środa, 4 grudnia 2024 10:46
Reklama
Reklama

Tczewski samorząd w "Przejrzystej Polsce”

TCZEW. Przejrzystość, brak tolerancji dla korupcji, partycypacja społeczna, przewidywalność, fachowość oraz rozliczalność - w oparciu o te zasady powinny działać samorządy, aby znaleźć się w gronie laureatów ogólnopolskiej akcji „Przejrzysta Polska” i zdobyć certyfikat na lata 2008-2010.
Bardzo dobrze wie o tym Urząd Miejski w Tczewie, który znalazł się pośród 16 gmin-finalistów ostatniej edycji tego konkursu. Jej finał odbył się 23 października w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Warszawie.

Pozytywne opinie fachowców
Oprócz sześciu tzw. zasad dobrego rządzenia, odznaczony samorząd powinien również wyróżniać się na tle innych gmin, których w Polsce jest - bagatela! - 2,5 tys.
- Nasz urząd zebrał bardzo pozytywne opinie od fachowców znanych w środowiskach samorządowych - szczyci się prezydent Tczewa Zenon Odya. - Pochwalił nas m.in. prof. Michał Kulesza, jeden z twórców ustawy samorządowej.
Prezydent dodaje, że choć on i jego urzędnicy nie zabiegali specjalnie o jakiekolwiek względy, to starali się, aby wszelkie procedury funkcjonowania tczewskiego urzędu były - nomen omen - przejrzyste, czytelne, żeby każdy mieszkaniec wiedział w jaki sposób załatwiane są jego sprawy itp.
- Uzyskanie takiego certyfikatu pomaga uporządkować funkcjonowanie urzędu - twierdzi Zenon Odya. - Na początku pracownicy mają z tym problem, ale taka mobilizacja owocuje później sprawniejszym funkcjonowaniem magistratu. Na początku namawiałem urzędników do wytężonej pracy, dziś już tego nie robię. Cieszę się, że i tak próbują utrzymać wysoki poziom.
Prezydent przyznaje jednocześnie, że dla niego osobiście taki certyfikat nie ma większego znaczenia:
- Dokument taki z pewnością widoczny jest jednak na zewnątrz. Posiadanie certyfikatu jakości może pomóc, np. w zwycięstwie podczas sporu o środki unijne.

Tczew wśród najlepszych
Przypominamy, że „Przejrzysta Polska” jest programem zainicjowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz „Gazetę Wyborczą”, we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Fundacją Stefana Batorego, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Bankiem Światowym. Adresatami akcji są samorządy terytorialne, które przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami pragną udoskonalić sprawowanie władzy i administrowanie poprzez eliminację korupcji i innych form patologii.
Akcję zainicjowano w 2004 r. tzw. Laboratorium - rocznym programem, w którym udział wzięło 15 gmin i jeden powiat. Rok później do masowej akcji przystąpiło prawie 800 samorządów, z których tylko połowie udało się wdrożyć obowiązkowy zestaw zadań i zadania fakultatywne. Pośród nich znalazł się samorząd Tczewa, otrzymując jednocześnie certyfikat ukończenia akcji.
Rok 2006 - kolejny etap „Przejrzystej Polski” (tym razem adresowany do samorządów, które ukończyły etap poprzedni), a zarazem kolejny sukces Tczewa.
W 2007 r. zorganizowano Forum „Przejrzysta Polska”, którego uczestnicy obradowali nad wypracowaniem formuły audytu wewnętrznego zadań wdrożonych w ramach akcji „Przejrzysta Polska”. Forum skupiało 47 najbardziej aktywnych i zaawansowanych w realizacji programu samorządów - w tym samorządu tczewskiego.

Za co certyfikat „Przejrzystej Polski”?
Urząd Miejski w Tczewie otrzymał certyfikat za zrealizowanie następujących zadań:
● rozszerzenie i udoskonalenie funkcjonowania Biuletynu Informacji Publicznej (zasada przejrzystości);
● wprowadzenie kart usług dla klientów (zasada przejrzystości);
● uruchomienie samorządowego serwisu informacyjnego (zasada przejrzystości);
● wypracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników urzędu oraz opracowanie procedury corocznego przeglądu i monitoringu kodeksu (zasada braku tolerancji dla korupcji);
● opracowanie i wdrożenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi (zasada partycypacji społecznej);
● opracowanie broszury przybliżającej mieszkańcom aktualny strategiczny dokument rozwojowy (zasada przewidywalności);
● nabór do pracy w urzędzie wg zasad ustalonej polityki kadrowej i procedury naboru (zasada fachowości);
● wprowadzenie systemu doskonalenia funkcjonowania urzędu opartego na celach zakomunikowanych społeczności lokalnej (zasada fachowości);
● przygotowanie i rozpropagowanie przez urząd broszury (corocznego informatora budżetowego dla mieszkańców) pt. „Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy” (zasada rozliczalności).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama