„Kociewie. Pomorska kraina” – bo taki tytuł nosi nowa publikacja – została opracowana przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Kalendarium i słowniczek
- Jest to broszura, która w przystępnej formie – dla turystów spoza Kociewia, jak i dla mieszkańców regionu – ma przedstawiać podstawowe informacje dotyczące tej krainy, umożliwić zapoznanie się z Kociewiem, jego historią, przyrodą oraz zwyczajami i tradycją mieszkańców – tłumaczy sekretarz OK ZK-P Michał Kargul.
Swoim zasięgiem tematyka publikacji obejmuje trzy powiaty – tczewski, starogardzki oraz świecki. Historia regionu została przedstawiona w formie kalendarium umieszczonym na marginesach stron. Autorzy folderu podkreślają wybitne walory przyrodnicze regionu, będącego rajem dla miłośników flory i fauny, bo zamieszkałego przez chronione gatunki zwierząt i roślin. Nie brakuje opisów najważniejszych zabytków Kociewia oraz informacji o kulturze ludowej, literaturze i gwarze kociewskiej oraz regionalnej kuchni. Zamieszczono również słowniczek podstawowych zwrotów i słów kociewskich.
Odpowiedzi na ważne pytania
- Brakowało tego typu publikacji – stwierdza nasz rozmówca. – Owszem, były już książki o poszczególnych miastach, subregionach, o całym Pomorzu, ale nie było takich, które mówiły wyłącznie o Kociewiu. Nie ukrywamy, że wzorujemy się trochę na Kaszubach, które mogą się pochwalić masą publikacji turystycznych, opisujących region w pigułce.
Autorzy broszury starają się odpowiedzieć na pytanie kim dzisiaj jest Kociewiak oraz jaka jest geneza nazwy Kociewie.
- Dotychczas tę problematykę roztrząsano wyłącznie w pracach naukowych o małym nakładzie lub na konferencjach, ale brakowało wyjaśnień dla zwykłego czytelnika – mówi Michał Kargul.
Publikacja zawiera także krótkie informacje o instytucjach i organizacjach działających na Kociewiu. „Kociewie. Pomorska kraina” jest do nabycia w siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej (Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły). Autorzy tekstów to: Kamila Gillmeister, Małgorzata Kruk, Piotr Dziadul, Kazimierz Ickiewicz, Michał Kargul, Krzysztof Korda, Michał Maryniak oraz Piotr Paluchowski. Materiały zebrał i opracował Michał Kargul.
Reklama
Kociewie. Pomorska kraina
TCZEW. Kociewie doczekało się publikacji, która w przystępnej i atrakcyjnej formie zachęca turystów do odwiedzenia regionu. Folder zawiera podstawowe informacje historyczne, geograficzne oraz etnograficzne.
- 14.06.2008 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 15:47)
Napisz komentarz
Komentarze