasza współpraca z Tczewem trwa od 15 lat, 10 lat temu zaczynaliśmy pomiary powietrza, a teraz otwieramy sieć informacyjną, czyli realizujemy wszystkie zapisy konwencji z Aarhus – powiedziała Krystyna Szymańska, dyrektor fundacji ARMAAG. - Dziękuję władzom Tczewa - wyprzedziły one Sopot, który takiego panelu jeszcze nie posiada.
Tczewska cegiełka
Tczew należy do założycieli fundacji ARMAAG.
- Cieszę się, że od tylu lat nasza współpraca rozwija się, bo problem ochrony środowiska staje się jednym z ważniejszych w skali świata, o czym świadczy chociażby ostatnie spotkanie w Poznaniu – przypomniał prezydent Tczewa Zenon Odya. - Cieszę się, że Tczew dokłada do tego swoją cegiełkę. Dane, dzięki panelowi, będą udostępnione szerszej grupie społeczeństwa. Mam nadzieję, że będzie to powód do tego, abyśmy wszyscy bardziej świadomie dbali o środowisko, bo to od niego zależy w jakich warunkach będziemy żyć w przyszłości.
Po czym poznać, że powietrze za oknem jest znakomite lub - wręcz przeciwnie – lepiej tego dnia zrezygnować ze spaceru? Pomoże nam w tym Atmoludek, który w zależności od jakości powietrza zmienia barwę. I tak: kolor niebieski informuje, że ze „świeżego” powietrza można korzystać bez ograniczeń; żółty – że należy omijać ulice o dużym natężeniu ruchu i dzielnice opalane węglem; a kolor czerwony alarmuje - jeżeli masz kłopoty ze zdrowiem pozostań w domu, w razie dolegliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem, zamknij okna, a jeśli jesteś zdrowy zostaw samochód w domu, skorzystaj z transportu publicznego lub roweru.
Zajrzyj na tę stronę
Bieżące dane jakości tczewskiego powietrza można sprawdzić nie tylko w holu Urzędu Miejskiego, ale również na stronie armaag.gda.pl.
Badają „gorące miejsca”
Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej została założona przez Gdańsk, Gdynię, Sopot i Tczew oraz spółkę Nederpol w 1993 r. dla utworzenia sieci monitoringu regionalnego. Monitoring powietrza atmosferycznego oznacza bezpośrednie pomiary powietrza w różnych punktach, wybranych jako reprezentatywne dla jakości powietrza, albo jako „gorące miejsca” o wyjątkowo wysokich stężeniach substancji zanieczyszczających.
Reklama
Atmoludek prawdę ci powie - ekologiczny panel informacyjny uruchomiony w Urzędzie Miejskim
TCZEW. Od poniedziałku, 22 grudnia, w holu Urzędu Miejskiego w Tczewie stoi 40-calowy monitor, na którym wyświetlane są bieżące informacje o panującej w mieście pogodzie i jakości powietrza. Panel informacyjny powstał dzięki współpracy z fundacją ARMAAG.
- 23.12.2008 00:53 (aktualizacja 02.08.2023 21:49)
Napisz komentarz
Komentarze