sobota, 30 listopada 2024 05:31
Reklama
Reklama

Fundacja Pokolenia zainaugurowała projekt „Porozmawiajmy o książce”

TCZEW. Żyjemy w czasach, w których młodzież nie potrafi (lub nie chce) wykorzystywać w pełni zdobytej w dzieciństwie umiejętności czytania: ponad lekturę dobrej książki, młodzi stawiają wszelkiej maści pseudo literackie e-wypociny; zamiast przewracać strony tomiku poezji, klikają „next page”; zamiast pisać - blogują…
Fundacja Pokolenia zainaugurowała projekt „Porozmawiajmy o książce”
W nadzieję na ratunek dla „cyberpokolenia” wierzy Fundacja Pokolenia, której świeżo zainicjowany projekt ma na celu promocję czytelnictwa. Głównie wśród młodzieży, choć z oferty skorzystać mogą i dorośli. O inicjatywie „Porozmawiajmy o książce”, której oficjalne otwarcie nastąpiło przy okazji Weekendu Herbertowskiego w Alternatywnym Centrum Kultury „Zebra”, opowiedziała nam Paulina Jabłonowska.

Suplement dla lekcji j. polskiego
- W czerwcu przeprowadziliśmy w szkołach ankietę dotycząca czytelnictwa wśród młodzieży - mówi nasza rozmówczyni. - Nie opracowaliśmy jeszcze wyników, ale po wstępnym zapoznaniu się z zawartością ankiet utwierdziłam się w przekonaniu, że w Tczewie należy zacząć promować czytelnictwo i współczesną literaturę polską, która szkolnej młodzieży jest zupełnie obca.
Czy młodzież skorzysta z okazji? Ci, którzy będą chcieli, na pewno.
- Nasz projekt opiera się na edukacji nieformalnej, nie możemy nikogo zmusić, by przychodził na nasze spotkania - tłumaczy Paulina. - Do tej pory spotkaliśmy się kilka razy we własnym gronie, aby sprawdzić jaka forma spotkań sprawdzi się najlepiej. Najefektywniejsza okazała się dyskusja. Dyskusja na tematy kontrowersyjne, które sprowokują uczestników do żywej polemiki.
W jaki sposób pomysłodawcy projektu mają zamiar zachęcić młodych do „rozmowy o książce”? Na pewno nie poprzez wizyty w szkołach.
- Owszem, współpracujemy ze szkołami, ale nie chciałabym wchodzić na lekcje języka polskiego i zachęcać do udziału w naszych spotkaniach. Nie chciałabym, aby nasz projekt w jakikolwiek sposób kojarzony był ze szkołą i z lekcjami. O naszych działaniach mieszkańcy dowiedzą się z prasy, Internetu i plakatów.

Wstąp do klubu!
Trzonem projektu „Porozmawiajmy o książce” jest działający przy ACK „Zebra” Literacki Klub Dyskusyjny. Pierwsze rozmowy na temat rozpoczęcia jego działalności odbyły się już w styczniu.
- „Zebra” przeżywała wtedy kryzys swojej działalności - wspomina Paulina Jabłonowska. - Zorganizowaliśmy więc burzę mózgów, zastanawialiśmy się co nowego chcielibyśmy wprowadzić do oferty ACK. Ktoś zwrócił uwagę, że „Zebra” organizuje koncerty, wystawy, ale pomija kwestie związane z literaturą. Postanowiliśmy uzupełnić braki i zastanowić się w jaki sposób zachęcić młodzież do czytania. Zależało nam na tym, aby nie powielać tego, o czym mówi się na lekcjach, a uzupełniać program szkolny, który przecież nie obejmuje najświeższej literatury polskiej.
Pozycje, o które będzie powiększała się klubowa biblioteczka, dobierane będą przez uczestników spotkań.
- Książki będziemy kupować systematycznie, ze spotkania na spotkanie. Każdy będzie miał miesiąc na wypożyczenie i przeczytanie nowozakupionej pozycji, a następnie będziemy spotkać się i dzielić wrażeniami z jej lektury. Każdy może zaproponować temat czy tytuł książki, którą będziemy omawiać na kolejnym spotkaniu. Ostatnio np. padła propozycja „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego - nie jest to może pozycja najnowsza, ale skoro zaistniała taka potrzeba, wyjdziemy jej naprzeciw.

Co w programie?
Literacki Klub Dyskusyjny „Zebra” to jednak nie tylko płomienne dyskusje na temat książek. Pomysłodawcy zapowiadają również spotkania autorskie, seminaria, zaduszki poetyckie oraz konkurs.
- W październiku zapraszamy wszystkich na seminarium „Komiks jako alternatywna forma wyrazu literackiego”, którego gościem będzie ekspert, autor komiksów - podkreśla Paulina. - W ramach spotkania chcielibyśmy zorganizować także wystawę komiksów autorstwa tczewian. Na listopad planujemy zaduszki poetyckie, na które zaprosimy recytatora, który przeczyta nam kilka utrzymanych w listopadowym nastroju wierszy. A w grudniu odbędzie się seminarium „Dlaczego palono książki?”, którego ideą przewodnią będzie siła książki (wszak książki palono po to, aby pozbawić ludzi formy wyrazu buntu, a ACK „Zebra” od początku obraca się w sferze buntu i tego, co z buntu wynika w sztuce). Ponadto ogłosiliśmy konkurs literacki, który rozstrzygniemy również w grudniu. Spotkania autorskie natomiast odbędą się już we wrześniu.

Własny wieczór autorski? Tak!
Organizatorzy zapowiadają masę atrakcji, na które chętnych będzie można policzyć - niestety - na palcach obu rąk (ba, oby nie jednej!). Inicjatorka projektu zapewnia jednak, że nie stawia na ilość, a na jakość:
- Będę zadowolona, jeżeli swoją obecnością zaszczyci nas garstka osób gotowych do dyskusji i dzielenia się swoimi wrażeniami. Nie ukrywam, że ucieszyłabym się, gdyby grono członków Klubu systematycznie się rozrastało.
Paulina Jabłonowska zachęca również do organizowania w ramach Klubu własnych wieczorów autorskich (- Wystarczy dostarczyć swoje prace, my je powielimy, rozdamy członkom Klubu, którzy następnie się z nimi zapoznają i podzielą się swoimi uwagami). Do skorzystania z tej oraz pozostałych propozycji projektu Fundacji Pokolenia zachęcamy i my - wszak nie sztuką jest „zaminować” Internet pokracznymi, najeżonymi błędami wypowiedziami. Sztuką jest samemu napisać coś, o czym będzie się potem mówić. Sztuką jest również rozmowa o tym, co napisali inni. Jeśli mimo wszystko uważasz, że to błazenada - „next page” (klik).

Młodzi spędzili weekend z Herbertem

Nie wiadomo, czy to letnia pogoda czy raczej awersja tczewian do poezji zadecydowała o frekwencji podczas Weekendu Herbertowskiego w ACK „Zebra”. Frekwencji, a raczej jej kompletnym braku. W spotkaniach z Panem Cogito udział wzięli głównie wolontariusze oraz stali bywalcy „Zebry” (spokojnie pomieścili się na jednej kanapie).

Nie można jednak mówić o kompletnej porażce tego zorganizowanego w ramach trwającego roku Zbigniewa Herberta trzydniowego przedsięwzięcia. Przygotowany program był przecież interesujący, a ci, którzy wzięli udział w poszczególnych jego punktach, nie powinni narzekać na stracony czas. Warsztaty z udziałem aktora z Teatru Wybrzeże, gra czytelnicza „Podróże Pana Cogito”, warsztaty fotograficzne (uczestnicy fotografowali tczewską Starówkę pod kątem tekstów Herberta), film dokumentalny o życiu Herberta, niedzielne popołudnie ze słuchowiskami, a przede wszystkim debiut sceniczny działającej przy „Zebrze” grupy teatralnej. Działo się więc niemało, a sam popis nienazwanej jeszcze (wszak w dniu premiery obchodzili 4… dzień swojego istnienia) grupy młodych aktorów zebrał rekordową (jak na ogólnie nieciekawą frekwencję) liczbę widzów. Kilka słów o nich…
6-osobowa paczka przyjaciół przygotowała spektakl na podstawie wiersza Herberta pt. „Raport z oblężonego miasta”:
- Podczas jednego ze spotkań Literackiego Klubu Dyskusyjnego przerabialiśmy wiersze Herberta i w związku z tym, że mamy rok herbertowski, postanowiliśmy na podstawie jednego z nich przygotować spektakl. Powstaliśmy więc na potrzeby Weekendu Herbertowskiego, ale nie ukrywamy, że planujemy w przyszłości zaadoptować dzieła kolejnych autorów.
Jak na istniejącą 4 dni grupę, wypadli pierwszorzędnie. Ola Trybul bez problemów poradziła sobie z główną rolą, pozostali - choć do powiedzenia wiele nie mieli - stworzyli jej interesujące tło. Kilku wskazówek udzielił młodym artystom Florian Staniewski z Teatru Wybrzeże.


Opisz światło, które się w Tobie rodzi

W związku z obchodzonym w Polsce Rokiem Zbigniewa Herberta Literacki Klub Dyskusyjny działający przy ACK „Zebra” zaprasza do udziału w konkursie literackim, który polega na twórczym rozwinięciu następującego fragmentu wiersza pt. „Chciałbym opisać” autorstwa Zbigniewa Herbera: „Chciałbym opisać światło, które we mnie się rodzi”.

W konkursie mogą brać udział mieszkańcy powiatu tczewskiego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie (do wyboru):
• zestawu trzech utworów poetyckich, • jednego utworu prozatorskiego, • jednej krótkiej formy dramatycznej (w czterech egzemplarzach w postaci maszynopisu. Prace nie mogą być wcześniej nagradzane lub publikowane).
Zestaw należy opatrzyć godłem. Do tekstów autor winien dołączyć zaklejoną kopertę podpisaną tym samym godłem, zawierającą następujące informacje: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania. Prace nadesłane po terminie (decyduje data stempla pocztowego) nie będą brały udziału w konkursie.
Jury, w skład którego wejdą literaci, krytycy, przedstawiciele komitetu organizacyjnego, przyzna następujące nagrody:
• nagrodę I stopnia - 500 zł; • nagrodę II stopnia - 300 zł; • nagrodę III stopnia - 200 zł.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w grudniu br. O dokładnym terminie i miejscu ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród laureaci zostaną powiadomieni specjalnym zaproszeniem. Nadesłanych prac organizatorzy nie zwracają. Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane.

Sprawy nie ujęte regulaminem i sporne rozstrzyga Jury oraz Komitet Organizacyjny. Termin nadsyłania prac: do 31 października 2008 r. Należy je przesyłać na adres: Alternatywne Centrum Kultury „Zebra”, ul. Kościelna 6/7, 83-110 Tczew, kontakt: [email protected], tel. 606/ 603 461.



Chciałbym opisać
Herbert Zbigniew

Chciałbym opisać najprostsze wzruszenie
radość lub smutek
ale nie tak jak robią to inni
sięgając po promienie deszczu albo słońca

chciałbym opisać światło
które we mnie się rodzi
ale wiem że nie jest ono podobne
do żadnej gwiazdy
bo jest nie tak jasne
nie tak czyste
i niepewne

chciałbym opisać męstwo
nie ciągnąc za sobą zakurzonego lwa
a także niepokój
nie potrząsając szklanką pełną wody

inaczej mówiąc
oddam wszystkie przenośnie
za jeden wyraz
wyłuskany z piersi jak żebro
za jedno słowo
które mieści się
w granicach mojej skóry

ale nie jest to widać możliwe

i aby powiedzieć - kocham
biegam jak szalony
zrywając naręcza ptaków
i tkliwość moja
która nie jest przecież w wody
prosi wodę o twarz

i gniew różny od ognia
pożycza od niego
wielomównego języka

tak się miesza
tak się miesza
we mnie
to co siwi panowie
podzielili raz na zawsze
i powiedzieli
to jest podmiot
a to przedmiot

zasypiamy
z jedną ręką pod głową
a z drugą w kopcu planet

a stopy opuszczają nas
i smakują ziemię
małymi korzonkami
które rano
odrywamy boleśnie

Z tomu: Hermes Pies i Gwiazda


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama