sobota, 30 listopada 2024 07:49
Reklama
Reklama

Wanda Chotomska: Z książkami trzeba oswajać od najmłodszych lat

PELPLIN. Rozmowa z Wandą Chotomską - pisarką, autorką opowiadań i wierszy dla dzieci oraz młodzieży. To jej zawdzięczamy „Czarną krowę w kropki bordo”, „Tadka Niejadka”, „Jacka i Agatkę”, piosenkę „Kundel bury” oraz wiele innych ponadczasowych utworów.
Wanda Chotomska: Z książkami trzeba oswajać od najmłodszych lat
W krainie wierszy
Wanda Chotomska przyjechała do Pelplina na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty. Okazją do spotkania było rozstrzygnięcie konkursu „W krainie wierszy Wandy Chotomskiej”. Zwyciężyli w nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewie. W spotkaniu z pisarką wzięli udział również: pelplińskie przedszkolaki, uczniowie z SOSW w Tczewie i Pelplinie oraz ze szkół w Gniewie i Starogardzie Gd.


- Pani twórczość jest adresowana do dzieci i młodzieży. Nie myślała Pan kiedykolwiek o napisaniu czegoś wyłącznie dla dorosłych?
- Przecież wszyscy dorośli to czytają! Zaczyna się od czytania dzieciom, ale dorośli patrzą na te wiersze przez pryzmat własnych doświadczeń, z czym innym im się kojarzą. Na przykład „Dziura w moście” - słyszałam już od paru wójtów, że od tego wiersza zaczynają posiedzenia rady. Dla dzieci ten wiersz jest nonsensowny, dla dorosłych satyryczny. Bywa i tak, że na spotkaniach takich jak to dzisiejsze, dzieci przynoszą do podpisania moje książki, mówiąc, że mama prosiła o autograf.
 - Coraz trudniej odciągnąć dzieci od telewizorów i komputerów i zachęcić je do sięgnięcia po książkę. Jest na to jakaś recepta?
- Tak, żeby rodzice czytali. Jak dziecko widzi książkę w ręku rodziców, to wie do czego książka służy. Kiedyś pewien taksówkarz żalił mi się, że jego syn nie chce czytać pytając, co ma zrobić. A co pan ostatnio czytał? - zapytałam. Odpowiedział, że nie ma czasu, choć przyznał, że na postojach i tak nic nie robi. A przecież ojciec jest pierwszym idolem chłopaka. Gdyby zobaczyło u niego książkę, może sam by też zaczął czytać. Z książkami trzeba oswajać od najmłodszych lat. Ale zgrzeszyłabym gdybym powiedziała, że dzieci w ogóle nie czytają. Jest dużo interesujących książek – tylko moich nowych tytułów jest na rynku ok. 20.
- Jakie są podstawowe cechy dobrej literatury dziecięcej?
- Oczywiście musi zainteresować czytelnika. Może być odrobinę na wyrost – jak buty o numer większe, ale żeby stopień trudności nie był za duży, np. jak dzieci z drugiej klasy mówią, że przeczytały całego Harrego Pottera, nie wierzę.
- Skoro jesteśmy przy Harrym Potterze… Czy monopolizacja literatury dziecięcej i młodzieżowej przez tę postać jest szkodliwa, czy dobrze, że w ogóle dzieci „coś” czytają?
- Ważne, że w ogóle sięgają po książkę. Harry Potter nie jest szkodliwy…
- Ale czy nie „wycina” innych wartościowych książek?
- Niekoniecznie. Polskie autorki, jak Małgorzata Musierowicz, mają przecież swoje fankluby. Słyszałam, że dzieci lubią książki Grzegorza Kasdepki, Barbary Kosmowskiej, Anny Onichimowskiej. Należy pozazdrościć pani Rowling wydawcy, który rzucił tak duże pieniądze na promocję. W czasie promocji pierwszego Harry Pottera byłam akurat w Chicago i wszystkie księgarnie były załadowane, nie licząc książek, gadżetami z nim związanymi. Z kolei nasze wydawnictwa w ogóle książek nie reklamują. Czy widział pan kiedykolwiek w telewizji reklamę książki? Ludzie nauczyli się wybierać towar według reklam, a książka też jest towarem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama