Potencjał tej wodnej arterii - niedoceniany i traktowany po macoszemu - próbują wykorzystać ci, którzy znają wielowiekową, bogatą historię Verrisy, zabytki dawnej i hydrotechnicznej architektury, walory naturalne oraz rekreacyjne.
Jesteśmy spadkobiercami dziedzictwa
Konferencja odbyła się w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej, na zaproszenie ks. infułata Stanisława Grunta, Wikariusza Ekonomicznego Diecezji Pelplińskiej. Przyjechało na nią kilkunastu pasjonatów, znawców tematu oraz fachowców delegowanych przez różne podmioty, a także samorządowcy, reprezentanci władz wojewódzkich, zarządcy dróg wodnych, turystyczni i „okołoturystyczni” biznesmeni oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”. Spotkanie pod nazwą „Wierzyca: nurty kultury” poświęcone było przede wszystkim zagospodarowaniu rzeki na odcinku Pelplin – Gniew, lecz nie tylko…
- To ogrom dziedzictwa – przypomniał ks. infułat Grunt. - Jesteśmy jego spadkobiercami i za nie jesteśmy odpowiedzialni. Pelplińska Kuria Diecezjalna pragnie wszystkich dotychczas postronnych zainspirować do działań mających na celu odpowiednie zagospodarowanie i wykorzystanie tego kociewskiego skarbu. Wierzycy ciągle przynależy majestat, który zyskała wraz z wyprawami gondolowymi króla Jana III Sobieskiego, gdy pływał z gniewskiej warowni do dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.
Ks. Stanisław Grunt przedstawił stan prac nad przygotowaniem terenu stanicy kajakowej na wyspie Jana III Sobieskiego oraz teraźniejszość infrastruktury turystycznej w duchowej stolicy Kociewia.
Wykorzystać potencjał
Alicja Słyszewska, dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie, przypomniała o właściwym wykorzystywaniu potencjału wody przez zakon Cystersów w minionych wiekach.
Wystąpienie dyrektor DCIT było również wstępem do prezentacji Piotra Kończewskego, dyrektora biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”. Od niego można było usłyszeć o ubiegłorocznym spotkaniu w Kręgskim Młynie zorganizowanym właśnie przez LOT „Kociewie” (gdzie została podpisany „Wierzyczański List Intencyjny”), o dotychczasowych działaniach promocyjnych (strona internetowa, publikacje),
o przedsięwzięciach aktywnych LOT-u (spływy kajakowe – ostatni podczas tegorocznego Jarmarku Cysterskiego) oraz o przygotowanej koncepcji technicznej zagospodarowania wybranych terenów nadrzecznych, przeznaczonych pod budowę małej infrastruktury turystycznej nad Wierzycą.
Potrzebna świadomość i zdrowy rozsądek
O rzece widzianej oczami inżynieryjnego zarządcy, o drożności i pracach z tym związanych
(realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej), poinformował Stanisław Otręba, zastępca dyr. ds. Zarządu Zlewni Żuław i Rzek Przymorza Wschodniego z siedzibą w Tczewie. Poruszył on problem konfliktu interesów różnych grup użytkowników rzeki - rolników, wędkarzy i turystów. Szczególną uwagę zwrócił na rolę opinii konserwatora przyrody w realizacji działań na rzecznym organizmie.
- Niestety, w najbliższym czasie środki przeznaczone na oczyszczenie Wierzycy są bardzo nikłe – dodał Stanisław Otręba.
Praktyk biznesmen i pasjonat wodnej rekreacji Kuba Puchowski, właściciel małej elektrowni wodnej w Stockim Młynie, poruszył problem właściwej edukacji okolicznych mieszkańców oraz ekologów:
- Jedynie odpowiednia świadomość i zdrowy rozsądek wszystkich zainteresowanych mogą zaprocentować – zaznaczył.
Optymizmem zabrzmiał głos Marty Chełkowskiej, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, która zaprezentowała wizję wodnych tras turystycznych jako elementu „Koncepcji Rozwoju Pomorskiego Szlaku Cysterskiego”, a co za tym idzie – możliwości zagospodarowania turystycznego szlaku wodnego Wierzycy.
O źródłach finansowania zagospodarowania rzek oraz dotychczasowych doświadczeniach na przykładzie „Pętli Żuław” mówił zebranym Zbigniew Ptak z Biura Rozwoju Dróg Wodnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pomysł wpisuje się w strategię rozwoju dróg wodnych woj. pomorskiego i istnieje pilna potrzeba jego realizacji.
- Konieczne jest zbudowanie spójnej koncepcji rozwoju całego dorzecza Wierzycy i możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia – wskazał Zbigniew Ptak.
W poszukiwaniu lidera
Jak powiedział Mariusz Śledź, prezes Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”, w zagospodarowaniu terenów przeznaczonych na małą infrastrukturę turystyczną można skorzystać z mikrofinansów i lokalnych projektów, w ramach realizacji strategii LGD.
Spotkanie zaowocowało wieloma wnioskami, pomysłami i koncepcjami dalszych wspólnych działań. Zarysowały się fundamenty budowy spójnej koncepcji rozwoju zagospodarowania Wierzycy pod kątem turystyki wodnej. W jej opracowaniu pomocą powinny być doświadczenia innych organizacji, które podobne działania realizowały tuż nieopodal Wierzycy, jak np. Zlewnia Rzeki Wdy. Konieczny będzie donośny lobbing w kręgach decydentów oraz rozmowy z ekologami, którym należy uświadomić, iż pasje, marzenia oraz rozsądne działania nie są w najmniejszym stopniu zagrożeniem dla naturalnego środowiska. Aby te działania były odpowiednio skoordynowane, konieczne jest wybranie lidera, który wspólnie z pomocą wybranego ciała doradczego przygotuje podstawy do koncepcji „przywrócenia należnego majestatu Verissie”.
Reklama
„Wierzyca: nurty kultury” – forum w Pelplińskiej Kurii Biskupiej
PELPLIN. Jedna z dwóch najważniejszych rzek Kociewia, Wierzyca, staje się oczkiem w głowie wszystkich, którzy widzą w jej nurcie, brzegach i okolicznych terenach potencjał przyrodniczy, turystyczny i kulturowy – taki wniosek płynie z sympozjum zorganizowanego w Pelplinie.
- 19.12.2008 00:00 (aktualizacja 08.08.2023 09:06)
Napisz komentarz
Komentarze