Podczas krótkiej roboczej sesji Rady w lokalu w CKiS „Millenium” głosowano nad pięcioma uchwałami. Nie przeszła tylko jedna. Tym razem stało się tak z uchwałą zdrowotną, zmieniającą wcześniejszą z 9 kwietnia w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
„Nie” dla formalnej uchwały
W uzasadnieniu zapisów czytamy, że likwidacja tego typu jednostki wymaga, oprócz gminy i powiatu, także opinii wojewody i sejmiku wojewódzkiego.
- Nie mamy nic przeciwko tej uchwale, ale otrzymaliśmy ją na 5 minut przed sesją i większość radnych nawet jej nie widziała – dlatego głosowaliśmy przeciw, uzasadnia swoją i kolegów decyzję radny Józef Wasiuk.
Reszta uchwał przeszła bez przeszkód. Tak było z programem ochrony środowiska powiatu tczewskiego (2008-2011) wraz z planem gospodarki odpadami; zamianą określenia zadań, na które będą przeznaczane środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; zmianą w budżecie na 2008 r. i skargą na Uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku (chodziło o zmiany w budżecie).
Na A-1 jak na szlabanie...
Podczas sesji obecni byli - senator Andrzej Grzyb oraz poseł Jacek Kurski.
- Pamiętam kadencję, w której byłem wicemarszałkiem woj. pomorskiego – mówił poseł J. Kurski. – Były te same problemy, mało środków dla samorządów. Jest w tej kadencji kilka sukcesów: modernizacja drogi Wędkówy - Swarożyn, budowa spalarni odpadów medycznych. Świetnie działa Wydział Funduszy i Inwestycji. A poza tym okazało się, że możliwa jest współpraca PiS i PO.
Poseł wspomniał też o nierozwiązanym problemie dojazdu do autostrady A-1.
- Bezkolizyjny dojazd do A-1 to jedno z głównych zadań. Trochę dziwnie to wygląda, gdy czeka się na autostradzie jak na szlabanie...
Największy problem - szpital
- Największym problemem jest szpital – mówił starosta Witold Sosnowski, podsumowując ostatnie kadencje powiatu. - Pokrycie kosztów jego utrzymania sprawia, że jest mniej pieniędzy na inne działania (drogi, szkoły). Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, by służba zdrowia przynajmniej wychodziła na zero i cały czas podnosiła swój poziom. W najbliższych latach chciałbym, aby nasi mieszkańcy mogli zostać i pracować w naszym powiecie, by nie musieli wyjeżdżać za pracą do Trójmiasta, Bydgoszczy lub do Warszawy oraz by wykształceni mieszkańcy naszego powiatu zasilali tutejsze nowoczesne zakłady. Planujemy wspólnie z rektorem dr hab. A. Ceynową m.in. w Swarożynie stworzyć w 2010 r. oddział lub katedrę Uniwersytetu Gdańskiego. Chcemy wykorzystać przy tym bazę Zespołu Szkół Agrotechnicznych.
Łatwiej z 6 gminami
Starosta ocenił ostatnie doniesienia na temat tworzenia z miast prezydenckich miast na prawach powiatu. Stwierdził, że na razie nam to nie grozi, bo musiałaby powstać zupełnie nowa i sprawna infrastruktura.
- W powiecie tczewskim przy 6 gminach nie ma tak dużego kłopotu z uzgadnianiem stanowisk jak w Starogardzie Gd., gdzie gmin jest aż 12. U nas przebiega to sprawnie. Na pewno pomaga fakt, że wysokie stanowiska sprawują u nas osoby z doświadczeniem.
Samburia dla Janusza Kortasa!
Podczas uroczystości starosta Witold Sosnowski i przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Pawlusek wręczyli mnóstwo dyplomów, podziękowań i nagród byłym i obecnym radnym, a także wieloletnim urzędnikom starostwa.
Janusz Kortas, znany z prowadzenia przed laty w Tczewie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Sugestia” (po zamknięciu kina w Tczewie, działa obecnie na tym samym polu w Starogardzie Gd.) został laureatem „Samburii” - przyznawanej przez starostę. J. Kortas jest też wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.
Reklama
Rada Powiatu - nagrody i wyróżnienia, w tle robocza sesja
TCZEW. Ostatnią w listopadzie br. Sesję Rady Powiatu przeprowadzono w dwóch odsłonach. Najpierw radni przegłosowali pięć uchwał, a potem poszli piętro wyżej na salę Centrum Kultury i Sztuki świętować 10-lecie powiatowego samorządu.
- 13.12.2008 21:34 (aktualizacja 02.08.2023 20:30)
Napisz komentarz
Komentarze