- Duże miasta będą miały metropolie, gminy wiejskie fundusz sołecki, a nam kilkudziesięciotysięcznym miastom prezydenckim pozostają same problemy tylko dlatego, że przeciwko nam są powiaty zrzeszone w Związku Powiatów Polskich – żali się autor listu, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Kłopotliwa dwuwładza
W liście czytamy m. in., że współistnienie gminy miejskiej i powiatu hamuje rozwój tej pierwszej. Wymieniono też przykłady kłopotliwej - zwłaszcza dla mieszkańców miast - dwuwładzy: różni zarządcy ulic; ograniczony wpływ na inwestycje (pozwolenie na budowę realizuje starosta); brak możliwości wydawania dowodów rejestracyjnych (przed powstaniem powiatów było to zadaniem gmin); brak możliwości skutecznego przeciwdziałania bezrobociu (Powiatowe Urzędu Pracy podlegają starostom); szkoły podstawowe i gimnazjalne podlegają miastom, ale ponadgimnazjalne już starostom; czy wreszcie mniejsze możliwości w wykorzystaniu środków unijnych niż inne miasta prezydenckie. Prezydent Inowrocławia przypomina, że program wyborczy Platformy Obywatelskiej z 2007 r. zapowiadał nadanie miastom prezydenckim praw powiatowych.
- Tak jak w ministerstwach nie może być dwóch szefów stojących na czele dwóch administracji podległych różnym ośrodkom władzy, tak również w naszych miastach zadania publiczne dotyczące naszych mieszkańców powinny być realizowane przez władze miejskie – uważa Ryszard Brejza.
Co miejskie, a co powiatowe
Z ideą listu zgadzają się władze Tczewa.
- Miasta prezydenckie powinny być z mocy prawa powiatami grodzkimi, żeby w mieście władza wykonawcza była jednolita – podkreśla prezydent Tczewa Zenon Odya. - Z punktu widzenia naszego miasta lepiej by się rządziło, gdyby za całość odpowiadał prezydent, a tak mamy dwuwładzę, co powoduje określone perturbacje. Mieszkańców miasta nie interesuje jaki jest podział kompetencji – wszystko co w mieście jest kojarzone z prezydentem.
Nasz rozmówca przywołuje przykład sprzed kilku lat. Jedna z lokalnych gazet napisała, że władze miasta nie potrafią nawet zadbać o stan chodników przed Urzędem Miejskim, w przeciwieństwie do wyremontowanej ul. Łaziennej przed siedzibą Starostwa.
- Zapomniano wówczas dopisać, że teren przed Urzędem Miejskim jest w gestii powiatu, a ul. Łazienna jest drogą gminą, za którą odpowiada prezydent miasta – dodaje Zenon Odya.
Nie wiadomo jak na list odpowie strona rządowa. O oczekiwane zmiany w ustawie powiatowej nie będzie łatwo.
- Nieoficjalnie wiadomo, że jest zdecydowany protest Związku Powiatów Polskich, które nie akceptują tego pomysłu – mówi prezydent Tczewa. - Stanowisko rządu nie jest jeszcze określone, ale jest niestety możliwość, że ten projekt nie przejdzie. W przypadku gdy nie uda się tego problemu rozwiązać kompleksowo rozważano, żeby uregulować przynajmniej sprawę zarządzania drogami, aby w mieście był jeden zarządca. Problem tkwi w tym w jaki sposób przekazywać środki finansowe na funkcjonowanie takiego zarządu.
Dla kogo status powiatu
Status powiatu grodzkiego, po wprowadzeniu w dniu 1 stycznia 1999 r. nowego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, otrzymały: miasta liczące ponad 100 tys. mieszkańców; dawne stolice województw (poza Ciechanowem, Piłą i Sieradzem, które zrezygnowały ze statusu miast na prawach powiatu); niektóre miasta w dużych aglomeracjach miejskich (Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sopot, Świętochłowice, Świnoujście, Żory). Od 1 stycznia 2003 r. 65 miast ma status powiatów grodzkich.
Problem miast prezydenckich, bez statusu powiatu grodzkiego, dotyczy: Bełchatowa, Będzina, Ełku, Głogowa, Gniezna, Inowrocławia, Kędzierzyna – Koźla, Legionowa, Lubina, Mielca, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ostrowa Wielkopolskiego, Pabianic, Pruszkowa, Raciborza, Stalowej Woli, Starachowic, Stargardu Szczecińskiego, Świdnicy, Tczewa, Tomaszowa Mazowieckiego, Wałbrzycha, Zawiercia oraz Zgierza.
Reklama
Czy Tczew będzie miastem na prawach powiatu?
TCZEW. Jedno miasto – jeden gospodarz – postulują w liście do premiera włodarze miast prezydenckich, którzy chcą otrzymać status powiatów grodzkich, aby uniknąć kłopotliwej dwuwładzy ze starostami. Apel popierają władze Tczewa.
- 06.12.2008 00:00 (aktualizacja 12.08.2023 21:35)
Napisz komentarz
Komentarze