Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 02:51
Reklama
Reklama

Regionalne spotkanie uczniów – miłośników turystyki

TCZEW. Gród Sambora stał się w miniony weekend celem dla prawie setki uczniów z woj. pomorskiego, zrzeszonych w Szkolnych Kołach Krajoznawczo-Turystycznych, którzy przybyli na XXIII Wojewódzki Zlot SKKT PTSM-PTTK.
Regionalne spotkanie uczniów – miłośników turystyki
Głównym powodem przyjazdu młodych miłośników turystycznych wypraw było poznanie historii i zabytków Tczewa oraz – dla dzieci spoza regionu – zgłębienie tajemnic kultury Kociewia. Wszystkie atrakcje zapewniło Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły.

Przyjemne z pożytecznym
Młodzież reprezentowała dwanaście Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych, m. in. ze Słupska, Pogódek, Starogardu, Kokoszkowych, Pelplina, Rumi i Chmielna. W sumie przyjechało ok. 100 osób.
- Pokazujemy dzieciakom całe Pomorze – wyjaśnia zadania SKKT Andrzej Szarmach, komendant zlotu oraz opiekun SKKT „Pędziwiatry” w Zespole Szkół Publicznych w Starogardzie Gdańskim. - Spotykamy się już po raz 23, za każdym razem w innym miejscu. Byliśmy już w Słupsku, Starogardzie Gdańskim, w poprzednim roku w Chojnicach i teraz doszliśmy do wniosku, że jeszcze nie było nas w Tczewie.
Gdy nie zwiedzają, członkowie SKKT biorą udział w zawodach sportowych, konkursach z wiedzy krajoznawczej o historii i zabytkach oraz z wiedzy przyrodniczej o danym miejscu.
- Łączymy przyjemne z pożytecznym – organizujemy rozrywkę, ale przy okazji uczymy – mówi komendant zlotu.

Oderwać od komputerów
Pracownicy Centrum Wystawienniczego nie pozwolili członkom Kół – podzielonym na cztery grupy - choć na chwilkę nudy. Józef Ziółkowski oprowadził ich po wystawie „Tczew – od osady do współczesności”, gdzie zapoznali się z historią grodu Sambora; Kamila Gillmeister zdradzała tajniki malowania na szkle, a Katarzyna Hausmann tworzenia biżuterii z bursztynu. Najmłodsi uczestnicy zlotu własnoręcznie robili arkusze papieru czerpanego, a trochę starsi podziwiali broń i umundurowanie tczewskiego 16. Batalionu Saperów. Chyba największym „wzięciem” cieszyło się pieczenie fefernusków, czyli pysznych kociewskich pierniczków, znajdujących się na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa.   
- To dla dzieciaków ogromna frajda, gdy mogą zjeść ciasteczka, które same przygotowały – przekonuje Krystyna Gierszewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lignowach Szlacheckich, która od wielu lat niestrudzenie promuje smak fefernusków.
Tak minęła sobota, a w niedzielę młodych turystów oprowadzono po Tczewie. Zlot zakończył się konkursem z wiedzy o grodzie Sambora.

Wyrabianie przyzwyczajeń
- Coraz trudniej oderwać młodzież sprzed komputerów i telewizorów, ale stałe działania przynoszą efekty – uważa Andrzej Szarmach. - Trzeba wyrobić w uczniach przyzwyczajenie. Szkoda, że piesze wycieczki nie są już najpopularniejszą formą turystyki. Kiedyś zabierałem dzieci w trasy nawet 20-kilometrowe, dzisiaj 10 km to odległość maksymalna.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama