Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 02:48
Reklama
Reklama

Bitwa Dwóch Wazów - armatnie salwy i szlacheckie pojedynki

GNIEW. - “Ej horyłka biła, biła, Ej, horyłka biła, biła; Ej horyłka biła, biła, Jak ty meneż pojuiła. Ej horyłka biła, biła, Jak ty meneż pojuiła!” - takie tęskne śpiewy słychać było w Gniewie w miniony weekend w trakcie Bitwy Dwóch Wazów.
Bitwa Dwóch Wazów - armatnie salwy i szlacheckie pojedynki
Podczas inscenizacji spotkały się bractwa rycerskie z całej Polski i zza granicy. Wielu widzów przeniosło się niczym wehikułem czasu do wojny pruskiej z 1626 r., gdy pod Gniewem spotkały się armie dwóch władców z rodu Wazów. Wojska Zygmunta III Wazy, króla polskiego stoczyły „bratobójczą” bitwę z armią Gustawa II Adolfa, króla szwedzkiego.

Starcie na nadwiślańskich łąkach
40 rycerzy konnych, 10-osobowy  Dywizjon Hetmana Koniecpolskiego z USA, salwy armatnie i muszkietowe, egzercerunki chorągwi husarskiej, musztra regimentów autoramentu cudzoziemskiego, pojedynki szlacheckie, dawny taniec i muzyka rozbrzmiewały w Gniewie.
Wyprowadzenie bitwy poza zamek na nadwiślanskie łąki dodało jej autentyczności.
- Po co ta zagłuszająca muzyka, jako tło? – pytał uczestnik inscenizacji z Zabrza. - Nie było niczego słychać! Ani komend ani wystrzału!
Pogoda też nie była zbyt przychylna. Zabrakło np. prądu, a niektórzy wykonawcy nie bardzo wiedzieli kiedy mają wystąpić. Generalnie, jednak całość była bardzo udana. Szkoda, że w sobotę i w niedzielę na podzamczu więcej było cywili niż osób w strojach z epoki.

Przed walką - msza i muzyka
Imprezę Wiwat Vasa rozpoczął piątkowy Koncert Pieśni Maryjnych w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Wieczorem na rynku zagrał legendarny Dżem. W sobotę za wstęp trzeba było zapłacić. Natomiast za darmo podziwiano II Turniej Karate Tradycyjnego.
W niedzielę imprezę rozpoczęła Salwa na Anioł Pański, która poprzedziła Bitwę Dwóch Wazów - Epizod z Wojen Polsko Szwedzkich. Potem była msza święta w Kaplicy Zamkowej oraz egzercerunki Chorągwi Husarskich ku czci Jana III Sobieskiego, starosty gniewskiego w 325 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej czynione, czyli spektakl realizowany w ramach projektu Fundacji Zamek w Gniewie „325 Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej” dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich działanie 4.1 Pielęgnowanie Tożsamości Narodowej i Kulturalnej. W ramach tego projektu w zamku powstała wystawa „Odsiecz Wiedeńska”.  

Msza św. za Wiktorię Wiedeńską
Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego stanie 7 września w Sanktuarium w Piasecznie podczas mszy św. dziękczynnej za Wiktorię Wiedeńską. Msza odbędzie się w ramach uroczystości odpustowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama