sobota, 30 listopada 2024 04:42
Reklama
Reklama

Od ołówka do dużego ekranu

TCZEW. Tzw. storyboardy (scenorysy) są dla twórców filmowych tym, czym są arkusze z zapisami nutowymi dla muzyków grających w orkiestrze symfonicznej. Tak jak sekcja dęta ze smyczkami nie zgrałyby się ze sobą, nie mając przed oczami nut, tak reżyserowi i autorowi zdjęć ciężko byłoby dogadać się co ostatecznej wizji filmu, nie opierając się na przygotowanych wcześniej obrazkowych scenopisach.
Od ołówka do dużego ekranu
Film w obrazkach - wystawa „Od ołówka do dużego ekranu - punkt widzenia ilustratora”
Wszyscy wiemy jak wyglądają upstrzone nutami pięciolinie, ale „czym u licha są storyboardy”?! Ich kolekcję, autorstwa młodego, 22-letniego Pauliego Kangasniemi, możemy obejrzeć w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły - to idealna okazja, aby nadrobić zaległości.

Prawa ręka reżysera
Graficy, którzy współpracują z reżyserem przy scenariuszu (bądź wybranych scenach) tworząc scenorysy, powinni mieć na uwadze kąt kamery, odległości, liczbę osób biorących udział w danej scenie oraz ich rozmieszczenie w kadrze. Nie wszyscy twórcy filmowi stosują tę technikę, jednak - jak zwrócił uwagę bohater wystawy, Pauli Kangasniemi - niesie ona za sobą wiele korzyści. Jakich? Choćby to, że przy użyciu storyboardów możliwa jest wstępna wizualizacja produkcji, a co za tym idzie - wyłapanie błędów już na papierze. Wszak korygowanie niedociągnięć podczas kręcenia filmu jest zdecydowanie trudniejsze, czasochłonne i nieopłacalne.

Niezwykła wystawa
Wystawa scenopisów obrazkowych Pauliego jest - jak zwróciła uwagę podczas wernisażu 6 lipca Alicja Gajewska, dyrektor Centrum - z kilku względów niezwykła:
- Jest to pierwsza wystawa młodego, fińskiego artysty - powiedziała. - Cieszę się, że wybrał właśnie Tczew. Po drugie - jest to pierwsza indywidualna wystawa zagranicznego twórcy w naszym Centrum. No i po trzecie - jest to już 50. wystawa, którą otwieram i którą będą mogli obejrzeć u nas mieszkańcy miasta.
Na wystawie znalazły się nie tylko scenorysy Pauliego, ale i pojedyncze kadry i szkice. Aby je zobaczyć, do Centrum przybyli m.in. uczniowie szkoły plastycznej w Gdyni Orłowie, a także wiceprezydent Mirosław Pobłocki. Młody Fin ucieszył się, że na wernisaż jego prac stawiło się tak wiele osób:
- Super, że przyszło tu zarówno tylu znajomych, jak i osób których nie znam, ale i tak bardzo serdecznie witam! - powiedział, po czym podziękował wszystkim, którzy pomogli mu z zorganizowaniu wystawy. - Zapraszam w tym czasie na kieliszek wina, ponieważ trochę te podziękowania potrwają.
Wystawa prac Pauliego Kangasniemi czynna będzie do 20 lipca. Wiele grafik młodego artysty można zobaczyć także na stronie internetowej http://paul1x.deviantart.com/gallery/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama