sobota, 30 listopada 2024 07:30
Reklama
Reklama

Walczę z zaszufladkowaniem

NASZA ROZMOWA. Myślę, że ukoronowaniem tego typu ról będzie moja rola w serialu „Doręczyciel”, który zostanie pokazany na wiosnę. Gram w nim główną rolę człowieka lekko upośledzonego umysłowo, takiego polskiego Foresta Gumpa - mówi Artur Barciś.
Walczę z zaszufladkowaniem
Rozmowa z Arturem Barcisiem, aktorem filmowym, teatralnym i serialowym

- Często gra pan dziwaków, nieudaczników, ludzi skrzywdzonych przez los. Nie chciałby Pan zagrać kiedyś prawdziwego twardziela?
- Myślę, że Czerepach z serialu „Ranczo” jest dosyć twardym facetem, chociaż on też jest trochę skrzywdzony i pewnie dlatego jest taki twardy. To nie ode mnie zależy. Aktorstwo to loteria – reżyserzy zazwyczaj obsadzają w tzw. warunkach, czyli jeżeli ktoś raz sprawdził się w danym typie ról, to później boją się obsadzić go w innej roli. Chociaż zdarzyło mi się parę razy grać role wbrew moim warunkom, byłem np. Hitlerem.

- I jak udała się ta sztuka aktorowi kojarzonemu głównie z rolami ludzi łagodnych?
- Staram się być aktorem uniwersalnym. A role, które nie są łagodne, są najciekawsze, bo są krwiste, wyraziste. Myślę, że ukoronowaniem tego typu ról będzie moja rola w serialu „Doręczyciel”, który zostanie pokazany na wiosnę. Gram w nim główną rolę człowieka lekko upośledzonego umysłowo, takiego polskiego Foresta Gumpa. To rola bardzo złożona i bardzo trudna, ale mam nadzieję, że publiczność ją kupi.

- Nie boi się pan zaszufladkowania takimi rolami jak Tadzio Norek w „Miodowych latach”, czy wspomniany Czerepach w „Ranczo”?
- Walczę z tym. Ostatnio grywam dużo ról komediowych, bo w tej dziedzinie się sprawdziłem. Ale nie mogę sam sobie wymyślić roli dramatycznej, chociaż przyjmuję je, jeśli są ciekawe. Jedyną nagrodę filmową dla najlepszego aktora, jaką dostałem, otrzymałem za bardzo dramatyczną rolę w filmie „Kontroler” – którego nikt w Polsce nie widział – na międzynarodowym festiwalu w Australii. Moja rola prokuratora w filmie „Bezmiar sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego też jest dramatyczna, tak samo jak w filmie „Wstyd” Piotra Matwiejczyka, gdzie gram gwałciciela własnej córki. Są to filmy offowe, które nie przebijają się do świadomości większej publiczności, ale mam nadzieję, że jeszcze wszystko przede mną.

- W wspomnianych dwóch serialach gra pan znakomite duety z Cezarym Żakiem. Przenosi się to także na relacje prywatne?
- Tak, jesteśmy serdecznymi przyjaciółmi, traktujemy się jak bracia.

- Próbuje pan swoich sił także jako reżyser. Czy łatwo jest panu z osoby „dyrygowanej” stać się osobą „dyrygującą” aktorami?
- Dosyć łatwo, przyznam szczerze. Władza – a reżyser to władza – jest bardzo przyjemna, szczególnie wtedy, kiedy wie się, co chce się osiągnąć, a ja reżyseruję tylko wtedy, kiedy jestem dobrze przygotowany i dokładnie wiem jaki spektakl chcę zrobić. Dlatego też robię to tak rzadko. Moim zdaniem, mam taką przewagę nad innymi reżyserami, że jak aktor nie jest w stanie zrozumieć czego od niego oczekuję, to mogę mu to zagrać.

- Podobno kilka razy proponowano panu udział w „Tańcu z gwiazdami”. Dlaczego pan odmawiał? Cała Polska tańczy, a pan jednak nie…
- Tylko dlatego, że nie lubię tego rodzaju wyścigów. Lubię się ścigać w dziedzinach artystycznych, co nie znaczy, że nie podziwiam tych moich kolegów, którzy to robią, bo to ogromny wysiłek, wielka praca. Na przykład to, co zrobiła Justyna Steczkowska jest po prostu fantastyczne, z tym że ona bardziej mogła sobie na to pozwolić, bo nie jest aktorką. Broń Boże nie potępiam moich kolegów, bo dokonali takiego wyboru, bawią się, ale liczą się także z tym, że zostaną odrzuceni, co też nie jest przyjemne. Jednak sam nie chcę w takich programach uczestniczyć. Odmówiłem też udziału w „Jak oni śpiewają”, bo to też jest wyścig, na dodatek bardziej stresujący, bo trzeba znać na pamięć tekst kilku piosenek, a ja bym chyba umarł ze strachu (śmiech).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama