- Książka po raz pierwszy ukazała się w 1981 r. - pisze we wstępie do niej Artur Jabłoński, prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku. - Było wiele powodów, dla których należało ją uzupełnić i wznowić, ale najważniejszy z nich, to niegasnące od kilku lat zainteresowanie tą problematyką, które ma związek z przypadającym w 2008 r. jubileuszem 150-lecia emigracji Kaszubów do Kanady.
Na spotkanie autorskie z Kazimierzem Ickiewiczem zaprosili mieszkańców członkowie Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły.
Praca warta 5000 zł
Genezę powstania książki „Kaszubi w Kanadzie” przypomniał zebranym poseł Jan Kulas:
- Kazimierz Ickiewicz zainteresował się osadnictwem kaszubskim w Kanadzie podczas swoich studiów w latach 70. Zakończył je napisaniem dobrze obronionej pracy magisterskiej, która niedługo potem doczekała się naukowej publikacji pt. „Kaszubi w Kanadzie”.
Słowa posła potwierdził sam autor:
- W 1977 r. zastanawiałem się nad wyborem seminarzysty. Zdecydowałem się napisać pracę u prof. dr hab. Floriana Stasika, którego specjalnością była emigracja. Tematykę emigracji kaszubskiej w Kanadzie zasugerował mi doktor Józef Borzyszkowski.
Kazimierz Ickiewicz napisał więc pracę pt. „Uchodźctwo kaszubskie z Pomorza Gdańskiego i osadnictwo w prowincji Ontario do I wojny światowej”. Kiedy ją obronił, prof. Borzyszkowski zaproponował mu jej opublikowanie w wersji popularno-naukowej.
- Pierwsze wydanie ukazało się na parę dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego - powiedział historyk. - Książka nie była gruba, liczyła 64 strony. Za namową wysłałem kilka egzemplarzy na II Konkurs im. Floriana Znanieckiego. Ku mojemu zaskoczeniu, praca została oceniona jako najlepsza w kategorii prac magisterskich. W 1982 r. dostałem więc nagrodę finansową w wysokości 5000 zł, z której - nie ukrywam - bardzo się ucieszyłem.
Kolejna praca czeka na wydawcę
Jako że w tym roku przypada 150-lecie osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie, prezes zarządu głównego ZKP z entuzjazmem przystał na propozycję poszerzenia publikacji i wydania jej po raz drugi. Książka „Kaszubi w Kanadzie” A.D. 2008 ukazała się w czerwcu.
- Prezentowana była już w dwóch ważnych miejscach - zwrócił uwagę Kazimierz Ickiewicz. - W Senacie RP, gdzie pan poseł Jan Kulas i obecni na sympozjum senatorowie otrzymali po egzemplarzu publikacji, a także w gdańskim ratuszu, podczas X Zjazdu Kaszubów. Natomiast na początku sierpnia delegacja ZKP promowała książkę w Kanadzie.
Dopiero co wydał jedną, a już myśli o publikacji kolejnej - tym razem poświęconej głównie problematyce emigracji z Kociewia.
- Praca pt. „Pomorzanie w Nowej Zelandii” jest już gotowa - poinformował zebranych. - Szukam wydawcy.
O czym mowa?
Kazimierz Ickiewicz jest pierwszym polskim badaczem, który zajął się XIX-wieczną emigracją z Kaszub do Kanady. Praca jest wielkim osiągnięciem nauk historycznych, została nagrodzona w 1981 r. przez Polską Akademię Nauk. Książka została uzupełniona i wznowiona po blisko 30 latach.
Reklama
Książka „Kaszubi w Kanadzie” na 150-lecie osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie
TCZEW. Ukazała się kolejna książka Kazimierza Ickiewicza. Tczewski historyk, autor wielu publikacji o Tczewie i Kociewiu, swoją najnowszą pozycję poświęcił… Kaszubom. Dokładnie - Kaszubom w Kanadzie.
- 03.09.2008 00:05 (aktualizacja 15.08.2023 13:17)
Napisz komentarz
Komentarze