sobota, 30 listopada 2024 04:33
Reklama
Reklama

Dojrzewanie przez poezję i śpiew

PELPLIN. Po raz trzynasty Pelplin stał się celem wszystkich miłośników poezji ks. Janusza St. Pasierba. Na Festiwal przyjechała ponad setka młodych ludzi, dla których twórczość tego kapłana jest wyjątkowa i ponadczasowa. Główne nagrody pojechały do Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Malborka oraz Pelplina.
Dojrzewanie przez poezję i śpiew
Wierny Bogu i małej ojczyźnie
Ks. Janusz Pasierb jest obok ks. Jana Twardowskiego jednym z najpopularniejszych kapłanów-poetów w kraju. Dlaczego jego twórczość wzbudza takie zainteresowanie?
- Ponieważ była aktualna wtedy, kiedy powstawała, jest wartościowa dzisiaj i pewnie za 50 lat będą się w nią zaczytywać kolejne pokolenia – mówią młodzi uczestnicy Festiwalu.
- Mija 15 lat od śmierci ks. Pasierba – zauważył podczas finałowego koncertu poseł Jan Kulas. - Często bywa tak, że kiedy poeta odchodzi dopiero wtedy zaczyna żyć swoją poezją. To, że tutaj jesteście, że kultywujecie dorobek ks. Pasierba jest same w sobie dobre, szlachetne i piękne. Czynicie to każdego roku – ta konsekwencja, wytrwałość i zamiłowanie do poezji jest ogromnie ważna.
Uczestników Festiwalu przywitał ks. kanonik Antoni Bączkowski, rektor WSD, gdzie ks. Pasierb przez 30 lat był profesorem:
- Chce się powiedzieć: witajcie w domu, w którym w sposób szczególny dojrzewał do kapłaństwa i skąd wyszedł jako kapłan wasz ulubiony poeta. Wy tu też przyjechaliście, żeby dojrzewać – przez poezję i śpiew – przez które chcecie opowiedzieć o sobie słowami poety.
Starosta tczewski pogratulował uczestnikom za to, że potrafili zmierzyć się z twórczością ks. Pasierba.
- Dzięki wam możemy poznać piękno jego słów – stwierdził Witold Sosnowski. - W jego poezji jest coś mistycznego, przekraczającego to, co doświadczalne.
Według Marii Wilczek poeta był zawsze wierny Bogu oraz swojej małej ojczyźnie – Pelplinowi.
- Jest coś zachwycającego w fakcie, że wierności ks. Pasierba odpowiedziała wierność ludzi Pelplina, Pomorza i całego kraju, o czym świadczy ten Festiwal – dodała prezes Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba.

Inspirować, promować i kształtować
Tegoroczny Festiwal odbywał się w ramach Roku Cysterskiego. Organizatorzy poetyckich zmagań – pelplińskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Pasierba oraz Miejski Ośrodek Kultury – jak co roku przygotowali dla uczestników niespodzianki. Tym razem był to wieczór autorski z poetą prof. Kazimierzem Nowosielskim oraz zwiedzanie Pelplina (katedra, Góra Jana Pawła II, grób ks. Pasierba).
- Cele Festiwalu pozostają niezmienne od lat – mówił jego pomysłodawca Bogdan Wiśniewski. - Chcemy przybliżać dorobek i osobę wybitnego poety oraz historyka sztuki ks. Janusza St. Pasierba, a przy okazji popularyzować kulturę żywego słowa, inspirować i promować twórczość artystyczną młodych ludzi oraz kształtować ich aktywne postawy wobec zjawisk kultury.

Uwagi krytyczne dla wszystkich  
Młodzież rywalizowała w pięciu konkursowych kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej, programach poetycko-muzycznych, esejach oraz juweniliach. Zanim ogłoszono zwycięzców jurorzy nie żałowali słów krytyki. „Dostało się” wszystkim uczestnikom.
- Nad kształtem słowa, nad jego nośną formą, musicie wszyscy bardziej popracować – zwrócił uwagę recytatorom aktor Jerzy Kiszkis. – W teatrze jest taka zasada, że swoje słowa trzeba adresować ze sceny do ostatniego rzędu, bo nie możecie się dzielić tylko na „pierwszorzędnych” aktorów.
- Im wcześniej nauczycie się na pamięć recytowanych tekstów, tym mniejsze będą nerwy i możliwość wpadki – dodała aktorka Elżbieta Goetel. - Aktorzy zawsze mówią, że tekst się musi „uleżeć”, nie może być nauczony na świeżo, bo taki jest zawsze mówiony źle, bez przekazania jego sensu, warstwy uczuciowej.
Uczestnicy kategorii poezja śpiewana również nie mogą spocząć na laurach.
- W tym przypadku istotna jest jedność muzyki i słów, aby występ nie sprawiał wrażenia  nierównowagi – mówiła Elżbieta Goetel.

Dominacja Pomorza
Ostateczne wyniki prezentują się następująco – zadowoleni powinni być gospodarze, ponieważ pelplinianie zwyciężyli w dwóch kategoriach: Krzysztof Kranicki (Wyższe Seminarium Duchowne) w juweniliach (wyprzedzając Ewę Sorokę z I LO w Malborku oraz Piotra Liszewskiego z Gdańskiego Seminarium Duchownego i Małgorzatę Sobolewską z I LO w Augustowie) oraz Paulina Kurowska (LO Pelplin) w esejach (ex aequo z Agnieszką Środowską z II LO w Słupsku, przed Darią Neumann z LO w Lubawie i Joanną Godlewską z I LO w Augustowie). Najlepszym recytatorem okazał się Mikołaj Ostrowski z II LO w Tczewie (kolejne miejsca zajęli: Agnieszka Pędzich z II LO w Słupsku oraz Mateusz  Bednarek z ZSO nr 1 w Lęborku), a wykonawczynią poezji śpiewanej Karolina Ziegart z I LO w Starogardzie Gdańskim (przed Łukaszem Kotkowskim z Collegium Marianum w Pelplinie oraz Joanna Klimczak z Katolickie LO w Gdyni). Z kolei najwyżej oceniony program poetycko-muzyczny przygotowali reprezentanci II LO w Malborku, którzy wyprzedzili zespoły z LO w Prabutach i z Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie. Przyznano także wyróżnienia i nagrody specjalne.

Festiwal Poetycki im. ks. Pasierba w liczbach:
 • 123 uczestników reprezentujących 25 szkół ponadgimnazjalnych, 3 wyższe uczelnie i dwa Domy Kultury z terenu województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego,  
• 85 wierszy - 17 autorów,
• 34 recytatorów,
• 13 esejów,
• 10 wykonawców poezji śpiewanej,
• 6 programów poetycko-muzycznych,
• 5 kategorii konkursowych.

Patronat honorowy nad imprezą objęli - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, marszałek woj. pomorskiego Jan Kozłowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. Antoni Bączkowski, prezes Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba Maria Wilczek, starosta tczewski Witold Sosnowski, burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Adam Kaszowicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama