środa, 4 grudnia 2024 11:11
Reklama
Reklama

Zwolnienia pracowników? Nie! To "tylko" restrukturyzacja zatrudnienia

TCZEW. Mieszkańcy dzwonią z interwencją do ZEC, że w mieszkaniach jest zimno, bo słabo lub w ogóle „nie grzeją kaloryfery”. Czy będą w firmie zwolnienia? - Zarząd nie ukrywa przed załogą, że w wyniku optymalizacji procesów niezbędna będzie także restrukturyzacja zatrudnienia - mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Tczew Sp. z o.o.
Zwolnienia pracowników? Nie! To "tylko" restrukturyzacja zatrudnienia
Rozmowa z Barbarą Stanuch, prezesem Zakładu Energetyki Cieplnej Tczew Sp. z o.o.
Nasze publikacje o ekologii i zanieczyszczeniach powietrza w Tczewie oraz o zakazie spalania w piecach odpadków i śmieci wywołały odzew nie tylko mieszkańców, ale i przedstawicieli Zakładu Energetyki Cieplnej Tczew Sp. z o.o. Postanowiliśmy więc zbadać u źródła, jaka jest kondycja największego dostawcy ciepła w naszym mieście.

- Pani Prezes, Zakładu Energetyki Cieplnej w Tczewie generuje zyski czy straty ze swojej działalności?
- Generalnie spółka prowadzi rentowną działalność, generuje zyski, jednak niektóre źródła lokalne (gazowe i olejowe) wykazują straty bądź są na ich pograniczu.

- Czy w takim razie, zgodnie z sygnałem naszego czytelnika, a prawdopodobnie waszego pracownika (zamieszczonym pod jednym z artykułów na stronie internetowej www.portalpomorza.pl), w firmie szykują się zwolnienia?
- Celem spółki jest nie tylko wypracowanie zysku, ale i ochrona interesów zarówno pracowników, jak i odbiorców ciepła oraz udziałowców. Jednym ze sposobów budowy nowoczesnego i efektywnego przedsiębiorstwa jest wprowadzany stopniowo przez zarząd spółki projekt optymalizacji procesów, który został opracowany przy aktywnym udziale pracowników naszego zakładu i renomowanej firmy konsultingowej. Celem pracy zespołu było zbadanie możliwości podniesienia efektywności poszczególnych działań w różnych obszarach firmy, w tym także w obszarze zatrudnienia. Nie ma ostatecznej decyzji o kształcie przyszłej struktury organizacyjnej.

- Skąd te obawy pracowników?
- Efektem prac będzie propozycja zmian, mających na celu udoskonalenie struktury organizacyjnej spółki i efektywności procesów zachodzących w naszym przedsiębiorstwie. Wyniki wraz z propozycjami zmian zostały przedstawione zarządom Zakładowych Organizacji Związkowych, kontynuując tym samym wdrażanie zmian na drodze dialogu. Zarząd nie ukrywa przed załogą, że w wyniku optymalizacji procesów niezbędna będzie także restrukturyzacja zatrudnienia, rozmawia o tym bezpośrednio z pracownikami. Dołożymy wszelkich starań, aby zmiany miały charakter prospołeczny i dały pracownikom możliwość wyboru dalszego współtworzenia przyszłości firmy.

- Kto najbardziej powinien obawiać się zwolnień - jaka grupa bądź pion, wydział?
- Spółka prowadzi działalność koncesjonowaną w zakresie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła, w związku z tym bezpieczeństwo dostaw ciepła, bezpieczeństwo eksploatowanych urządzeń, jak i samych pracowników zaangażowanych bezpośrednio na tym polu działania jest bezdyskusyjna. Pracownicy tych obszarów w nieznacznym zakresie są objęci optymalizacją zatrudnienia. Tu wdrożenie optymalizacji odbędzie się z zachowaniem daleko idącego bezpieczeństwa troski o mienie. O ustaleniach podjętych podczas rozmów z związkami zawodowymi pracownicy będą informowani na bieżąco.

- Czym podyktowana jest restrukturyzacja w tczewskim Zakładzie Energetyki Cieplnej?
 - Zmiany w spółce podyktowane są szerokim spektrum otoczenia, w którym działamy, w tym partnerów, konkurencji, koniecznością rozwoju w związku z rozwojem miasta Tczewa, bowiem do zadań statutowych spółki należy dostarczanie miastu Tczew ciepła i ciepłej wody. Mamy świadomość, że nasza działalność uzależniona jest od czynników zewnętrznych: galopujących cen paliw, węgla, gazu, energii, materiałów, nakładów inwestycyjnych, wzrostu kosztów pracy oraz wymogów ochrony środowiska. Musimy podążać za postępem technologicznym, nieco wyprzedzać zmieniające nas otoczenie. Kto stoi w miejscu, ten się uwstecznia. Także panujący kryzys finansowy nie pozostanie bez wpływu na naszą działalność, musimy i temu stawić czoła.

- Na jakim obszarze Zakład Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło w Tczewie?
- Jesteśmy największym wytwórcą i dostawcą ciepła w mieście. Ogrzewamy praktycznie całe wielorodzinne budownictwo (poza Starym Miastem). Nasi odbiorcy to także instytucje o charakterze użyteczności publicznej, zakłady pracy, szkoły, przedszkola itd.

- Jakie paliwo jest używane do ogrzewania naszych mieszkań?
- Używamy węgla (miału), gazu i w nieznacznym rozmiarze oleju opałowego. Około 80 proc. wytwarzanego ciepła i ciepłej wody pochodzi z kotłowni w Rokitkach, opalanej miałem węglowym, to ciepło jest aktualnie najbardziej ekonomiczne.

- Jakie obligują państwa przepisy prawa z zakresu ochrony środowiska, nawiązując do stanu powietrza i jego zanieczyszczenia w Tczewie?
- Obowiązują nas bardzo rygorystyczne normy unijne w zakresie emisji. Posiadamy pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, określające rodzaj i parametry instalacji istotne z punktu widzenia przeciwdziałania zanieczyszczeniom wraz z dopuszczalną wielkością emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ponadto obowiązuje spółkę tzw. „Pozwolenie zintegrowane” określające parametry i dopuszczalne wielkości emisji, poziom hałasu, warunki wytwarzania odpadów, ścieków, sposób monitorowania środowiska, monitoring procesów technologicznych, pomiary emisji i pyłów do powietrza itp. W ostatnich latach poczyniliśmy znaczne nakłady inwestycyjne związane z wymogami w zakresie emisji. W bieżącym roku także realizujemy dużą inwestycję na największym kominie w Tczewie, celem ograniczenia emisji. Spełniamy wszystkie obowiązujące nas normy w zakresie ochrony środowiska.

- Czy Zakład Energetyki Cieplnej robi coś dla polepszenia stanu środowiska ponad to, czego wymagają przepisy?
- Tak, spalamy wysokoenergetyczny węgiel o bardzo dobrej jakości. Efektem tego jest zmniejszenie spalania węgla, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, a zatem i zmniejszenie zanieczyszczenia miasta Tczewa. Działanie to przekłada się także na zmniejszenie kosztów, co jest w interesie naszych odbiorców. Spółka zaniepokojona jest stanem zanieczyszczenia powietrza w Tczewie w wyniku emisji ze spalania w piecach domowych. W strategii spółki zawarte są działania zmierzające do współpracy z władzami miasta Tczewa celem zminimalizowania szkodliwych emisji poprzez likwidację pieców i lokalnych kotłowni. Tu niezbędna jest jednak wola i determinacja samych mieszkańców „starego miasta”. Planowane założenia inwestycyjne ukierunkowane są na możliwość podłączenia Starówki do miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z kotłowni na Rokitkach.

- Jakie plany rozwoju ma spółka?
- Celem spółki jest podążanie za rozwojem miasta Tczewa, rozwój miasta – to rozwój spółki, rozwój spółki to rozwój infrastruktury miasta. Bez partnera nie będziemy się rozwijać. Wola współpracy jest bardzo duża. Naszą ambicją są dostawy ciepła i ciepłej wody przez cały rok, dla całego ciepłowniczego rynku w Tczewie. Chcemy również produkować ciepło w kogeneracji (wytwarzanie energii w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła) oraz na bazie paliw ekologicznych, biomasy. Chcielibyśmy miejską siecią ciepłowniczą objąć całe miasto, wszystkie osiedla budownictwa wielorodzinnego, w tym także osiedle Czyżykowo.

- Do kiedy mogą one zostać zrealizowane i od czego są uzależnione?
- Strategia spółki jest długofalowa, koncepcja koncentracji źródła i kogeneracja zakładana jest na lata 2010 - 2018, natomiast modernizacja oraz rozwój sieci (magistrali) planowana jest sukcesywnie w latach 2008- 2015. Inwestycje rozwojowe uzależnione są jednak od wielu czynników, po pierwsze od samych potencjalnych przyszłych odbiorców ciepła, po drugie od możliwości pozyskania źródeł ich finansowania (inwestycje takie są bardzo kosztowne, a aktualny  kryzys finansowy nie jest tu sprzymierzeńcem). Po trzecie i chyba najistotniejsze - od polityki energetycznej naszego państwa.

- Dlaczego czasem niektórzy mieszkańcy muszą dzwonić z interwencją do ZEC, że w mieszkaniach jest zimno, bo słabo lub w ogóle „nie grzeją kaloryfery”?
- Takich telefonów mamy bardzo dużo, więc sprawdzamy to, wyjaśniamy i interweniujemy. Parametry dostarczanego ciepła zależą od zapotrzebowania odbiorcy, z którym ZEC ma podpisaną kompleksową umowę na sprzedaż (administrator, zarządca, wspólnota, a nie indywidualny lokator). We wszystkich węzłach zainstalowane są urządzenia automatyki pogodowej, która reaguje na zmieniającą się temperaturę zewnętrzną i automatycznie włącza się i wyłącza. O ustawieniu automatyki pogodowej decyduje odbiorca, a ZEC wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy zmienia jedynie ustawienia tej automatyki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama