środa, 4 grudnia 2024 20:54
Reklama
Reklama

Rada Powiatu - nagrody i wyróżnienia, w tle robocza sesja

TCZEW. Ostatnią w listopadzie br. Sesję Rady Powiatu przeprowadzono w dwóch odsłonach. Najpierw radni przegłosowali pięć uchwał, a potem poszli piętro wyżej na salę Centrum Kultury i Sztuki świętować 10-lecie powiatowego samorządu.
Rada Powiatu - nagrody i wyróżnienia, w tle robocza sesja
Podczas krótkiej roboczej sesji Rady w lokalu w CKiS „Millenium” głosowano nad pięcioma uchwałami. Nie przeszła tylko jedna. Tym razem stało się tak z uchwałą zdrowotną, zmieniającą wcześniejszą z 9 kwietnia w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.

„Nie” dla formalnej uchwały
W uzasadnieniu zapisów czytamy, że likwidacja tego typu jednostki wymaga, oprócz gminy i powiatu, także opinii wojewody i sejmiku wojewódzkiego.
- Nie mamy nic przeciwko tej uchwale, ale otrzymaliśmy ją na 5 minut przed sesją i większość radnych nawet jej nie widziała – dlatego głosowaliśmy przeciw, uzasadnia swoją i kolegów decyzję radny Józef Wasiuk.
Reszta uchwał przeszła bez przeszkód. Tak było z programem ochrony środowiska powiatu tczewskiego (2008-2011) wraz z planem gospodarki odpadami; zamianą określenia zadań, na które będą przeznaczane środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; zmianą w budżecie na 2008 r. i skargą na Uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku (chodziło o zmiany w budżecie).
 
Na A-1 jak na szlabanie...
Podczas sesji obecni byli - senator Andrzej Grzyb oraz poseł Jacek Kurski.
- Pamiętam kadencję, w której byłem wicemarszałkiem woj. pomorskiego – mówił poseł J. Kurski. – Były te same problemy, mało środków dla samorządów. Jest w tej kadencji kilka sukcesów: modernizacja drogi Wędkówy - Swarożyn, budowa spalarni odpadów medycznych. Świetnie działa Wydział Funduszy i Inwestycji. A poza tym okazało się, że możliwa jest współpraca PiS i PO.
Poseł wspomniał też o nierozwiązanym problemie dojazdu do autostrady A-1.
- Bezkolizyjny dojazd do A-1 to jedno z głównych zadań. Trochę dziwnie to wygląda, gdy czeka się na autostradzie jak na szlabanie...

Największy problem - szpital
- Największym problemem jest szpital – mówił starosta Witold Sosnowski, podsumowując ostatnie kadencje powiatu. - Pokrycie kosztów jego utrzymania sprawia, że jest mniej pieniędzy na inne działania (drogi, szkoły). Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, by służba zdrowia przynajmniej wychodziła na zero i cały czas podnosiła swój poziom. W najbliższych latach chciałbym, aby nasi mieszkańcy mogli zostać i pracować w naszym powiecie, by nie musieli wyjeżdżać za pracą do Trójmiasta, Bydgoszczy lub do Warszawy oraz by wykształceni mieszkańcy naszego powiatu zasilali tutejsze nowoczesne zakłady. Planujemy wspólnie z rektorem dr hab. A. Ceynową m.in. w Swarożynie stworzyć w 2010 r. oddział lub katedrę Uniwersytetu Gdańskiego. Chcemy wykorzystać przy tym bazę Zespołu Szkół Agrotechnicznych.

Łatwiej z 6 gminami
Starosta ocenił ostatnie doniesienia na temat tworzenia z miast prezydenckich miast na prawach powiatu. Stwierdził, że na razie nam to nie grozi, bo musiałaby powstać zupełnie nowa i sprawna infrastruktura.
- W powiecie tczewskim przy 6 gminach nie ma tak dużego kłopotu z uzgadnianiem stanowisk jak w Starogardzie Gd., gdzie gmin jest aż 12. U nas przebiega to sprawnie. Na pewno pomaga fakt, że wysokie stanowiska sprawują u nas osoby z doświadczeniem.

Samburia dla Janusza Kortasa!
Podczas uroczystości starosta Witold Sosnowski i przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Pawlusek wręczyli mnóstwo dyplomów, podziękowań i nagród byłym i obecnym radnym, a także wieloletnim urzędnikom starostwa.
Janusz Kortas, znany z prowadzenia przed laty w Tczewie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Sugestia” (po zamknięciu kina w Tczewie, działa obecnie na tym samym polu w Starogardzie Gd.) został laureatem „Samburii” - przyznawanej przez starostę. J. Kortas jest też wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama