sobota, 30 listopada 2024 08:32
Reklama
Reklama

Indie mniej tajemnicze

TCZEW. Małgorzata Sienkiewicz-Karczmarzyk zaprosiła mieszkańców Tczewa na nietypową wystawę do Centrum Kultury i Sztuki. Nietypową, bo malarstwo połączyła z fotoreportażem z podróży wraz mężem po egzotycznych Indiach.
Indie mniej tajemnicze
Zanim goście posilili się paluszkami i słodyczami podczas oglądania obrazów, najpierw wysłuchali opowieści Marka Karczmarzyka, na co dzień adwokata, a tym razem w roli drugiego wcielenia swojej żony. Pan Marek zadbał o szczegóły. Przed publicznością wystąpił w tradycyjnym hinduskim stroju. Miał m.in. shall dupata, hinduską oznakę cnotliwości.

Kasty i klasy
Widownia obejrzała 80 zdjęć wyselekcjonowanych z 400. Oglądaliśmy więc indyjskie słonie, sikhów, świętych mężów i Taj Mahal. To ostatnie trochę od tyłu, bo para ze względów oszczędnościowych i na długą kolejkę zdecydowała się tam nie wchodzić. Ze zdjęć wynikało, że społeczeństwo indyjskie jest mocno podzielone. Widać to zwłaszcza w podziale pociągów na klasy. Wygląd ostatniej od pierwszej to prawdziwa przepaść. Ostatnia klasa ma w ofercie prycze drewniane i zaspawane okna. Trzeba też zaopatrzyć się w kłódki za 1500 rubli.
- Indie to bardzo pruderyjny kraj. Z jednej strony mamy Bollywood, przemysł erotyczny, a z drugiej dziewczyna z chłopakiem nie mogą się publicznie trzymać za ręce – stwierdził podróżnik. – Gdy pozwoliłem młodemu Hindusowi zrobić sobie zdjęcie z Małgorzatą, wnet ustawiła się kolejka coraz bardziej nachalnych i chamskich Hindusów.
Mąż artystki wspomniał też, że dzieci jeżdżą w „dzieciobusach” i chodzą w mundurkach. Różnych w zależności od regionu, z którego pochodzą.
- A więc i tam dotarła myśl edukacyjna Romana Giertycha – rzucił starszy widz z tyłu.
Para w czasie podróży nie skupiała uwagi wyłącznie na „materialnych zabytkach kultury”, ale  wolała pochodzić sobie po leśnych wertepach. Efekt jednego z wojaży był dość brutalny. Po paru godzinach turyści wrócili z poobcieranymi, zakrwawionym nogami, na dodatek pokąsanymi przez owady. Było też tak wilgotno, że wodoszczelny GPS zaparował. Podobno Hindusi dziwili się i mówili, że w tych warunkach wytrzymaliby tylko 1,5 godziny!

Hinduska ceremonia pogrzebowa
- Obserwowaliśmy też ceremonię pogrzebową związaną z paleniem ciała i wysypywaniem prochów do rzeki, Gangesu. Nie każdy może być poddany kremacji. Nie może spłonąć św. mąż, kobieta w ciąży i człowiek ukąszony przez węża. Tych ostatnich ludzi jest paręnaście milionów.
Małgorzata Sienkiewicz-Karczmarzyk określiła technikę swojego malarstwa jako puentylizm (technika impresjonistów). Niektóre z obrazów zgromadzonych na poddaszu CKiS były dość duże. Największy na „oko” miał wymiary nawet 3 na 3m. Obrazy przedstawiały zgodnie z zapowiedziami impresje indyjskie, ale oprócz tego, że motywy indyjskie są wyraźne zaznaczone, jest to raczej malarstwo na pograniczu impresjonizmu i abstrakcji. Bogata kolorystyka, pełna żywych, gorących barw na pewno oddaje charakter Indii.
Niechybnie, po tej wystawie, znajdzie się więcej osób zachęconych do podróżowania do dalekich krajów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama