środa, 4 grudnia 2024 21:28
Reklama
Reklama

Jak „przeżyć” i skorzystać na budowie autostrady A-1

PELPLIN. W Pelplinie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Gmin Pomorskich na Rzecz Budowy Autostrady A-1. Samorządowcy z gmin, gdzie „Bursztynowa” już powstała, radzili swoim kolegom z województwa kujawsko-pomorskiego jak przygotować się tej inwestycji.
Jak „przeżyć” i skorzystać na budowie autostrady A-1
Stowarzyszenie Gmin Pomorskich na Rzecz Budowy Autostrady A-1 obchodziło w tym roku 10-lecie istnienia. Należą do niego gminy: Nowe, Morzeszczyn, Lubicz, Pszczółki, Starogard Gdański, Chełmża, Pelplin, Płużnica, Smętowo, Kowalewo Pomorskie, Tczew, Skórcz i Lisewo.

Pamiętać o dojazdach
Głównym celem Stowarzyszenia jest współdziałanie gmin i innych podmiotów przy realizacji budowy A-1, infrastruktury z nią związanej oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom budowy.
- W pierwszych latach istnienia chcieliśmy wymusić na rządach budowę autostrady – przypomniał burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch, prezes Stowarzyszenia.
Choć ten cel został zrealizowany, Stowarzyszenie nadal ma sporo pracy. Jego członków niepokoi stan przygotowań na odcinku Toruń - Stryków, a konkretnie problemy z wykupem gruntów. Tak jak kilka lat temu samorządowcy z powiatu tczewskiego walczyli z powodzeniem o dodatkowe węzły w Pelplinie i Stanisławiu, tak teraz wspólnie z kolegami z województwa kujawsko-pomorskiego zabiegają o powstanie węzła w Chełmży. Stowarzyszenie nie zapomina o dogodnych dojazdach do autostrady. Pelplin ma już ten problem z głowy (powstaje obwodnica), ale znacznie gorzej jest w Tczewie (modernizacja dojazdu zostanie zgłoszona do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) i Kopytkowie.

Pilnować dróg lokalnych
Autostrada w dalszej perspektywie to rozwój gospodarczy regionu i nowe miejsca pracy. Jednak sama budowa może przynieść niemało problemów.
- Trzeba pilnować tego, aby drogowcy korzystali tylko z tych dróg lokalnych, na których używanie podpisaliście umowę – radził wójt Morzeszczyna Piotr Laniecki. - Ale trzeba przyznać, po moich doświadczeniach, że dotrzymują umów. Są takie drogi, gdzie jest zdecydowanie lepiej niż było kiedyś. Ponownie je utwardzono, a na niektórych wylano asfalt, którego wcześniej tam nie było.
Zwrócono też uwagę na współpracę na poziomie sołectw, z tymi, którzy „siedzą” najbliżej budowy – dobry i zaangażowany sołtys może sporo uzyskać. Mieszkańcy gmin, gdzie autostrada powstaje, mogą liczyć na miejsca pracy. Powstają stacje benzynowe (jak np. w gminie Pelplin i Morzeszczyn), punkty utrzymania autostrady (jak w podpelplińskich Ropuchach), w przyszłości zostaną zbudowane motele, a drogowcy poszukują osób z doświadczeniem w operowaniu ciężkim sprzętem.
- W naszej gminie jest obwód utrzymania autostrady (oraz całodobowe Centrum Zarządzania Autostradą i Punkt Obsługi Kierowców – przyp. aut.) – mówił Andrzej Stanuch. - Prawdziwej zimy jeszcze nie było, ale z utrzymaniem sobie radzą. Autostrada jest tak zasolona, że nawet gdy jest temperatura zero stopni, to już sypią sól. Było kilka wypadków głównie z udziałem samochodów ciężarowych, spowodowanych zaśnięciem za kierownicą. Natężenie ruchu jest większe niż się spodziewano – ponad 25 tys. pojazdów na dobę.

W przygotowaniu strona internetowa
Główne cele Stowarzyszenia Gmin Pomorskich na Rzecz Budowy Autostrady A-1 na 2009 r. to: nadzorowanie otwartego w listopadzie 2008 r. odcinka Rusocin - Nowe Marzy; monitorowanie budowy drugiego etapu 62 km z Nowych Marz do Torunia; przygotowanie strony internetowej www.stowarzyszeniea1.pl; udzielanie pomocy członkom w celu ochrony ich uzasadnionych interesów. Stowarzyszenie będzie też zabiegać o niskie opłaty przejazdowe (do 5 stycznia odcinkiem od Nowych Marz do Swarożyna można jeździć za darmo – nowe opłaty nie są jeszcze znane).











Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama