Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 02:36
Reklama
Reklama

Tajemnica kościoła pw. Św. Mikołaja. Płyty nagrobne zdewastowane przez wojska szwedzkie?

GNIEW. Nader osobliwą zagadkę kryje w sobie kościół pw. Św. Mikołaja w Gniewie. Chodzi o nieczytelne inskrypcje na płytach grobowych. Nie byłoby w tym dziwnego, ponieważ w wielu budowlach sakralnych, a także na cmentarzach możemy spotkać takie stare, nieczytelne zabytki.
Tajemnica kościoła pw. Św. Mikołaja. Płyty nagrobne zdewastowane przez wojska szwedzkie?
W przypadku gniewskiej świątyni sytuacja jest o tyle frapująca, że dewastacja płyt nagrobnych miała miejsce dawno temu.

Niezidentyfikowane osoby
Zacznijmy jednak od początku i opiszmy tamtejsze groby. Do dzisiejszych czasów zachowały się trzy kamienie. W pierwszym z nich wyryto cztery liczby: 1, 4, 0, 7. Jednoznacznie można to odnieść do 1407 r., a więc prawdopodobnej daty śmierci kogoś, kto został pochowany w gniewskiej Farze. Druga płyta nagrobna przedstawia prawdopodobnie postać duchownego, zaś ostatnia rycerza i znajduje się w kaplicy św. Anny.
Historycy przypuszczają, że grób z 1407 r. należy prawdopodobnie do niezidentyfikowanej osoby posługującej się herbem Ogończyk. Świadczy o tym chociażby opracowanie XIX-wiecznego historyka niemieckiego J. Heise. Płyta z wyobrażeniem duchownego może należeć do dostojnika krzyżackiego, albo też kobiety.

Grobowiec rodu Cemmów
Ostatni wymieniony przez nas pochówek niedawno został w sposób niemal pewny zidentyfikowany. Podczas prac w kościele gniewskim w 2007 r. odkryto, że kaplica św. Anny była rodzinnym grobowcem rodu Cemmów. Zostały tam pochowane głowy tego rodu, a także Anna Radziwiłłówna, córka Mikołaja Czarnego Radziwiłła, marszałka wielkiego litewskiego i kanclerza wielkiego litewskiego, którego stryjeczną siostrą była sławna Barbara Radziwiłłówna.

Zawinili poszukiwacze skarbów?
Niestety, do tej pory nie udało się ustalić, w jaki sposób doszło do dewastacji gniewskich grobów. Musiała mieć ona miejsce w bardzo dawnych czasach, ponieważ już 100 lat temu nie można ich było odczytać. Nie wiemy również jaka była przyczyna zniszczenia płyt nagrobnych. Dwie najbardziej prawdopodobne tezy mówią, że mogła być to sprawka stacjonujących w Gniewie obcych wojsk, np. Szwedów, albo też zwykłych poszukiwaczy skarbów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama