Akademickie Koło Chiropterologiczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” z Gdańska od 6 lat prowadzi badania nietoperzy występujących w kilku obiektach na terenie Gniewa.
Ginące gatunki
Późną zimą każdego roku naukowcy odwiedzają Gniew i kontrolują nietoperze zimujące na zamku, w piwnicach na gniewskim rynku oraz w lochach byłego browaru na ulicy Podwale. Okazało się, że występuje tu wiele rzadkich i ginących gatunków tych jakże pożytecznych ssaków. Przypomnijmy, że jeden nietoperz podczas jednej nocy potrafi zjeść 3000 komarów!
Kołu Chiropterologicznemu udało się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku na montaż trzech dużych tablic z informacją o nietoperzach zimujących w tych obiektach. Tablice zostały umiejscowione na gniewskim rynku, na zamku oraz przy byłej strzelnicy na prywatnej posesji (ul. Podwale). Można się z nich dowiedzieć, jakie gatunki występują w danym miejscu oraz wiele ciekawostek z życia tych zwierząt.
Niezwykli „lokatorzy”
- Tablice poświęciliśmy niezwykłym obiektom jakimi są Zamek, Strzelnica i ruiny kamienic oraz zimującym w ich podziemiach, objętym ochroną gatunkową, nockom natterera Myotis nattereri, nockom rudym Myotis daubentonii, zamieszczonym w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej, nockom dużym Myotis myotis czy też gackom brunatnym Plecotus auritus – mówi Agnieszka Przesmycka z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. - Zamierzamy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom Gniewa oraz wszystkim osobom odwiedzającym miasto te unikatowe zabytki, jak również ich niezwykłych, bardzo pożytecznych „lokatorów” – nietoperze.
Ssaki wielkości dłoni
Chiropterolodzy postanowili pójść dalej z ochroną tych wyjątkowych zwierząt na terenie Gniewa. Wspólnie z miłośnikami ptaków zorganizowali prelekcje w Gniewskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Poprowadziła je Ania Szablewska z Tczewa, której wiedza na temat nietoperzy jest ogromna. Uczestnicy zajęć – klasa V ze Szkoły Podstawowej w Gniewie byli pod wrażeniem.
– Nie wiedziałem, że nietoperze to tak ciekawe i pożyteczne zwierzęta. I wcale nie wkręcają się we włosy, są wielkości dłoni i pomagają nam w walce ze szkodnikami – powiedział po zajęciach Maciej.
Pogotowie nietoperzowe
Na terenie Gniewa działa również pogotowie nietoperzowe. Jeżeli ktoś znajdzie noclegownie, zimowisko lub miejsce lęgowe tych zwierząt może to zgłosić pod numer 606/ 221 993.
Reklama
O nietoperzu, który w nocy może zjeść 3000 komarów
GNIEW. Gniew ma wiele turystycznych atrakcji – zamek, unikalną panoramę, starówkę, rycerzy i piękną dolinę Wisły. Jeszcze do niedawna także gniewskie podziemia kryły w sobie nieznane bogactwo przyrodnicze. Tajemnicze zwierzęta - nietoperz podczas jednej nocy może zjeść 3000 komarów!
- 19.06.2008 00:01 (aktualizacja 17.08.2023 14:07)
Napisz komentarz
Komentarze