sobota, 30 listopada 2024 04:38
Reklama
Reklama

„IN MEMORIAM” - ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego

TCZEW. Gdyby żył miałby 51 lat - Grzegorz Ciechowski. Lder „Republiki” pochodzi z Tczewa. 23 sierpnia odbędzie się siódmy już „IN MEMORIAM” Festiwal Grzegorza Ciechowskiego.
„IN MEMORIAM” - ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego
Aby wprowadzić naszych Czytelników w klimat tegorocznego festiwalu, przedstawiamy poniżej historię imprezy. Wszystko zaczęło się w…

…roku 2002
Wtedy to, 22 grudnia, dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci artysty, odbyła się pierwsza impreza poświęcona pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Jej inicjatorem i pomysłodawcą był Józef Golicki, który od tamtego czasu, nieprzerwanie i z wielką pasją, podejmuje się organizacji kolejnych edycji festiwalu.
W 2002 r., w ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia, odsłonięto tablicę na domu (ul. Nowy Rynek), w którym urodził się i wychował Grzegorz Ciechowski. Jednak głównym punktem imprezy był koncert w Tczewskim Centrum Kultury zatytułowany „Tczewscy muzycy w hołdzie Grzegorzowi Ciechowskiemu”, w którym wystąpiło aż 40 muzyków. Na scenie pojawili się m. in. wykonawcy współpracujący z Ciechowskim w jego tczewskim, a później również tczewsko-toruńskim okresie: Adam Przybyłowski, Krzysztof Okupski oraz Adam Wendt. Tłem dla popisów muzycznych była projekcja multimedialna zdjęć z życia prywatnego i artystycznego Grzegorza Ciechowskiego. Swoje wspomnienia i relację z ostatnich dni życia artysty przedstawiła jego siostra, Aleksandra.

Rok 2003 - poetyckie „IN MEMORIAM”
Kolejna impreza ku pamięci tczewskiego artysty odbyła się już pod nazwą, która firmuje wydarzenie do tej pory - „IN MEMORIAM” Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W programie zorganizowanej w dniach 21-22 grudnia w TCK imprezy znalazły się: występ poetycko-muzyczny w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże, Jacka Labijaka i Michała Kamińskiego (recytacje) oraz przyjaciela Ciechowskiego - Krzysztofa Okupskiego (gitara, śpiew), a także koncert, w którym wzięli udział: Krystyna Prońko, toruńskie zespoły Butelka, Czaqu, Toronto oraz tczewscy muzycy. Wszyscy oni, podobnie jak to miało miejsce podczas koncertu w 2002 r., przygotowali własne wersje utworów zmarłego artysty. Publiczność uczestnicząca w festiwalu miała również okazję obejrzeć projekcję multimedialną, prezentującą fragmenty ostatniego wywiadu z Ciechowskim, nagranego przez Grzegorza Kopcewicza 18 października 2001 r. i fragmenty ostatniego toruńskiego koncertu Republiki.

Rok 2004 - ciekawe aranżacje z animacjami w tle
Trzecia edycja festiwalu odbyła się w rocznicę urodzin Grzegorza Ciechowskiego, 24 sierpnia. W tczewskim amfiteatrze zaprezentowali się znakomici wokaliści: Jorgos Skolias, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, a także uzdolnieni tczewscy wykonawcy: Małgorzata Hegele, Małgorzata Michalska, Daniel Cilkowski, Michał Wierzbowski, Zbigniew Flisikowski oraz Ewa Szwajlik. Wokalistom towarzyszył zespół Grand Gang. We własnych, oryginalnych interpretacjach, wykonali utwory „Republiki” Tymon Tymański oraz zespół Von Zeit. Wydarzeniu towarzyszyły animacje, m.in. przygotowane przez Roberta Turło.

Rok 2005 - niezwykła scenografia
Atrakcją kolejnej edycji festiwalu, która odbyła się 27 sierpnia w tczewskim amfiteatrze, były występy aktorów związanych z trójmiejskimi teatrami. Swoje umiejętności aktorskie i wokalne zaprezentowali wtedy: Anna Gigiel, Piotr Jankowski, Dariusz Siastacz i Arkadiusz Brykalski, którym akompaniował zespół Grand Gangsters. W drugiej części koncertu, podobnie jak rok wcześniej, wystąpili Tymon Tymański i zespół Von Zeit. W ich repertuarze znalazły się nowe aranżacje takich utworów, jak: „Biała flaga”, „Kombinat” czy „Nieustanne tango”. Uroku i metafizyki całemu wydarzeniu dodawały wizualizacje autorstwa Roberta Turło oraz przepiękna, tajemnicza scenografia. Na sam koniec imprezy wszyscy artyści odegrali społem „Moją krew” - jeden z najważniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego.

Rok 2006 rok - I Ogólnopolski Konkurs Piosenek
Oprócz koncertów poświęconych pamięci tczewskiego artysty, od 2006 r. w tczewskim amfiteatrze odbywa się co roku także Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. W jury pierwszej edycji konkursu zasiedli: Weronika Ciechowska (córka Grzegorza), Bogdan Hołownia, Tymon Tymański oraz Adam Wendt. Grand Prix wywalczyła Małgorzata Hegele z Tczewa za wykonanie utworu „Hibernatus”, pierwsze miejsce zaś zajął Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, który zaprezentował „Śmierć w bikini”.
Z recitalem piosenek Grzegorza Ciechowskiego wystąpił również Roman Puchowski. Na zakończenie V edycji festiwalu publiczność wysłuchała koncertu projektu BOŃCZYK / KRZYWAŃSKI. Pierwszy z nich to aktor Teatru Syrena i Teatru Komedia, drugi - gitarzysta i kompozytor, współautor wielu przebojów „Republiki”. Razem stworzyli niezwykłe dzieło, które ochrzcili „Depresjoniści”, a które silnie nawiązuje do stylistyki twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

Rok 2007 - książka Jana Kulasa i „Reinkarnacje”
6. edycja festiwalu odbyła się rok temu, dokładnie w 50. rocznicę urodzin Grzegorza Ciechowskiego. Impreza podzielona została na dwie części - pierwsza z nich związana była z promocją książki pod redakcją Jana Kulasa pt. „Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa”. Tego samego dnia, 25 sierpnia, odbył się II Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jury w składzie: Grażyna Łobaszewka, Sławomir Ciesielski, Tymon Tymański i Adam Przybyłowski przyznało Grand Prix Małgorzacie Michalskiej z Tczewa za wykonanie „Tobie wybaczam”, pierwsze miejsce zaś - Annie Szczerba z Zamościa („Nieustanne tango”).
W czasie przerwy publiczność wysłuchała koncertu zatytułowanego „Reinkarnacje”. Kilkunastoosobowa grupa młodych artystów przedstawiła niezwykły muzyczno-aktorski program autorstwa Joanny Piwowar, laureatki Nagrody Artystycznej Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu.

Rok 2008 - będzie ciekawie
Kolejna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco. III Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w silnej obsadzie, koncert Cool Kids Of Death - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego „IN MEMORIAM”. Więcej szczegółowych informacji podamy niedługo, ale organizatorzy serdecznie zapraszają już dziś. Tegoroczna impreza poświęcona pamięci muzyka rodem z Tczewa odbędzie się 23 sierpnia, tradycyjnie w tczewskim amfiteatrze.

Kogo usłyszymy 23 sierpnia?
W III Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego wykonawcy zaprezentują się w następujących utworach:
1. Bezsensu - Sexy doll; 2. Bisquit - Sam na linie; 3. Black Flowers - Szkółka niedzielna; 4. Przemysław Cackowski, Tomasz Kowalczyk, Agnieszka Kućmierz z zespołem, odpowiednio: Tak, tak to ja, Psy Pawłowa, Moja krew; 5. Freak of Nature - Niekochani; 6. Human Farm - Śmierć w bikini; 7. Malwina Kalińska - Kryminalna miłość; 8. Kiev Office - Poranna wiadomość; 9. Less is More - Ciało; 10. Ola Troczyńska i Artur Włodkowski z Big Bandem Miasta Tczew - Telefony; 11. Quattro Voci - Tu jestem w niebie; 12. Pornohagen - Odchodząc; 13. Sorry Boys - Tatuuj mnie; 14. Włodek „Woody” Hechłacz - Don’t ask about Poland; 15. Towary Zastępcze - Śmierć w bikini.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

sasiad GC z urodzenia 05.08.2008 21:20
czekam na następny koncert poświęcony pamięci Ciechowskiego z nadzieją, że zobaczymy muzyków lepszych niż w ub. roku. Przyjdę to oczywiste i do przyjścia namawiam.

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama