Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 02:51
Reklama
Reklama

Nawet wiatrak zatańczy z Kociewiakami

KOCIEWIE. W niedzielę, 31 sierpnia o godz. 12 na powitanie gości w Parku Etnograficznym w Toruniu zatańczy nawet zabytkowy wiatrak. Pokazem obrotu 100-letniego wiatraka rozpocznie się Festyn Rodzinny Kociewskie uciechy, na który licznie zjadą do Torunia reprezentanci kociewskich gmin, lokalnych stowarzyszeń i grup działania.
Mieszkańcy Kociewia znani są z umiejętności podejmowania wspólnych działań zmierzających do podtrzymywania lokalnych tradycji kulinarnych, muzycznych, promowania współczesnego rękodzieła i sztuki.

Skecze, piosenki i przysmaki
W skansenie wystąpią zespoły folklorystyczne: Kociewie ze Starogardu Gdańskiego, Piaseckie Kociewiaki  z Gniewu, Modraki  z Pelplina, grupa seniorów Kociewie Retro ze starogardzkiego Centrum Kultury. Występy zespołów przeplotą skecze kabaretowe, piosenki i popisy krasomówcze członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Lalkowy, Leśna Jania, Lniano, Starogard Gd.
Na licznych stoiskach z jadłem regionalnym nie zabraknie słynnych przysmaków kociewskich, m.in. będzie jagodzica, szandar czy pierogi z gomółką. A wszystko i do degustacji i na sprzedaż.
Amatorzy rękodzieła będą mogli nabyć hafty, rzeźby i wiele innych wyrobów twórców ludowych.

Kociewskie kapele
Wielką atrakcją na pewno okaże się turniej gry w słynne kociewskie kapele. Może i w Toruniu przyjmie się ta gra, która może wypełnić wolny czas. Wystarczy trochę miejsca na trawie, parę kamieni i – to ważne - czapka na głowie. A jakie są zasady? - wyjaśnią instruktor Adam Zaborowski i tegoroczny Mistrz Gry w Kapele - Tomasz Lewandowski, którzy z grupą kilku graczy ze Szlachty będą uczyć wszystkich chętnych tej dawnej gry pasterskiej.
W muzealnej kolekcji znajdują się także eksponaty pochodzące z Kociewia – część z nich także zaistnieje na niedzielnej imprezie. Zabytkową chatę kociewską ze Skórzenna ożywią opowieści muzealników o życiu jej dawnych mieszkańców. Specjalna aranżacja przypomni także dawne kociewskie zwyczaje dożynkowe.

Specjalnie dla dzieci
Dla dzieci również znajdzie się coś specjalnego: chociażby wspólne wykonywanie ozdób dożynkowych czy zabawy na wiejskim podwórku, gdzie będą do dyspozycji szczudła, obręcze, drewniane koniki, hulajnogi, huśtawki i sznurkowe skakanki.
Organizatorzy mają nadzieję, że na Festyn licznie przybędą mieszkańcy Torunia i turyści, aby zapoznać się z atrakcjami oferowanymi przez gości z Kociewia... Tak więc w Muzeum będzie można nie tylko pożegnać tegoroczne wakacje, ale nawet zaplanować już następne... Np. na Kociewiu.
Wstęp: bilet indywidualny 3,50 zł, bilet rodzinny (2+2) 5,50 zł.

Festyn Rodzinny „Kociewskie uciechy”
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
niedziela, 31 sierpnia 2008, godz. 12.00 – 17.00
Park Etnograficzny, Wały gen. Sikorskiego 19 w Toruniu
e-mail: [email protected]
Impreza współfinansowana przez  Gminę Miasta Toruń.
Współorganizatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.

Program

scena:
12.00 – otwarcie imprezy, omówienie programu, wystąpienia chętnych gości,
12.10 – obrót wiatraka,
12.20 – występ Zespołu Kociewie,
13.00 – K. Turska – Skowronek zabytkowa chata kociewska i komentarz do aranżacji dożynkowej,
13.20 – prezentacja gry w kapele – słowo ze sceny,
13.30 – Kobiety Kwiaty Kociewia ze Starogardu Gd. – piosenki kociewskie,
14.00 – KGW Leśna Jania skecz „Kobieta na bezludnej wyspie”,
14.15 - Kociewie Retro (seniorzy ze Starogardu Gd. Centrum Kultury),
14.45 – Monika Dembek z Lniana – popis krasomówczy i wiersze kociewskie,
15.00 – Zespół Modraki z Pelplina,
15.30 - KGW Lalkowy, scenka kabaretowa „Wybory” i popisy dzieci.
16.00 – Zespół „Piaseckie Kociewiaki”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama